Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

TARİH DİLLENİYOR FİLİSTİNDE

TARİH DİLLENİYOR FİLİSTİNDE

 

Filistin topraklarında tarihin tekerrürünü seyrediyoruz; Gazze sokakları kanla sulanıyor.

Tarih Kudüs ve çevresinin dilidir; orada ne katliamlar yapıldı, ne acılar yaşandı, tekrarlandı… Sonra İslâm adaletiyle geldi bölgeye, huzur tesis etti.

Müslümanlar bölgeye huzur getirdiler ama zamanla kendileri olmaktan uzaklaştılar, iyi ve kötünün mücadelesinin kıyamete kadar süreceğini unuttular. Değerlerini yozlaştırıp, mücadele ruhlarını izahı zor gelişmelere kurban ettiler.

Zalimler boş durmadı, yenilgiyi bir sonraki dönemin zafer kamçısı olarak görüp, çalıştı, güç topladı… Ve Filistin toprakları yeniden ağladı, kan deryası oluştu. Selahaddin yeniden İslâm’ın ruhunu getirdiğinde, Filistin’de insan cesetlerinden tepeler oluşturulmuştu.

Asırlar geçti…

Bugün aynı şeyler oluyor. Kaçtır katliam yaşıyor Filistin… Yetmişli yılların sonunda Sabra-Şatilla kampı katliamını yaşadı Filistinliler. Siyonist ordunun başında Ariel Şaron vardı. Geçenlerde, uzun yıllardır bulunduğu bitkisel hayattan kurtulamayarak geberdi. Kendisiyle birlikte binlerce Filistinlinin lanetini götürdü.

Şimdi Netanyahu diye biri var, Şaron’un yerine o katliam düğmesine bastı. Fakat dün hiç direnemeyen Filistin bugün direniyor. Hep öldürülen Filistin, küçücük Gazze topraklarını, geçilmez kılarak karşılık veriyor. Daha da karşılık verecek, Siyonistler ciddi anlamda ölümle tanışacaklar.

Bugün bazıları, mevcut Türkiye hükümeti için,yalnızca konuşuyor icraat yok diyor ama dün konuşan da yoktu. Üstelik İsraili devlet olarak ilk tanıyan bir ülke konumundaydı. Bugün “Gazzeli” kardeşlerimizin yanındayız, abluka ve ambargo sona ermeli diyen bir başbakan ve diğer üst düzey yöneticiler var. Muhalefet bile farklı bir dil kullanıyor artık.

Tarihte yaşanan acıların devam etmemesi için, kendimize gelerek, değerlerimizi, inancımızı, ahlakımızı çiğnetmeyecek bir kararlılık ve sürekli mücadeleyle birbirimize el vermemiz gerekir. Kardeşlerin birbirlerine oynadıkları ayak oyunlarının bitmesi gerekir.

Siyonizme akarı bütün mallara karşı bir boykot başlatmak gerekir elbette ama ondan önce bizi birbirimize düşüren tuzakları boykot etmeliyiz. Kardeşliğimizi tarumar edenleri boykot etmeliyiz.

Filistin dünya ağacında ballı bir bölge, ya insanlık adına işletilir o topraklar ya vahşiler saldırıp o balı tarumar eder... Kıyamete kadar, bu ballı bölgeyi vahşilerden koruyacak bir bilinç, hem artmalı, hem yerleşmeli ve sürdürülmeli... Anlık bilinçle olmaz; yanan ve sönen değil kalıcı ve sürdürülen bir bilinç... Gelin hem aşikâr, hem gizli döktüğümüz gözyaşlarımızı da alarak yanımıza, ağlamak yetmez, geleceğe yatırım için bir bilinç aşısı için birbirimize yardımcı olalım... Üretken beyinleri, diri beyin ve yürek sahibi bilinçli gençleri ve onlara yol gösterecek, diri olgun insanları kapsayan bir kardeşlik ahdine gidelim... Ve diyelim ki; “kıyamete kadar, insanlığa musallat olacak her zulme karşı ortak akıl, ortak irade, ortak bilinçle birbirimize el veriyoruz, durmayacağız, bıkmayacağız, rehavete izin vermeyeceğiz...” Aliimran suresinde ifade edilen; Allah'ın ipine sımsıkı sarılın ve dağılmayın ayetiyle başlayıp, içinizde bir topluluk bulunsun ayetiyle biten ayet grubunu yeniden okuyalım. Göreceğiz ki orada bir araya gelmenin yeterli olmadığını, içimizde diri vicdan, diri akıl, diri bilgi, diri inanç sahibi insanların yetişmesi istenir bizden, bunlar rehavete karşı, mayışan topluluğu uyarır, yanlışı en aza indirecek bir titreyiş getirir... Buradan yola çıkarak, içimizde farklı düşünenleri dışlamak yerine, onların bu dirilik aşısının birer nimeti olduğunu bilerek sahip çıkalım... İbni rüşdler, ibni sinalar, kendini sorgulayıp, yeniden başlamayı zül görmeyen Gazaliler ve diğerleri yeniden yetişsin... Yani muhafazakarlaşmayalım, radikalleşmeyelim, kitabın onay verdiği üretkenliği ve diriliği yeniden yakalayalım..."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 554
Bu Ay : 554
Toplam : 554

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom