Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

CEMAAT ÜZERİNDEN İSTİHBARAT SAVAŞLARI

CEMAAT ÜZERİNDEN İSTİHBARAT SAVAŞLARI

 

Ta başından beri Fethullah Gülen’le birlikte cemaati kuran veya uzun yıllar etle kemik gibi birlikte olan Latif Erdoğan, Kemalettin Özdemir ve Ahmet Keleş’in yaptıkları açıklamalardan, ortaya dökülüp saçılan bilgilerden, belge ve itiraflardan sonra, bu yapının devleti çökertmeyi amaçlayan korkunç bir darbe girişimi içinde olduğuna dair hemen hiçbir kuşku kalmıyor.

 

Geçenlerde 15 yıl öncesine ait bir polis istihbarat raporu yayınlandı. Orada bugün bildiklerimiz neredeyse olduğu gibi tespit edilmiş durumda. Bugün geldiğimiz aşamayı o günden kestirebilmek çok önemlidir. Bu sağlıklı değerlendirmeden sonra insan, acaba yarın nasıl kestiriliyordur diye düşünüyor. Yarın için düşünülen muhtemel senaryolar nelerdir? Çok heyecan verici bir bilmece. Ama söyleyeyim; şimdiden bazı sabit analizler yapmak başınıza iş de açabilir. Kendi kurgularınızla kendinizi engellemiş olursunuz. Şimdi dünya esnek stratejiler izliyor. Doğrusu da budur. Bizim istihbarat bu konuda kıvrak yetenekler edinmiş gözüküyor.

 

Bu dünyada, her durum ve gelişme karşısında kullanıma sokulmaya müsait ilişkiler kurulur ve beklenir. Gülen hareketi, biraz da böyle belki tam manasıyla böyle bir kurguydu. Bu konuda MİT raporları daha derinlikli olmalı diye düşünüyorum. Yine basına yansıyan son bilgilerle anlıyoruz ki, MİT bu yapıyı özellikle ABD’deki serüvenini çok yakından izlemiş. Anlaşılan MİT, cemaat üzerinden CIA’nın beynine, iliklerine kadar girmeyi başarmış! Mesela Kırgızistan’da Kazakistan’da cemaat okullarında kaç CIA elemanının bulunduğuna kadar ayrıntılı bilgiler veriliyordu bu raporda. Hele şimdilerde internete düşen ve doğrudan Fethullah Gülen’le yapılan görüşmelerden ilk anlaşılan bu yapının CIA ve FBI ile birlikte çalıştığıdır. Cemaat tamamen onların güdüm ve kontrolünde bile denilebilir. O kayıttan bütün bu ilişkileri MİT’in izlediği ve CIA’nın da bundan rahatsız olduğu ve fakat ne izleyeni ne de izleme biçimini anlayamadığı anlaşılmaktadır.

 

Daha bugün(27.03.2014) Takvim Gazetesinden Ergün Diler yazdı. ABD’de bu işleri çok iyi bilen bir dostuna CIA’nın bir yetkilisi söylemiş: “Hakan Fidan, Gülen’le görüşmek için Amerika’ya geldi! Fidan çok netti! Gülen’e açık açık FBI ve CIA ile işbirliği yapmamasını söyledi ve uyardı! Bak çok net olarak söylüyorum ki Fidan, Gülen’i Amerika’ya yanaştığı ve onlar adına hareket ettiği için gözlerine baka baka uyardı! Nedeni vardı bu uyarının! Arap Baharı başladığı zaman CIA görevlileri Ortadoğu’da kaçacak delik arıyordu! MİT kimsenin bilmediği büyük jestler yaptı! Bölgede çok güçlü olan Türk istihbaratı, CIA ajanlarını büyük tehlikelerden, ölümlerden kurtardı! İşin en garip tarafı, MİT’ten yardım isteyen CIA ajanlarının tamamına yakınının Gülen’in okullarında çalışıyor olmasıydı!” Herkesin kolaylıkla sahip olabileceği bu bilgilerden sonra artık malumu ilam cinsinden de olsa bazı tespitler yapmak gerekebilir. Bundan böyle bu tespitlerin ‘elde var bir’ kabul edilerek yorum yapılması, gelişmeleri anlamada işimizi kolaylaştıracaktır.

 

Herkes biliyor ki cemaat ve paralel yapı üç beş yıl içinde örgütlenmiş değil. Ama son on yılda özellikle şişirildi. Şimdilerde anlaşılıyor ki patlatılmak üzere şişirilmiş. Balonu şişirmezseniz patlatamazsınız. En az 30, 40 yıllık bir kurgudan, planlı, programlı yapıdan bahsediyoruz. Ortalığa saçılan bilgi ve belgelerden, Fethullah Gülen ve cemaatinin, istihbaratın ve istihbaratların kucağında büyümüş, büyütülmüş olduğu anlaşılıyor.

 

Gülen’i önce MİT keşfetti, yetiştirdi. Burada yakın çekirdek kadrosu da tamamlandı. Örgütlenmeyi kontrol edecek ve denetimleri altında tutacak kadrolar yerlerini aldılar. Derken oyun tam manasıyla başladı. Hoca, önce sözüm ona mağdur duruma sokuldu. Naylondan ağlayarak, sızlayarak vaazlar verdi veya verdirildi. Bana öyle geliyor ki, özellikle oluşum aşamasında imaj meykırlar, hatta cemaat içinde ağlaşıp kendinden geçenler görevlerini hakkıyla yerine getirerek bir duygu yoğunluğu oluşturuldu. Uzatmayayım sonra hâlâ neye ve kime olduğu bulanık olan bir hizmet efsanesi icad edildi. Şirketler, bankalar medya, dershaneler derken ‘organize işler’ tam manasıyla kuruldu. Sonraki aşama yurt dışına özellikle de Sovyetlerin çözülmesinden sonra boşlukta kalan Türkî coğrafyalara ve Osmanlı’nın terk ettiği alanlara okul açtılar. Onların yaşadıkları zorluklar için de göz yaşartıcı bir mitoloji oluşturuldu. Bunların hepsi yalan değildi. Asla! Hele o saf duygularla onlara giden Anadolu delikanlılarını buradan hürmetle selâmlıyorum. Ancak bu bölgelere ABD’nin de ilgisi yoğundu, yoğun olacaktı

 

İşte Türkiye, tam da ABD’nin bu bölgelere adamakıllı sızmak istediği bir zamanda, cemaat üzerinden ABD ile başka tarz bir ilişkiye girmiştir. Esnek bir strateji izlendi. Esneklik, Türkiye’ye tarihsel- kültürel ilişkilerle birlikte köklü, derinlikli ilişkiler fırsatı kazandıracaktı. Bu ilişkinin kurulmasında MİT’in marifeti yanında, daha sonra TİKA’nın Yunus Emre Vakfı’nın katkıları az değildir. Bu hareketi baştan sona MİT’in izlediğini asla unutmamak gerekir. Ama sözünü ettiğimiz bölgelere hevesli olan CIA ve Mossad, sandığımız kadar da zeki değiller. Kontrol ettiğim yapı ve alana oyuncu olarak girerseniz siz de kontrol edilirsiniz. Bu resmi gizli örgütler, cemaate el atarken, cemaat üzerinden değişik coğrafyalara sızarlarken, aslında MİT ile ilişkiye giriyorlardı. Yani MİT’e ellerini veriyorlardı. Ve hemen söyleyeyim sanırım şimdi kollarını kaptırıyorlar, kaptıracaklar.

 

Bütün bu gelişmeler doğal ve şartları olgunlaşmış aşamasından sonra bir operasyonla sonuçlanacak. O operasyonla bir defter, bir fasıl kapanacak. Ondan sonra belki yeni bir aşamaya geçilecek. Ne zaman? O kadar az kaldı ki!

Şunun şurasında 30 Mart’a ne kaldı.

30 Mart sonrası birilerinin ciğeri sökülecek.

Ama efendim içlerinde iyiler de var.

O iyiler de artık bunca açık ihanetten sonra aptallığa taht kurmasınlar.

Aptallık, iyiliğin yoldaşı olmamalıdır!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 104
Bu Ay : 727
Toplam : 727

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom