Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

VARLIKLARI YOK ETMEK İÇİN Mİ?

VARLIKLARI YOK ETMEK İÇİN Mİ?

 

İnsanın her türlü fikri çabası varoluşsal realitesinden kaynaklanır. Fikri arayışın, katılımın, katlanışın hatta tepkinin, direnişin asıl tabanında varoluşsal bir neden yatar, yatmalıdır.

Varlığa, varlığımıza duyduğumuz saygı ve bağlılık ne ölçüde içkin, samimi ise ona göre bir söylem geliştiririz. İnsanların farklı dünya görüşlerine, düşünce ve ideolojiye sahip olmaları farklı varoluşsal yönelişler ve katlar içinde olmalarına bağlanabilir. Aslında ideolojimizin veya düşüncemizin önemi, varoluş meselemizin önemine, önceliğine bağlıdır. Benliği, kimliği, ahlakı, vicdanı yönlendiren budur.

Eğer varoluşsal samimiyet varsa, orada insanların ideolojilerine bakmam. Bana yanlış gibi gözüken tutumlar, sonuçta bir varlığı inşa etmek içindir veya varlığın gerçekleşmesi içindir. Bu insanın sağcılığı, solculuğu, İslâmcılığı benim için ikinci planda kalmıştır artık. Kişinin ideolojisinden önce adamlığına, insanlığına bakmak gerekmez mi? Tersten, eğer varoluşsal sapma varsa yine insanların ideolojilerine bakmam. Çünkü orada adamlık, insanlık göçmüştür. Benliği çökmüş insan, zaten yük olarak gördüğü ruhunun enkazı altında kalmıştır. Üstelik başka insanları da yıkıntısı, enkazı altında bırakmak istemektedir. Var olmanın zevkini tadamayanlar, demek ki, yok etmekten zevk arıyorlar. Veya başkasının varlığından huzursuz olan sorunlu benlik sahipleri, en köklü, en kestirme çözümü başkalarını yok etmekte buluyorlar. Bu nedir? Tartışmaya gerek yok ki, bu iğrenç bir sapmadır, sapmanın en iğrenç halidir. Varlığa saygılı olmayan barbar bir kişilik!

Kendi üzerinden başkasına, başkası üzerinden kendisine hürmeti olmayanlar, varoluşsal bir sapma, bir çarpılma yaşıyorlardır. Varoluş derdi olmayanların yani adamlık, yani insanlık derdi olmayanların ideolojilerine itibar etmem. Bunlar ister solcu, ister sağcı veya İslâmcı olsun. İster laik, ister Kemalist, ister şu ister bu. Adamlıktan nasibini almamış kişiyi hangi ideoloji temize çıkaracak ki? Ruhu kirlenmiş insanı temizleyecek bir ideoloji yoktur. Daha doğrusu ideolojik keskinliklerimiz ruhumuzdaki kirleri temizlemeye yetmez.

Anlattıklarımdan benim ideolojilerle işimin olmadığını anladınız. Genel anlamda dayatmacı, değiştirici, tahammülsüz, keskin nitelikleri ile ideolojilere sıcak bakmam. Her şeye rağmen kıvamında tutulan bir radikalizm veya eylemsellik yine de kabul edilemez değildir. Hatta kimi arkadaşlarımızın aksine ben ideolojiyi sanatla, siyasetle, felsefeyle yan yana da düşünürüm. Yani aralarına aşılmaz, uzlaşmaz mesafeler koymam. Mesela yaygın görüşe göre ideoloji yüklenmiş sanat hoş karşılanmaz. Ben de hoş karşılamayanları hoş karşılamam. Sanatın ideoloji yüklenmesi yanlış değildir. Yanlış olan ideolojinin sanat yüklenmesidir. Orada sanat istismar edilir, sömürülür. Sanat yüklenen ideolojinin önceliği estetik değildir. İçkin, özgün, sahici arayışlar değildir. Oysa ideoloji yüklenen sanat önce estetik kaygıların peşindedir. Buradan nereye gelmek istiyorum?

Buradan nereye gelmek istiyorum? İdeoloji hayatın, özellikle modern hayatın bir realitesidir. Ancak sanat, teorimizde olduğu gibi ideoloji, hayat içinde kendine bir yer edinirse bir sıkıntı yok. Ve fakat tam tersi hayata kendi sınırları içinde anlam ve sınır tayin ederse işte orada problem başlar. İdeolojik koşullanmayla hayatı dar boğaza sokmak ne sanatla, ne siyasetle telif edilecek durum değildir. Bu artık ideolojinin de sınırlarını aşarak doğrudan deliliğe dönüşmüş davranıştır. Nitekim bugün ideolojik tepkiler veya refleksler adına deliliğe varan bir alanda var olmaya çalışanlarımız yok değildir. Bu anlamda var olmaya çalışan birileri orada yok etmeye odaklanmış durumdalar. Yok etmeye ayarlı, odaklı bir varoluş ideolojisi düşünebiliyor musunuz? Seni yok etmekle var olacağını sanan bir delilik bizden özgürlük istiyor. Bizi ve kendini yok etme özgürlüğü. Kendini engellememizi istiyor. Hayır, bu istek, bu eğilim ideoloji de değildir. Yangınlar, yıkımlar, tahripler üzerine bir varlık, bir düzen inşa edilmek isteniyor. Bu öfke, bu kırıcılık, bu şiddet, bu kendi kendine zarar vermeye doyumsuz tahrik, bu bünyeye ait olamaz. Bu çılgınlık bu kalbe, bu duyguya ait olamaz. Bu delilik bu kafaya, bu ruha, bizim insanımıza, buraya ait olamaz. Bu akıllanmaz, uslanmaz, laf dinlemez tavır, yerli olamaz.

Artık anlatmaya bile gerek yok.

Ciddi var olma kaygıları ile her türlü düşünceye, ideolojiye, ideolojik tutuma, tepkiye, muhalefete evet. Bu düzlemde yapılan muhalefet, sistem içinde kalmak demektir, hatta sistemi, işleyişi güçlendirir. Çoğulcu toplumlarda muhalefet, farklı bir pencereden aynı iklimi solumak demektir. Ama öbürü düpedüz hainliktir. Yıkıcılıktır. Düşmanın oyununa gelmek, ekmeğine yağ sürmektir. Nitekim öyle de olmaktadır. Olanlar düşmanları, dış odakları alabildiğine sevindirmektedir. Düşmanları sevindirdikleri için mutlu olan yerli işbirlikçiler de mutlaka vardır. Bu işi bilerek yapan. Ancak hiçbir iyi niyetli vatandaşımız bu basiretsiz, ferasetsiz, hayâsız, hayırsız eğilime temayül ve tevessül etmedi, etmeyecektir. İnsanımız gerçek manada benimsediği demokratik işleyiş içinde seçimini yapmakta, sözünü söylemekte ve ülkenin ana istikametini belirlemektedir. Bu istikamette yürüyüş yavaşlamaksızın, çoğalarak, azimle, aşkla devam edecektir.

Öbürlerine gelince…

Enerjilerini, heyecanlarını millete engel olmak yerine ona katılmaya teksif etmeli değiller mi? Siyasi anlamda yol kesmek, yankesicilik yapmak, siyasi sabotajlar, ideolojik kışkırtmalar kimseye bir şey kazandırmadı. Modası çok geçmiş bu bayağılıklar, bundan sonra da kimseye bir yarar kazandırmaz.

Onlar bizi engellemeye ne kadar kararlılar bilemem.

Ama millet olarak biz, bu istiklâl mücadelesini kazanmaya mecburuz.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 314
Bu Ay : 832
Toplam : 832

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom