Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

MUHALEFET YETENEĞİNİ YİTİRECEĞİZ

MUHALEFET YETENEĞİNİ YİTİRECEĞİZ

 

Dikkat diyorum da şimdiden çatı tepelerine çöktü bile. Bu çöküntünün altından sağ salim kurtulmak da öyle kolay olmayacak. Şimdiden hem Ekmeledin İhsanoğlu ortada kaldı, hem onun etrafında hizaya sokulan partiler fena bir çıkmaza girdiler. Bunları şimdiden görüyorum. Keşke İhsanoğlu bir partinin veya gerçekten sahih, Salih niyetlerle yapılan bir arayışın demokratik adayı olsaydı. O zaman herkes kazanacaktı. Bu seçimin kaybedeni olmayacaktı. Yine olmayacak. Ama ısrarla birileri kaybetmek için, zararlı çıkmak için olmadık planlar yapıyorlar. İçine düştükleri kuyudan onları ne Pensilvanya, ne Demirel, ne Aydın Doğan çıkarabilir.

 

Partiler ancak bu kadar yanlış, başarısız politika izleyebilirdi. Muhalefet kendine ait siyaset alanını dolduramıyor. Muhalefet partileri, işletmeleri gereken siyasi aklı işletemiyor. Muhalefet muhalafet gibi var olamıyor. İktidar nasıl bu milletin, ülkenin iktidarıysa, muhalefet de sistemi tamamlaması bakımından en az onun kadar muazzez ve önemlidir. Muhalefet varoluş amacını yerine getiremiyor. Durum böyle olunca sadece kendisine zarar vermekle kalmıyor ayrıca ülkeye, hepimizin ortak var olma zeminine zarar veriyor. O nedenle bugün çatı aday komedisinden sonra bir kez daha anlaşılmıştır ki; muhalefet acilen demokratik ve milli konumunu elde etmelidir. Bugün Türk siyasetinin belki de en büyük eksikliği budur.

 

Muhalefetin olmayışını vitrini dolduran partilerin olmayışı şeklinde anlamamalı. Muhalefet demek her olur olmaz konuda her olur olmaz karşı çıkışlar yapmak demek değildir. Muhalefet demokratik işleyişin, milli var oluşun, kalkınmanın daha hızlı, daha sağlıklı yapılması için uyanık ve diri kalan siyasi düşünmenin, siyasi bilincin özgür temsilcisi, savunucusu olmaktır. Onun için muhalefet önemlidir. Muhalif olmak dost olmaktır. Muhalif olmak daha iyisini istemektir. Değilse düşmanlık kelimesini kullanmak daha isabetli olur. Muhalif olmak düşman olmak değildir. Ama gel gör ki, ülkemizde düşmanca davranmayı, düşmanlarla birlikte iş tutmayı muhalefet sanan çarpık, bozuk bir zihniyet var. Muhalif her an bizimleyse, her an bizim yanımızda bizimle aynı mekân ve zamandaysa, bizimle aynı yolu yürüyor, aynı dili konuşuyorsa onun eleştirisi olanların yeterli görülmediği sebebiyledir. Muhalifin eleştirisi daha güzelinin yapılması içindir. Bir kere bunun bilinmesi gerekir.

 

İktidar gizli saklı işler yapsa bile muhalefet açık olacaktır, olmalıdır. İşte tam burada çatı adayı konusuna gelelim. Ak Parti kimin aday olması gerektiği sorusunu hem teşkilatının her kademesine hem de sivil toplum örgütlerine sordu. Anketler yaptırdı. İstişareler edildi. Büyük bir ekseriyetle ve bütün bir Türkiye’nin gözleri önünde, Başbakanın adaylığı kesinleşti. Muhalefet sözüm ona partililere sordu, sivil toplum örgütlerini gezdiler. Aslında bunların hepsi bir durumu kamufle etmek daha doğrusu kılıf hazırlamak içindi. Rollerini kimilerine göre başarıyla, kimilerine göre acemice yaptılar. Ekmeleddin İhsanoğlu Pensilvanya ve onu kullanan odaklarca önceden belirlenmişti. Geriye işin mizanseni kalmıştı. Bu adayı belirleyen ne CHP’nin ne MHP’nin idare ve iradesidir. Bu aday siyaset dışı odakların bu ve diğer partilere dayatmasıdır. Bana göre hedef onu Cumhurbaşkanı seçtirmek de değildir.

 

Yeni bir siyasi program geliştiriliyor. Yeni bir siyasi ölçüm yapılıyor. Bu siyasi gösterge ve veri tabanına göre, yarın başka hamleler yapılacak. Yeni bir parti kurma çalışması bunlardan biridir. Ne ölçüde başarılı olur bilemem ama çatı altında birleşen partilerin hasar görecekleri kesin. Çatı altına girmek için zorlandılar, belki mecbur kaldılar. Bu iki parti görülmemiş şekilde kardeş kardeş siyaset yapıyor. Başbakan ‘ruh ikizleri’ derdi de kimileri inanmazdı. Hem 30 Mart seçimlerinde hem bu seçimlerde ruh ikisi olduklarını bizzat kendileri ispatlamış oldu. Halkın değil, hatta partililerin değil, derin lobilerin partisi olduklarını açıkça ortaya koydular.

 

İyi de siyasetin siyaset dışı odaklara teslim olmasına, bu odakların CHP’lilerin ve MHP’lilerin oylarıyla kendi istedikleri gibi oynayacaklarını kim söyledi? Bu seçmenler o kadar da mal değil. Her şeyin de bir tahammül ve kabul sınırı var. Bu partiyi yönetenler, bu sınırları çoktan aştılar. Siyasi düzlem ve işleyiş buna ne kadar müsaade eder bilemem. Bana kalırsa bir bitiş bir tükeniş profesyonelce ancak böyle hazırlanırdı. Bu süreçte en akıllı siyaset yapan HDP oldu. Selahattin Demirtaş’ı aday göstererek hiç olmazsa kişilikli bir tavır gösterdi. Kazanamayacak, ama onurlu olarak, kendi olarak kaybedecek. Çatı aday siyasetçilerine gelince. Onca zaman uzlaşma adına, arayış adına basını işgal ettiniz. Şimdi Kılıçdaroğlu’da, Bahçeli de eğip bükmeden şu çok basit soruya cevap versinler. O zaman bütün gerçekler ortaya çıkacak. İhsanoğlu partinizin hangi kademesinin, hangi milletvekilinin, kimin önerisi idi? Değilse hangi sivil toplum örgütümüzün önerisi idi? Cevap: Tısss! Cevap ya derin bir sükût ya çark etme, ya kıvırma olacak biliyorum. Çünkü evvela kendi milletvekilleri “Hiçbirimizin aklından bile bu isim geçmedi. Hepimiz şaşırdık, şoke olduk” diyor. Öbürü “yanlış bile değil” diyor. Bırakın doğruluğunu yanlış bile değil! Şu işe bakın Allah aşkına. Bir partinin var olduğu alana, kimi karanlık bulanık odakların emrine girmekle düştüğü acınacak duruma bakın.

 

Bu CHP’nin dümen suyuna girmekle MHP de çok yanlış yapıyor. Seçmen iyi kötü kendini belli bir müsamaha çizgisinde tutuyor ama bunun da artık ‘yeter’ dedirten bir sınırı var. Sanırım MHP şu sıralar o sınırda bulunuyor. Siyaset, özellikle CHP’nin dolduramadığı alandaki kesim, ne yapıp edip buna bir çare bulması gerekir. Önümüzdeki dönem, hemen seçimden sonra bunun için en elverişli zaman. Eğer geç kalınırsa bırakınız partiyi, ortada sol adına, sosyal demokrasi adına da bir şey kalmayacak. Türkiye muhalefet yeteneğini yitirecek.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 64
Bu Ay : 7210
Toplam : 7210

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom