Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

YENİ TÜRKİYE’NİN YENİLENEN SİYASETİ

YENİ TÜRKİYE’NİN YENİLENEN SİYASETİ

Türkiye her bakımdan ilginç bir ülke. Burada zaman kanyon gibi, kanyonda akan su gibidir. Yüzmek de, kayığını yüzdürmek de müthiş beceri ister. Beceriden ziyade ustalık ister. Nerede, ne zaman karşına ne çıkacağını bilemezsin. O nedenle her an her şeye hazır olmalısın. Bir anda her şeyi düşünmeli, her şeye odaklanmalısın. Başka bir şey daha var; çok çabuk algılamalı, çabuk karar vermelisin. O nedenle biz dalgın olamayız. İpin ucunu bırakamaz, rehavete giremeyiz. Girmemeli her an tetikte olmalıyız.

                                                              

Bu coğrafyanın iniş çıkışları, bu ovalar, uçurumlar, kıyılar, kayalar, bu dalgalar, rüzgârlar, değişen veya bir anda yaşanan değişik mevsimler her an dikkatli olmamızı zorunlu kılıyor. Jeofizik açıdan da jeopolitik açıdan da bu böyle. O nedenle Türk insanı diridir, aktiftir, uyumaz. Burada sürekli hareket halinde olacaksın. Durmak bilmez bir akışla yenileneceksin! Aklın, zihnin, bedenin, gözün, kulağın sürekli çalışacak. Şöyle bir soluk dinlenmeye çekildiğin zaman, kader sonuna hüküm verebilir. Sorma heyecanı olmadan dinlemek, çalışma sabırsızlığı olmadan dinlenmek duraksamanın, gerilemenin, yıkılmanın sebebidir. Durmayacaksın. Dinlenmek istediğin zaman, sadece vites küçülteceksin. Hepsi bu. Durursan her şey durur. Hele devlet yönetiminde, hele siyasette durmak asla mümkün değildir. Şöyle biraz dinlenelim deyip de koşuyu bıraktığımız zaman, ayaklarımız altından devletimiz, medeniyetimiz kayıp gitti. Duraklama ardından gerileme dönemini getirdi. O nedenle durmak yok yola devam! Durmak yok yürüyüşe devam.

 

Şimdi duranın düştüğü, düşeceği, yürüyenin ayakta kaldığı, kalacağı bir ülkede dinamizmin canlılığını varın siz hesap edin. Öyle dinamik bir ülkede yaşıyoruz ki, her şey her an kavranması güç olgular gibi değişiyor. Geçen on yıldan bu zamana bir kıyas yaptığınızda sanki Türkiye’nin eski ve yeni çağlarından bahsediyoruz. Bu kadar kısa zamanı bu kadar büyük başarılarla kat etmemizin sebebi, elbette insanımızın yeni Türkiye bilinci ve kararlılığıdır. Ayrıca yaşadığımız coğrafya bizi dinamik olmaya mecbur ediyor. Bu coğrafya ihmali, tembelliği, savsaklamayı affetmiyor. Ayrıca Osmanlının çöküşünden bu yana yitirdiğimiz yılların, yüzyılların, tarihle aramıza koyduğu mesafeyi kapatmamız gerekiyor.

 

Biz yeni bir varoluş şuuruyla kendimize geldiğimizde ilkin olmamız gereken yerde olmadığımızı fark ettik. Başkaları, özellikle Batı, belki olması gereken yerdeydi evet ama eş zamanlı ve orantılı olarak biz olmamız gereken yerde değildik. İhmal ettiğimiz, geri kaldığımız alanlarda, telafi ve toparlanma sürecimiz başladı. Halk bu hamlelere zaten hazırdı. Hep böyle olmuştur. Öncü olması gereken lider ve idareci kadroların ihmallerine rağmen bu halk her zaman varoluş hamlesini hiç öldürmemiştir. Yine öyledir. O nedenle yeni durumlara en fazla ve en rahat intibak eden insanımız oldu. İnsanımızın uyum ve intibak yeteneği yüksektir. Bu müthiş bir özelliktir; size kavrama, sıçrama ve teşebbüs gücü kazandırır.

 

Ticaretten, tarıma, sanayiden dış yatırımlara, kültür hizmetlerine kadar her alanda bütün yeryüzünün gıptayla, imrenerek izlediği başarı öyküleri ortaya koyduk. Sadece her alanda değil, ayrıca örnek olacak tarzda ve hızda gerçekleşmiş başarılardı bunlar. Olmamız gereken yerde olmamız için acelemiz vardı. Değişim ve hız, siyasette de gözlendi. Bana kalırsa Ak Parti işte bu yeni dönem Türkiye’sinin veya Türkiye’nin yeni döneminin ifadesi olan siyasi bir harekettir. Ak Parti’yi Yeni Türkiye’nin canlı akışı olarak, dipten gelen bir dalga olarak, mevsimleri değiştiren bir rüzgâr yani gerçek, devrimci bir toplumsal hareket olarak anlamak gerekir. Ak Parti bana göre Yeni Türkiye’nin klasiğidir. Ana çerçevesi, çalışma programı, yol haritası, yeni gerçekliği, güzergâhıdır. Yeni Türkiye Ak Parti ile Ak Parti de Yeni Türkiye ile başlamış ve başarmıştır denilebilir.

 

Yeni Türkiye’nin en sihirli kelimelerinden biri de ‘Yeni’nin kendisidir. Yeni’yi gerekli, anlamlı kılan, eskinin yükü, ağırlığı idi. Yeni Türkiye’nin engellenmiş, bastırılmış duygularını, enerjisinin harekete geçmesidir. Yani yeni kendi gerçekliğimizin uzağında gökten zembille inmiş bir kavram değildir. Bu anlamda eski diye, ifade ettiğimiz realitelerin hiçbir zaman yeni dönemleri olamadı. Tedavüle sokuldukları gün eskidiler. Yeni olamayışı hayatın gerçeği olamaması sebebiyledir. Halk, eskiyi hiçbir zaman benimsemedi, içselleştirmedi, kabullenmedi.

 

Türkiye realitesini tanımlarken ‘eski’ diye ifade ettiğimiz ayak bağları, manasız takıntılar, saplantılar, hep engelleyici unsurlar olarak hayatımızı, ufkumuzu, içimizi, aklımızı, kalbimizi kapattı. Eğer bu böyle olmasaydı, eski, çarçabuk unutuşun derin hiçliğinde kaybolmaz, yeni hayatımızın en canlı gerçeği olmazdı. Eski günümüzde de gönlümüzde de karşılık bulamadı. Oysa eskimez yenilerimiz vardı bizim; kalp damarlarımızda ve ruh köklerimizde karşılık bulan. Eğer böyle olmasaydı, bu hareket,  hayatın akışını çoğaltan; heyecanını, başarısını artıran bir aşka dönüşmezdi. Biz yenilendik ve kendimizi bulduk. Kendimizi bildik ve yenilendik. Kendimizi, kendi yerimizi, sesimizi, duygumuzu bulduğumuz her ortamda da yenileniyoruz. O zaman yeni Türkiye’de, yenilenen Türkiye’de eski söylemlerle, paradigmalarla ne siyaset, ne sanat, ne üretim yapmanın imkânı vardır.

 

CHP seçim sonuçlarını tartışıyormuş. Umarım Yeni Türkiye’nin yeni gerçeklikleri ekseninde bir anlayış ve kavrayış geliştirirler. Değilse yeni Türkiye bu eski püsküleri zaten sırtından atacaktır.     

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 788
Bu Ay : 5154
Toplam : 5154

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom