Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

“Ak Parti’ye oy vermeyin!”

“Ak Parti’ye oy vermeyin!”

 

“Ak Parti!ye oy vermeyin”

Peki kime verelim?

Bu soru şimdilik bir kenarda dursun. Şu sıralar kimileri için Ak Parti’ye oy vermemeniz önemli. Acayip, ilginç bir durum. Adamlar Ak Parti’ye karşı bir ittifak yapmak istiyorlar. Bana göre bu zekâ ve siyaset yoksunu girişim, önce kısa vadede sonra uzun erimde sadece başaramayacak değil ayrıca rezil rüsva olacak. Evvela bir öneri bir proje veya programla gelmiyorsunuz. Kardeşim Türkiye için ne düşünüyor, ne öneriyorsun? Cevap yok. Neye, niçin yönelelim? Bu soru cevapsız kalıyor. Ak Parti’ye yönelme de nereye yönelirsen yönel. Böyle bir saçmalık olmaz. İnsanımız saçmalıkta birleşmez. Tersine milletin gönül beraberliği bu tarz saçma hesapları boşa çıkarır, çıkaracaktır da. Böyle negatif, böyle bulanık tutumların sahipleri Türkiye’nin hayrını istemiyorlar.

 

Çocuk denecek kadar küçüktüm, bir amcanın Adnan Menderes ve Demokrat Parti üzerine yaptığı sohbetten bir söz, içime yerleşmiş. Bu sözü, nice zamanlar sonra şuuraltımın derinliğinden süzülüp dimağıma çıkmasıyla hatırladım. Acı acı güldüm. Amcamız o dönemin malum meşum olaylarını bizlere anlatırken “Bu millete hizmet cezasız bırakılmaz” demişti. Nasıl olur, memlekete, millete hizmet, ödüllendirilmesi gerekirken, nasıl cezasız bırakılmaz? Yıllar sonra İdris Küçükömer’in ‘Düzenin Yabancılaşması’ndan, Yakup Kadri’nin ‘Politikada 45 Yıl’ına kadar bir dizi okumalardan ve birebir tanık olduğumuz diğer yakın geçmiş darbelerinden sonra, bu söz, asıl anlamını buldu. Evet, bu memlekete hizmeti düşünmeyen ayrıca hizmeti cezalandırmak isteyen birileri vardı. Bunlar kimdi?

 

Bunlar kimdi? Yolumuzun yapılmasını kim istemezdi? Sağlıkta, ulaşımda, ekonomide, enerjide, demokraside, şehircilikte, tarımda ileri düzeye çıkmamızı istemeyen, yerli bir yapı olamazdı. Kendimce düşünüyorum; böyle bir yapı dış kaynaklı da olamaz. Çünkü bizimle rahat ilişki kurmak isteyen diğer ülkeler bizim sorunsuz olmamızı isterler. Biz komşularımızın kalkınmış olmalarından mı yoksa olmamalarından mı memnun oluruz? Sorunlarını çözmüş komşularımız bize sıkıntı vermez veya daha az sıkıntı verir. Eğer komşumuz gelişmemiz zayıfsa karşılıklı sıkıntılarımızı paylaşır, birbirimize problem ihraç ederiz. İşleyişin sosyo-politiği böyledir. O bakımdan kalkınmamızı istemeyen dış ülkeler değil, olsa olsa doğrudan düşmanlık besleyen fesat odakları olmalıydı. Onlar hiçbir zaman bizim ayağa kalkmamızı, mutlu, rahat bir ülke olmamızı istemezler, istemediler.

 

Varlığa bakışımız itibariyle biz kimseye düşman değiliz, olamayız; ama maalesef, anlaşılması güç bir ruh haliyle kimi odaklar, bizim güçlü varlığımızı, kendi varlıkları için tehdit olarak görüyor olabilirler. Bu hastalıklı korkular, kimi tarihsel birikimlerden de beslenerek saplantıya dönüşmüş olabilir. Bu insanlar, daima millete hizmeti cezalandırmak istediler. Bizi engellemek istediler. O nedenle bu düşünceler yerli değildir, bir çeşit müstemleke politikalarıdır. Yer yer içeride ittifak kurdukları odakları iktidar yaparak emellerine de ulaşmamış değillerdir. Darbe dönemleri bunun en canlı, en dehşet örneğidir.

 

Bakın o zamanlar yatırımlar ne durumdadır?

Ülke ekonomisi, demokratik gelişme ne durumdadır?

Bu odaklar için bankaları boşaltan, ülke ekonomisini sarsan, bütçeyi çökerten, kaynakları peşkeş çeken iktidar yapıları, en istenilen yapılardır. Düşük enflasyon ve faiz oranları, sağlam para politikaları ile ekonomiyi ayağa kaldıran, IMF ile borçları sıfırlayan, üretimi, ihracatı teşvik eden, insan hakları, hukuk ve demokraside ilerleme sağlayan bir iktidar onlar için felakettir. Adamlar bizim mutluluğumuzdan mutsuz oluyorlar. Yapacak bir şey yok. Yapacakları tek şey “Ak Parti’ye oy vermeyin” demek olacak.

 

“Ak Parti’ye oy vermeyin” diye kara propaganda yapanların arzuladıkları Türkiye’ye bakınız bana hak vereceksiniz. Onların hiçbir zaman, ‘şehirleri bölünmüş yollarla birbirine bağlanmış Türkiye’ dertleri olmadı. Onlar hiçbir zaman dünyanın en güzel havaalanlarını, hızlı tren projelerini yapalım diye akıllarından bile geçirmediler. Onlar hiçbir zaman denizleri geçelim, dağları delelim ve insanımızı rahat hızlı biçimde birbirine kavuşturalım diye düşünmediler. Onlar çarpık kentleşmeyi, sosyal donatılarıyla birlikte yeni konutlar, yeni semtler, şehirler inşa ederek önleyelim diye proje geliştirmediler. Onlar kendi ürettiği tankı, füzesi, gemileri, uçakları ile milli savunma sanayi güçlü ve bağımsız bir Türkiye’yi hayal bile edemediler. Tersine 1940’ların başında üretim ve ihracatıyla dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini almış ülkemizin uçak üretimini durdurdular.

 

O amca haklıymış. Meğer millete hizmeti cezalandırmaya doyumsuz bir zihniyet varmış ve ne çare ki zorbalıkla bir şekilde iktidarını sürdürmüş. Şimdi eskisi kadar güçlü olmasa da aynı densiz, dengesiz mantığın yer yer tezahürlerini görmüyor değiliz. Şimdi yine birileri “Ak Parti’ye oy vermeyin” diye manşet atıyor, ortalıkta dolaşıyorlar. Ve aynı odaklar, Üçüncü havaalanına, Marmaray’a, Santrallere, İzmir- İstanbul otoyoluna karşı olan; gülünç, düzmece kimi kurgu ve bahanelerle bu projeleri durdurmak isteyen ama muvaffak olamayan odaklardır. “Ak Partiye oy verme” Yani yatırımlara, yani güçlü ekonomiye, yani milli manevi değerlerin her yerde rahat yaşanmasına, yani şahsiyetli dış politikaya oy verme. Paki neye oy ver? IMF’nin kucağında borçtan kıvranan, faiz, döviz kıskacında servetini yitiren, millet iradesinin teslim alındığı Türkiye’ye oy ver. Oy vermeyerek Ak Parti’yi, yani Millete hizmeti cezalandır, öyle mi?

 

Millet düşmanları nasıl Türkiye’nin kutlu yürüyüşünü engellemek için birleşiyorlarsa millet de hizmet ve demokrasi etrafında kenetleniyor. Ama her şeye rağmen, dürüst, kendine ve iradesine saygılı bir vatandaş olarak, elbette Ak Parti’ye oy vermeyebilirsiniz. Bu insanın doğal, demokratik hakkıdır. Siz de bu milleti hizmete layık görmüyorsanız elbette Ak Partiye oy vermeyin. Siz de açılan yollardan, seçkinlerin değil halkın yolu olan havaalanlarından, dünya standartlarını yakalayan sağlık hizmetlerinden, sanayi ve teknoloji yatırımlarından, sağlıklı kentleşmeden rahatsızsanız, bütün bu güzel gelişmeleri istemiyorsanız elbette Ak Parti’ye oy vermeyin. Oyunuzu kime verin peki? Amaç hizmeti engellemek, mutlu, güçlü Türkiye’nin yürüyüşünü durdurmak olunca istediğiniz partiye oy verebilirsiniz. Çünkü onların hizmet diye ne dertleri var ne projeleri var. Ülkeye hizmeti cezalandırma amacıyla nasıl da birleşiyorlar!  

necmevci@yahoo.com.tr

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 382
Bu Ay : 5576
Toplam : 5576

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom