Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

SEÇİM VE TAHTA EKSİKLİĞİ

SEÇİM VE TAHTA EKSİKLİĞİ

 

Halkımız, 30 Mart seçim sonuçları ile başka ne dedi?

Ben iki noktayı öne çıkarmak istiyorum.

 

Ülkesi ve milleti ile Türkiye bir bütündür. İlk mesaj budur.

Ak Parti bu birlikteliğin garantörü, sigortasıdır. Bu seçimlerden çıkarılacak en güçlü sonuçlardan biri budur. Etnik sorunlar, farklı yaşam biçimleri ve algıları hep bir sorun yapılmak istenmiştir. Sorun yapılmak istenmesinin nedeni gerçekte böyle sorunlarımızın olmadığıdır. Kürt meselesi de, bölgesel veya mezhepsel zorlamalar da hayatın kendiliğinden akışı içinde hemen hiçbir ayırıcı öneme, önceliğe sahip değildir. Hayata egemen engin hoşgörü, bütün bu farklılıkları, varlığın doğal tezahürü olarak görmüş, kabullerini, pratiklerini ona göre biçimlendirmiştir.

 

Biz hepimiz kardeşiz. O kadar. Birbirimizle kız alıp kız veriyoruz. Yani etle tırnak gibi iç içe girmişiz. Bir aile olmaktan daha öte bir birliktelik, daha ileri bir yakınlık olabilir mi? Olamaz. Ama kimi mahfiller kendileri için doğal gördükleri kimi farklılıklarımızı bizim için düşmanlık sebebi gibi, ayrışma, vuruşma nedeni gibi görmüş göstermek istemişlerdir? Sorulduğunda kendileri için zenginlik, güzellik olan realiteler, bizim için niçin yoksunluk, kötülük veya çirkinlik sebebi olsun? Bu çabaların milletimizin hayrına bir niyet taşımadığı bilinmektedir. Bu sorunlar büyük ölçüde bize empoze edilen, dayatılan sorunlardır. Yapaydır, naylondandır. Ülke ve millet bütünlüğümüze kast eden karanlık odakların dizayn projeleri, kara propagandalarıdır. Bu numaralar tutmadı, tutmaz. İşte son 30 Mart seçimlerinde millet bu yönde emelleri olanlara güçlü bir birliktelik mesajı veri. Bu mesajı da elbette Ak Parti’nin oylarını çoğaltarak verdi. Bu tesadüfî değildi elbette. Çünkü Ak Parti seçim meydanlarında ve şimdiye kadarki uygulamalarda birliğimize, ‘hep birlikte Türkiye’ olduğumuza dair çok yalın, net mesajlar verdi.

 

‘Dinsel, bölgesel, etnik milliyetçiliğe hayır’ diyen tek parti Ak Parti değil miydi? Ayrıca yıllarca kan ve gözyaşı üzerinden istismarı yapılan meseleyi köktenci yaklaşımla çözme iradesi gösteren yine Ak Parti’dir. 30 Mart, barış ve kardeşlik açılımına ve doğallıkla birlikte yaşama iradesine tam destektir. Sorunun öncelikli olduğu bölgemizde Ak Parti ve BDP’nin öne çıkarılması, halkımızın bu iki partiye bu doğrultuda sorumluluk yüklemesi şeklinde okunmalıdır. Ak Parti’nin çözüm süreci ve programı genel kabul görmüştür. Ayrıca BDP’nin de bu istikamette siyaset yapması istenmektedir. Bundan böyle BDP ve diğer partilere gayrimeşru yol ve yöntemlere siyaset yapma yolu kapatılmıştır. Siyasiler sandıkların verdiği mesajı doğru okuyarak siyaset alanın ve imkânını daraltıcı bir tutum içinde olmamalıdır.

 

Bu seçimlerden çıkarılacak en önemli sonuçlardan biri de önümüzdeki seçimlerde milli iradenin nasıl tecelli edeceğine dönük önemli ipuçları vermesidir. 30 Mart, bundan sonraki seçimlerin de ana istikametini, kodlarını ve beklentilerini açıkça ortaya koymuştur. Bir anlamda Türkiye 2023 hedefini ve perspektifini onaylamıştır. Önümüzdeki zamanlarda devletin demokrasi ve kalkınma alanlarında daha fazla faaliyet yapması istenmektedir. Bu amaçları engelleyici politikalar halkımız nezdinde karşılık bulamayacaktır. O nedenle bir yandan iktidar gayrimeşru oluşumların üzerine kararlılıkla giderken, muhalefet de hiç olmazsa demokratik gelişmeleri ve yatırımları engelleyici bir tutum takınmamalıdır. Muhalefet milli iradeye, milletin değer ve beklentilerine ters eylem ve oluşumlar içinde olmamalı, mümkünse iktidara yardımcı olmalıdır. İnanın bu tarz siyaset milletin teveccühünü daha çok celb edecektir.

  •  

Değilse sonuçları insanımızın çinko eksikliğiyle değil, bu sayıltı içinde olanların tahtasının eksikliğiyle açıklamak daha doğru olacaktır.

  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 155
Bu Ay : 3712
Toplam : 3712

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom