Ziya KESRİKLİOĞLU

Ziya KESRİKLİOĞLU

ziyakesriklioglu@hotmail.com

“MALATYA’YA DAHA İYİSİNİ GÖNDERECEĞİM”

 

              

“MALATYA’YA DAHA İYİSİNİ GÖNDERECEĞİM”                               

 

Annemin uzun süren ağır rahatsızlığı ve bizim ona bakma yükümlülüğümüz nedeni ile bu sene fazla yazı yazamadım.  TV programlarına da iki senedir ara vermek zorunda kaldım.

Şimdi İstanbul valisi olan, Malatya valimiz Vasip Şahin’le ilgili olarak da yazdığım bu ilk, belki son yazım olacak.

Vali Şahin Malatya’ya ilk atandığında bazı ortak kaymakam, vali, vali yardımcısı dostlarımız aracılığı ile hakkında olumlu şeyler duymuş, ayrıca yeğeninin bir akrabamızda ‘gelin’ olması nedeni ile uzak da olsa bir ünsiyet bağı kurarak  ziyaretine gitmiştim.

Gerek o günkü gerekse daha sonraki görüşmelerimizde bende bıraktığı intiba; “sakin, samimi, mütevazı ama ‘vakur’ ve bir o kadar ‘ciddi’ bir idareci profili idi.

Ulvi  Saran gibi; cevval, çalışkan, kabına sığmayan ama yerleşik siyaset ve bürokrasinin kurallarını fazla takmayan/tanımayan  bir valinin arkasından gelmişti. Belki onun tarzına alışan vilayet protokolü ve yakın çalışma ekibi, ilk aylarda onun sakin duruşuna alışamadı. Ama o, deneyimi, tevazuu ve kurduğu sıcak ilişkilerle kısa sürede  sevildi. Saygı duyulan biri oldu.

Malatya onun döneminde biri yerel, diğeri cumhurbaşkanlığı  olmak üzere iki seçim heyecanı yaşadı. Her ikisinde de ciddi bir olay yaşanmadı, seçimler huzur içerisinde gerçekleşti. Yine Malatya’da, Türkiye’yi derinden etkileyen Gezi olaylarının yerel  ayağındaki  eylemlerinde kimsenin burnu kanamadan olayların yatışmasında aktif rol oynadı. İşi sadece emniyete havale etmedi, bizzat müdahil oldu. Grup liderleri ile birebir görüşerek süreci ustalıkla yönetti.

İki yıl boyunca ezildiği, altından kalkamadığı bir vaka olmadı, yaşanmadı.

Başta Belediye ve Üniversite olmak üzere tüm kamu ve özel kuruluşlarla sıcak ve seviyeli ilişkiler kurdu.

Kısacası görev süresi boyunca Malatya’ya ciddi bir kriz yaşatmadı.

.....

Burada sayın valiyi en çok takdir ettiğim bir anımı sizlerle paylaşmak  istiyorum:

Yerel seçimler öncesiydi. Ulusal basından  bir grup gazeteciyi Malatya’ya davet etmiştik. Akşam yemekte sayın vali de vardı. O gazetecilerden biri yemekte, haksız yere, kimbilir belki de farkındalık yaratmak ya da egosunu tatmin etme adına, saygısız ifadeler kullanarak vali Şahin’i suçlamaya kalkıştı. Hatta bir adım daha ileri giderek bunu Başbakan Erdoğana ileteceğini söyledi. Doğrusu orada bulunan diğer basın mensupları ile birlikte çok mahcup olmuş, üzülmüştük. Oysa anlatılan olayda valinin hiçbir ihmali ya da kabahati yoktu. O üzerine düşen görevi yerine getirmişti. Buna rağmen sayın vali bu yakışıksız sözleri her zamanki serinkanlılığı ile karşılayarak hak ettiği cevabı vermemişti. Orada bulunan milletvekili, belediye başkanımız ve diğer gazeteciler vali beyin sabrına ve sakin duruşuna hayran kalmıştık.

ÖDÜLLENDİRİLECEĞİ SİNYALİNİ ALMIŞTIM

Vali Şahin’in ödüllendirileceğinin sinyalini bir yıl kadar önce gazeteci arkadaşlarımdan almıştım.

Yine birgün ulusal basından sayın Başbakana (şimdiki cumhurbaşkanımız) yakınlığı ile bilinen iki arkadaşımla yemek yerken şöyle bir anektot aktarmışlardı.

“2012’nin yaz aylarıydı. Vali Ulvi Saran’ın Malatya’dan alınacağı haberleri üzerine, bir canlı yayın öncesinde sayın başbakana, bunu yapmaması, sayın Saran’ın başarılı olduğu ve alınmaması ricasında bulunduk. O da bize ‘Merak etmeyin. Malatya’ya daha iyisini göndereceğim’ demişti...diye anlatmışlardı. Arkadaşlarım sayın Başbakandan Malatya’ya özel daha başka şeyler de aktarmışlardı ama şimdi burada anlatmaya gerek duymuyorum.

Bu anlatıdan sonra gelecek yeni valimiz Vasip Şahin’in Başbakan Erdoğan nezdinde sevildiğini, takdir edildiğini  anlamış, onun sıradan bir mülkiyeci olmadığı kanaatine varmıştım.

Geçen iki yıllık görev süresi boyunca da bu taktirin salt siyasi bir takdir olmadığını, içinin dolu olduğunu gördük, tanıklık ettik.

Evet, valiler kararnamesinin hazırlandığı Temmuz/Ağustos ayı içerisinde de sayın valinin büyük ihtimalle yerinde kalacağını, eğer gidecekse terfi ederek gideceğini tahmin ediyordum. Ama doğrusu kendisi gibi ben de bunun İstanbul olacağını tahmin etmiyordum.

Basın ve yazı hayatımın belki en pasif dönemini yaşadığım son iki yılda görev yapan sayın valimizi maalesef sözünü ettiğim nedenlerle daha fazla tanıma fırsatı bulamadım. Lakin tanıyabildiğim, gözlemleyebildiğim kadarı ile onun Malatya’da başarılı olduğunu İstanbul valiliğini de layıkı ile yapacağını söyleyebilirim.

Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyor:

“Güle güle sayın vali; yolunuz açık olsun, Malatya sizi unutmayacak.” diyorum.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 844
Bu Ay : 6928
Toplam : 6928

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom