Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SEÇİMLER

SEÇİMLER

Her insanın bir seçimi vardır ve her kişinin seçtiği kendi bakışıyla güzel görünmüştür. Diğer şahıslar bu seçime yorum yaparlar. Yorum yaparken, kendi bakışlarına göre, güzeli-iyiyi tahlil ederler. Hayata dair konularda, insanların mutlak olarak üzerinde ittifak ettikleri bir sonuç vaki değildir. Baskın görüş karşısında susanlar olur ve onların da içlerindeki güzel-iyi kendileriyle birlikte yaşar.

Ülkemizde Cumhuriyet ilanı ve Demokrasiye geçişten itibaren seçimler yaşanıyor. Bunda bile mutlak ittifak yok; kimine göre seçimlerin yapılması güzel, kimine göre değil. Mesela kimileri için halkın her kesiminin seçimde belirleyici olması en azından bir tuhaf durumdur ve bunlar “çobanın oyu ile sanatçının, elit okumuş kesimin oyu aynı etkide olduğu için kabul edilemez” diyebilmektedir.

30 Mart günü yapılacak seçimlere de bu şekilde yaklaşılacaktır; sonuçlar kimini üzecek, kimini sevindirecektir. Özelde bir kesim AK Partinin seçimden zayıf olarak çıkmasını istemekte ve böyle bir sonuç onları sevindirecek, bir kesim AK Partinin güçlenerek çıkmasını istemekte ve böyle bir netice ile sevinecekler. Meydanların diline bakıldığında, parti liderlerinin konuşmalarını dinlemeye gelenlerin katılım yüzdesi, seçimlere dair bir ipucu vermektedir.

Seçimleri etkilemeye yönelik, aylardır yönetilen algı operasyonu da sevinen tarafları değiştirmeye yönelik bir operasyondur. Toplumu dizayna yönelik bu algı operasyonlarının temel amacı ise özellikle ülkenin güçlenmesi, dünya ölçeğindeki siyasete müdahil olmasına mani olmaktır. Ne yazık ki insan hakları, özgürlükler, kişisel tercihlerin önemi, haberleşme özgürlüğü, tercih özgürlüğü gibi ifadeler, bu algı operasyonunda asıl amacı gizlemek amacıyla kullanılmaktadır. Tabi ülke olarak bizim, her halükarda bu özgürlükleri sağlamamız ve seçim sonuçlarının insan hayatını kolaylaştıracak icraatları engellememesi gerekir.

Şimdiden seçim sonuçlarına yönelik analizler başladı. Hele siyaset-camia ikileminde yapılan icraatlar var ki, okurken bile, toplumun ekseriyetini hesaba katmayan bu analizlere üzülüyorum. Toplum ne bir partiden ne de bir camiadan ibaret. Yıllardır, ötekini zayıflatmak, kendisini her alanda güçlü kılmak üzerine icraatlara imza atanlar var. Bunlar seçimlere yönelik algı operasyonunun içindeler veya bu algı yönetimi işlerine geldiği için destekliyorlar. Bütün seçim yorumlarını bu noktaya kilitlemek, toplumun diğer kesimlerine büyük bir haksızlıktır. Bu toplum dün tek camiadan ibaret değildi, bugün de değil ve yarın da olmayacak. Bütün yorumlarda buna dikkat edilmelidir.

Seçime yönelik algı operasyonunda toplum olarak, hep birlikte yıprandık. Algı operasyonunun dış ayağı ve iç ayağındaki aymazlıklar genel bir üzüntü oluşturdu. Tabi bu üzüntülerin sandığa etkisi olacaktır. Doğrusunu isterseniz özellikle iktidar partisi başta olmak üzere, tüm parti ve kesimlerin, seçimden sonra, sonuç ne olursa olsun, kendilerine çeki düzen vermeleri, ülkenin ve insanın ali menfaatleri doğrultusunda bir siyaset belirlemeleri şart… Bundan sonra ülke sırlarını dışarıya servis etmek isteyenler, ülke zenginliğini kendi şahsi çıkarlarına hizmet ettirmeye çalışanlar ortaya çıkarılmalı ve ıslah edilmelidir. Hiçbir şekilde, bir düşmanlık dili ülke içine egemen olmamalıdır. Seçim sonuçlarına göre partiler, güttükleri siyasetin halk üzerindeki etkisini de görmüş olacaklarından, bunun da sosyolojik tahlilleri mutlaka yapılmalıdır.

Bu ülke kimsenin özeli değildir. Ne siyasi partilerin ne de parti dışı güç odaklarının veya kesimlerin… Kendi özel çiftliklerinde bile uymaları gereken özel kurallar varken, ülkeyi “benim olmalı” refleksiyle sıkıntıya sokanlar da durdukları zemini kontrol etmelidir.

Seçimde tabi ki bir parti daha çok oy alacak, diğerleri ona göre az oy ile yetinecekler. Bu bir neticedir. Ne bütünüyle iyi ne de kötüdür. Asıl iyilik insana ve ülkeye dair düşünce ve icraatlarda ortaya çıkar.

Seçim sonuçlarının özellikle iktidar partisi için önemli sonuçlar doğuracağını, iktidar partisinin algı yönetimi ustaları dâhil, ülkeye zaman kaybettirmek isteyenlere ve adi bir suç olan ülke zenginliğini kendilerine yontmak isteyenlere karşı bir icraat başlatacağını düşünüyorum. Doğrusunu isterseniz halkın gönlünde geçen de bu… Bundan sonra vekil adayları ve idari birimlere getirilecek adayların yeterlilik kıstasları da “iyiliği beslemek” noktasında olmalı. Özel ilişkilerle ülkeye zaman kaybettirenlerin, eskisi kadar rahat hareket edememeleri gerekir.

Bu arada başbakandan kucaklayıcı, halka umut verici bir balkon konuşmasının önemi de unutulmamalı…

Seçim sonuçları şimdiden ülkemize hayırlı olsun.

necip.cengil@hotmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 219
Bu Ay : 1787
Toplam : 1787

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom