Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

17 Nisan ve Malatya’nın Puslu Yılları…

17 Nisan ve Malatya’nın Puslu Yılları

 

Bu gün 17 Nisan

Bir başkası için bu gün sıradan bir gün olabilir lakin Malatyalılar için hüzünlü ve tarihi bir gündür bu gün…

Bu gün, 17 Nisan’da  biz, Malatyalılar iki büyük değerimizi yitirdik.

17 Nisan 1978’de “Hamido”  lakaplı Belediye Başkanımız Hamid Fendoğlu,  17 Nisan 1993’de Sekizinci Cumhurbaşkanımız Turgut Özal vefat etmişlerdir/ öldürülmüşlerdir.

Bu vesileyle her ikisine de rahmet diliyoruz…

Hamid Fendoğlu’nun öldürülmesi hala aydınlanamamış Türkiye’nin ilk faili meçhul cinayeti olarak tarihin kara sayfalarına geçmiştir.

17 Nisan 1978- 17 Nisan 2014; aradan 36 yıl geçmesine rağmen tarihe “Hamido Olayı” olarak geçen Fendoğlu’nun cinayeti hala aydınlanamamış ve faili meçhul olarak kalmıştır.

Bilmeyenler için, hassaten genç kuşak için; Hamit Fendoğlu kimdir” diye bir not düşürecek olursak:

Kısaca; Hamit Fendoğlu;  Malatya merkeze bağlı Bulgurlu Köyü’nde gözlerini dünyaya açar.   Küçük yaşta ailesiyle birlikte Malatya’ya taşınırlar, ama köyü ve mensup olduğu aşiretiyle ilişkilerini ve bağını koparmadan sürdürür. Genç yaşta politikayla ilgilenmeye başlar. 1946’da DP’nin gençlik kollarıyla ilişkisi gelişir, partiye üye olur. Lise öğreniminden sonra çiftçilikle uğraşan Hamit Fendoğlu, renkli, hareketli kişiliğiyle Malatya’da isim yapar; etkin kişiler arasında yerini alır.

Ancak bu birliktelik ve kardeşçe yaşamak birilerini son derece rahatsız eder. Dış mihraklı güçlerin attığı zehirli tohum neticesinde darbeler başlar.

27 Mayıs 1960 darbesiyle DP kapatılır. DP’nin milletvekilleri, bakanları ve yöneticilerinin çoğunluğu gözaltına alınır. O sıralardai renkli kişiliğiyle tanınan Hamit Fendoğlu da gözaltına alınarak Yassıada’ya gönderilir. Orada DP’nin üst yöneticileriyle birlikte yargılanır.

1965 Milletvekili Genel Seçimlerinde DP’nin devamı olan AP’nin listesinde Malatya Milletvekili seçilen Fendoğlu, 1969’a kadar Milletvekili olarak TBMM’de görev yapar. TBMM’de Tabii Senatör Sıtkı Ulay’la, TİP Milletvekili Çetin Altan’la, İrfan Solmazer’le zaman zaman fikri tartışmalar ve çekişmeler olur…

Aslında Hamido Olayı; -Türkiye’de-  “ilk faili meçhul”  olması nedeniyle çok önemli ve araştırılması gereken bir olay… Aynı zamanda bu olay   “Ergenekon” olarak tabir edilen derin güçlerin yine Malatya üzerinden Türkiye’yi karıştırma projelerinden bir tanesidir.

Aslında Hamido olayı öyle sıradan işlenmiş bir olay değildirdir. Hamido olayı (2014 yılı itibarıyla) aradan geçen 36 yıl sonra anlaşıldı ki, “Ergenekon” olarak tabir edilen dış mihraklı derin güçlerin Malatya üzerinden Türkiye’yi bir iç savaşa sürükleme planıdır.

İşte tüm bu olup bitenleri ve daha fazlasını, uzun süredir bir kuyumcu titizliği ile üzerinde çalıştığım “Malatya’nın Puslu Yılları” adlı kitabımda anlattım.

Gazeteci –yazar Ahmet Kekeç’in ifadesiyle; “Öznesi “Malatya” olan bir kitap…

Yine Kekeç’in ifadesiyle; “…Yalman olayından başlayarak, Malatya platosunda gerçekleştirilmiş bütün siyasi olayları (Fendoğlu’nun öldürülmesi, 12 Eylül’e götüren kaotik olaylar, 28 Şubat’ın ufuneti, vs.) teşrih masasına yatırıyor ve ilginç sonuçlara ulaşıyor. Kitabı okuyup bitirdiğinizde şöyle düşünüyorsunuz:

Malatya’nın hikâyesi, aynı zamanda Türkiye’nin hikâyesidir...

Şevket Başıbüyük bizim hikâyemizi anlatıyor; lezzetli bir üslup ve şaşırtıcı bir kurguyla..”

Malatya’nın hikâyesini, aynı zamanda Türkiye’nin hikâyesini yazdım…

İşte bu eser; 3. Malatya Anadolu Kitap Fuarı'nda okuyucusuyla buluşacaktır.

Siz değerli okur arkadaşlarımı; 29 Nisan-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında, “Malatya’nın Puslu Yılları.” adlı eserin imza gününe  davet ediyorum.

Hatırlatacak olursak; davet sünnetse, icabet farzdır…

Bu duygu ve temennilerimle hoşça kalınız.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 89
Bu Ay : 2633
Toplam : 2633

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom