Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

SENDEN DESTEK ALIP SANA VURURLAR!

SENDEN DESTEK ALIP SANA VURURLAR!

 

-Bu yazı devlet, cemaat fert üçgeninde, işin siyasal ve psikolojik boyutlarının kesiştiği, pek fark edilmez bir yere ve bir yerden dokunmaya çalışacaktır.-

 

Artık açıkça ortaya çıktı ki, CIA ve Mossad, cemaat üzerinden Türkiye’ye ve Türkiye’nin siyasi etki alanlarına sızdı. Evet, ne yazık ki bu böyledir ve doğrudur. Bu ölçek ve derinlikte oynanan devletlerarası oyunun doğasında bu tür çapraz, karışık ve bulanık ilişkiler vardır.

 

Olanları insan gerçekliğimizle sınırlı akıl ve duyguyla anlamak güçtür. Ama başka algı ve anlama malzememiz de mekanizmamız da yok diyenlere hak vermezlik edemem. Ancak devlet aklı beşer aklından farklı bir işleyişe sahiptir. Bir faktör veya unsur olarak bir işin içine devlet girmişse, orada bir üst kata, başka bir alana girerek düşünmek, kavramak durumunda olmalısınız. Değilse içinde devletin, devletlerin olduğu denklemin bilinmezlerini çözümlemek güçleşir. Orada beşeri karşılıklarıyla akıl yoktur. Bu devletin aklının olmadığı anlamına gelmez. Devletin seninki benimki gibi duygusu, sevgisi, acıması, hayali, amacı yoktur. Bu devletin duygusuz, acımasız, sevgisiz olduğu anlamına da gelmez. Dedim ya hem o alan başka, hem o alanda devleti var eden akıl, duygu, değerlendirme başkadır. Bu farklılık ve başkalık bütün bir millet gerçekliğini, ülke gerçekliğini, dünü, bugünü, yarını, kalıcılığı, o tarih boyu sürüp gelen üst realiteyi, ortak mefkûreyi, Kızılelma’yı hesaba katmak zorundadır.

 

Cemaat, cemiyet ve parti örgütlenmelerinin, fert fert her birimizin gerçeklikleri, beklentileri, kendi ölçeğinde bir sahiciliğe sahiptir ve alt kimlik gruplarını oluşturur.  Devletin de bir sahiciliği ve beklentisi vardır. Bu sahicilik, egemenlik süreci içinde bütün zamanlardan süzülüp gelen önceliklere önem vermek durumundadır. Tarihsel, kültürel temel kodları, o öncelikler oluşturur. O öncelik ve kodlar aynı zamanda bizim üst kimliğimizi belirler. Alt ve üst kimlik grupları, anlayış ve uyum içinde işleyen bir mekanizmada toplumsal, kültürel zenginliğe dönüşür, hayata anlam katar. Cemaat veya partinin etki gücü de önemi de o temel kodlara isnat ettiği, en azından ters düşmediği zaman artar. Çünkü o kodlar bir anlamda milletin ruhu, benliği, asli karakteriyle irtibatlıdır.

 

Millet iradesini referans alan devlet anlayışı ve işleyişini hedef alırsanız, bu size Donkişot’ça bir zevk verebilir. Şimdiye kadar toplumda en azından iyi niyet ve sempatiyle karşılanan müsamaha sınırları içinde tolere de edilmiş olabilirsiniz. Yaptıklarınız kuşku verici ve hiç akıl kârı değildir ama “bu kadar kusur kadı kızında da olur” kabilinden geçiştirilir. Geçiştirilmiş kendimize özgü geleneksel yapı içinde size bir toparlanma hakkı, imkânı tanınmıştır.

 

Bazen insan kendini, kendi cemaatini değerlendirmekten yoksun olur. Kendilerini her iyi, güzel, doğru olanın belirleyici merkezine koyanlarda sağlıklı değerlendirememek gibi bir zafiyetin oluştuğu kavranması güç bir hakikat değildir. Bu hastalığa tutulanlar kendilerinde muazzam bir güç vehmetme feci oyununda şımarıklığın zirvesinde kanun da kural da tanımayabilirler. Doğrusu hata biraz da bizde yani toplumda, hepimizde. Gösterdiğimiz müsamahanın onların kuzu benliklerini kurda dönüştüreceğini bilemedik, bilemezdik.

 

Çoğu zaman her istenileni rahatlıkla verdiğiniz insanlar, en sonunda sizin bütün varlığınızı isteyecek kadar fütursuz, pervasız bir azmanlık içinde olabilirler, olabiliyorlar. Bu insan psikolojisinin daha çok da doyurulması imkânsız boş benliklerin sapkın eğilimidir. Üstelik sizin destek ve müsamahanızdan başka dayanakları da yoktur. Destek verdiğiniz yapının dönüp sizi çökertmeye çalışması normal ilişki tarzı içinde açıklanacak bir durum değildir. Burada son derece hastalıklı, belki hainlik ve ihanetle tanımlamaya elverişli çarpık ilişki biçimi vardır. Şimdi bunun felsefesini yapmayalım. Ama bu tipler bu boş benlik sahibi kişi ve cemaatle kullanıma son derece elverişli olur. Hayatları kullanmak ve kullanılmak üzerine şekillenir. Bunu sadece eleştiri yeteneğinin olmayışına, bağlı oldukları yapının tek kurtuluş mercii olduğuna, kibir büyüten küçük varlıklarına, o nedenle hep himaye görmek isteyişlerine bağlamayın. Bunun birçok sebebi var. Yarım kalmış duygulardan, eksik, yarım düşlere, kenara itilmişlikten, ezik, incik bir ruhla büyümeye, kültürsüzlüğe kadar birçok sebep.

 

Bu kumpası boşa çıkarmanın yolları vardır, çoktur ve basittir. Ama toplumsal ve kültürel olarak asıl çözüm bilinç düzeyi artan toplumun, cemaat çıkarları için ülkeyi çukura itmekte bile beis görmeyen kör idrakleri sağaltmasındadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 726
Bu Ay : 5092
Toplam : 5092

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom