Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

MİLLET DÜŞMANLARI KAYBETMİŞTİR

MİLLET DÜŞMANLARI KAYBETMİŞTİR

 

 

Türkiye, siyasi, sosyal bakımdan tarihi öneme sahip olduğu herkesçe bilinen Cumhurbaşkanlığı seçimini büyük bir olgunlukla yaptı. Başbakan Erdoğan, sonucu ikinci tura bırakmadan çok net bir kazanım elde etti. Seçimler milletimize, bütün bölgemize ve dünyaya hayırlı olsun, hayırlar getirsin.

 

Bana sorarsanız, Türkiye bugünkü sonuçları da içeren seçimini 30 Mart’ta yapmıştı zaten. O seçim yerel seçimle gözetilen amaçlardan çok ötede, milletin açık ufukları tercih ettiğinin güçlü işaretiydi. 30 Mart, milletin gelecek öngörüsüne, aşkına, heyecanına gelecek idealine oy verdiğinin, oy vereceğinin açık ilanıydı. “Büyük ülke, büyük güç; hedef 2023!”

 

Bizim ülkede, her seçim, kendi canlı, sıcak, gündelik gerekliliklerinden çok fazla, çok ileri anlam, amaç taşımıştır. Seçimlerin bu karaktere haiz olması, insanımızın tarihsel yürüyüşünün sürekli engellenmek istenmesi sebebine dayanır. Engellenen milli irade, fırsatını bulduğu her durumda, daha büyük kazanımlar için olabildiğince etkili, stratejik hamleler yapmıştır. Ak Parti, bu hamleler ve hareketlerin siyaset düzlemine yansıyan pratik sonucudur. Ak Parti, bundan böyle hangi aşamalardan geçerse geçsin milletin halet-i ruhîyesinden, his ve gönül dünyasından uzaklaşmadığı takdirde başarısını katlayarak sürdürecektir.

 

2000’li yılların başında, en azından hatırı sayılır bir kesim için Ak Parti’nin ‘anlaşılmaz’ yanları var ve çok olabilirdi. Anlamamayı, daha açık söyleyişle bütün gelişmelere inatla gözünü kapamayı alışkanlık haline getirmiş küçük bir azınlık yok değildir. Ne yapalım ki hemen her toplumda böyle körlük yaşayan insanlar belli oranda vardır. İyi olan bizde bu fikri sabit bağnazların gün geçtikçe azalmasıdır. 10 Ağustos seçiminden çıkarılacak önemli sonuçlardan biri de budur. Özetle ‘eski Türkiye’ özlemi içinde olan zihin dünyası olabildiğince küçülmüştür. Sözüm ona 14 parti CHP ve MHP öncülüğünde birleşerek, tamamen dış odakların projesi olarak dayatılan bir adayla seçime girdiler. Aldıkları oy 30 Mart’ta CHP ve MHP’nin aldıkları oya bile ulaşamadı. Bu ne demektir? Bu, milletin artık sorguladığı, önüne her sürüleni tıpış tıpış kabul etmediği anlamına geliyor. Kendi üye ve tabanlarına ‘tıpış tıpış oy vereceksiniz’ diyen saygısız zihniyet, televizyon ekranlarında, kalkıp milletin Müslüman olduğu için sorgulama yeteneğinin olmadığını söyleyecek kadar hem alçaldılar, hem çelişkiye düştüler. Demek tıpış tıpış oy vermek durumunda bırakılanlar veya öyle görülenler sorgulayıcı, zihnini eski Türkiye’nin kirli, köhne bağlarından kurtarıp geleceğin aydınlık ufuklarına yönelenler sorgulamaz bir yapıya sahiptir öyle mi? Son ana kadar ismini dahi bilemediğiniz adayı partinin hangi kademesinin önermesi ve hangi seviyeden sorgulamayla aday tayin ettiniz?

 

Dokuz seçimdir millet size mesaj üzerine mesaj veriyor. Anlamadınız ve her seferinde milleti suçladınız. Artık millet mesajını bu şekilde vermiyor, vermeyecek. Bence son iki seçimdir, önce hafiften sonra esaslı bir şekilde tokat yediniz. Bunlar uyarı tokadı. Hâlâ bu tokatlardan da nasibini al(a)mayan siyasiler varsa, işte buradan bir kez daha söylüyorum: Son yediğiniz ve akıllanmadığınız takdirde bundan sonra yiyeceğiniz tokadın amaç ve anlamı sizleri bütün varlığınızla siyaset sahnesinden silmek olacaktır. Bugünden –evet evet bu yazıyı okuduğunuz bugünden söz ediyorum- tezi yok CHP ve MHP içinde ciddi yeni arayışlar dönemi başlayacaktır. Ya başlamazsa? Yenilenen Türkiye eski yapıyla devam edemeyeceği için, sizlere tarihin çöplüğüne doğru güle güle. Alın % 38’lik oranı 14 parti bölüşün bakalım. Kedi buradaysa ciğer nerede, yok eğer ciğer buysa kedi nerede? İsterseniz yalanlarla, saptırmalarla, millete hakaretle kendinizi biraz daha, İslâm’a ilgisiz olduğu için o sorgulamayı çok seven(!) nefsinizi oyalayın bakalım.

 

Balkon konuşmasında Erdoğan, bu seçimin millet nezdinde kaybedenin olmadığını, olmayacağını açık bir dille ilan etmiştir. Evvela millet, sandığa giderek kazanmıştır. Demokrasi, kardeşlik kazanmıştır. Siyasi çözüm, siyasi akıl ve siyasi düşünce kazanmıştır. Özgür, asîl duruşuyla millet kazanmıştır. Milli irade kazanmıştır. Bu seçimde kaybeden komplocu, darbeci zihniyet olmuştur. Dış bağlantılı odaklarla siyasi mühendislik yapanlar kaybetmiştir. Hatta bu seçimi CHP veya MHP de kaybetmemiştir. Kaybeden Pensilvanya’dır. Siyaset alanı dışında kendine özgü bağlantılar ve hiyerarşik örgütlenmeler içinde var olan, ama her şeyi de emrine, hizmetine almak isteyen yapı feci şekilde kaybetmiştir. İki seçimdir dokunduğunu eritiyor. İki seçimdir bir yarar umarak ona yaklaşanlar blok blok çöküyor. Milletin bu teveccühü veya öfkesini de iyi okumak gerekmektedir.

 

Özellikle genel başkanları tarafından götürüp bu karanlık yapıya teslim edilen partiler, gidişatı gözden geçirmelidir. Tam da bu noktada Erdoğan’ın balkon konuşmasında bir şekilde cemaate gönül vermiş temiz yürekli insanlara da seslenmesi, onlara kucak açması takdire şayandı. Başbakan iyi niyetlerinden dolayı o kardeşlerimize en ufak bir şey söylemedi. Yolumuzun, amacımızın, heyecanımızın aynı olduğunu ifade etti. Doğrudur. O kardeşlerimiz de zaten bunun idrakine vardılar, varıyorlar. Onlar suçlu değiller. Çünkü aldandılar, aldatmadılar. Temiz, saf insanlar aldatılır. İçten pazarlıklı, hain olanlar aldatır. Bilmeyerek aldanmış olabiliriz. Ama asla bilerek aldatamayız. Eğer böyleyse artık ne aldanan ne aldatan olalım. Paralel devlet yapılanmasıyla yapılan mücadele kesinlikle çok farklı boyutta ve hemen hiçbirimizin temiz duygularla anlayamayacağı kirlilikle mücadele içinde sürüyor. Oradaki temiz, tertemiz kardeşlerimiz bundan böyle, bu kirli yapının omuzlarına basarak ayakta durmalarına izin ve imkân vermemelidir.

 

Türkiye kazandı.

Türkiye’nin siyasi yapısı, modeli bugünden sonra bariz bir şekilde değişecektir. Türkiye’de tam anlamıyla bir Ak devrim gerçekleşmiştir. Bundan böyle hamleler, gelişme programları, hızla, heyecanla, daha fazla devam edecektir. Motor devrini almış, otobana çıkılmıştır. Türkiye önündeki son engelleri de ortadan kaldırmaya çalıştığı şu günlerden sonra, durdurulmaz tarzda ilerleyecektir.

Yakın dönemde ne olacaktır? İnsanımız çok meraklıdır. Merak etmekte de haklıdır. Başbakan kim olacak? İşleyiş nasıl olacak? Bunlar merak ediliyor. Ak Parti ne olacak?

Bu sorunun yanlış olduğunu hemen söylemeliyim. Doğru soru, bu muhalefetin ne olacağıdır. Diğer sorulara gelince, onları da tartışırız.   

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 784
Bu Ay : 7930
Toplam : 7930

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom