Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

MALATYA YARINLARINA HAZIRLANIYOR

MALATYA YARINLARINA HAZIRLANIYOR

 

Ne yıllar geçirmişiz şu ilde; tüp gaz kuyruğundan, şeker kuyruğunda, oradan yağ kuyruğuna geçmişiz. Şimdi geriye dönüp baktığımda, sanki sihirli bir elin değip düzelttiği yıllara gelmişiz. Mezhepler üzerinden şaşı bakışların üretildiği yıllardan “empati düşünce toplulukları” oluşturduğumuz yıllara gelmişiz.

Burası dün de Malatya idi ama bugün gerçekten hislerimizi okşayan bir Malatya’dayız. Liseli yıllarımda bile okula giderken ayaklarıma bulaşan çamuru temizlemek için akla karıyı seçerdim. Bugün asfaltın kalitesini konuşuyoruz. Engelli insanımızın binbir güçlükle “tırmandığı” kaldırımlar dönemi kapanmış, kaldırımlara döşenen taşların kalitesini konuşuyoruz. Sokak lambalarının yanıp yanmadığı günlerden geçmişiz, sokaklara konumlandırılan aydınlatma direklerinin seyri hoş şekillerini konuşuyoruz.

Düne kadar çöp sahasında yükselen dumanı konuşuyorduk, bugün çöpten elektrik üretmeyi konuşuyoruz. Üstelik Malatya’nın çöp sahası anlamında otuz yıllık ihtiyacını karşılayacak, hem çevreye duyarlı, üzeri ağaçlandırılabilecek, gazından elektrik üretilecek çöp toplama sahası üzerine fikir alıp veriyoruz.

Henüz raylı sistem şartlarına ulaşmamış olsak ta, en az o kadar önemli, devam eden bir çalışmayla, ulaşım sorunlarına farklı çözümler üzerinde tartışıyoruz.

İnsan gücü ve o anın elverdiği karışımla karıştırılan betonlar dönemi bitmiş, betonda sınıflar mevzuunu tartışıyoruz. Yüksek özellikle betonla yapılan binalardan bahsediyoruz. Düne kadar “bina yalıtımı” diye bir tartışmamız yoktu, bugün ev alırken “yalıtımını sorgulayarak, betonunu sorgulayarak” alıyoruz. Üstelik artık her binanın bir “enerji kimlik belgesi” çıkıyor.

Standart ve kalite hesabı yapamadığımız ve denetleyemediğimiz asansörlerden kurtulmuş, sürekli denetlenen, standartların özenle uygulandığı asansörler üzerine teknik sohbetler yapıyoruz. Halat, ray, kabin tartışmaları yapıyoruz. Asansörde sağlamlık, standart ve konfor dönemine gelmişiz.

Kendi parke taşlarını imal ettiği gibi çevreyi besleyen bir Malatya var.

Hemen hiçbir konuda imalat sanayisi gelişmemiş bir Malatya gitmiş, başta tekstil olmak üzere, çeşitli imalat kalemlerinde söz sahibi olan bir Malatya’ya doğru ilerliyoruz. Bugün güneş enerjisinden, rüzgâr enerjisinden elektrik üretmek üzerine teknik söyleşilerimiz var. Kazan sanayinde marka olmuş bir firmamız var. Trafo üretiyoruz. Firmalarımız kendi “arge”lerini oluşturmanın önemine inanmış, bu yönde yatırımlar yapıyor.

Kimya sahasında iyi bir yol almışız. Temizlik ürünleri imalatı var.

Hayvancılıkta iyi bir trend yakalamışız, biraz özen gösterilse, teşvikler iyileştirilse, hayvancılıkta daha iyi bir noktaya gelebiliriz.

Organik tarım açısından, bu amaca inanmış yatırımcılarımız var.

Kaysıda tek ürün kilitlenmişliğini aşmaya çalışan gayret sahipleri artıyor. Kayısının klasik ürünleri anlayışına ilave olarak, kayısı eksenli yağ, sabun, tatlı, çikolata gibi çalışmaları yapan, yatırımlar gerçekleştiren firmalarımız var.

Her ne kadar, birileri hala Malatya dışında tasarımlar arasa da “mimari ve mühendislik tasarımları ile hizmetlerinde” kendi kendisine yetecek bir Malatya var.

Tüm bu saydıklarımda, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Malatya yarınlara emin adımlarla ilerliyor. Bu yürüyüş biraz daha “ortak akıl” istiyor. Biraz daha özenli araştırmalar istiyor. Kendi insanının yeteneklerini keşfetmede biraz daha özen istiyor.

Malatya yeni bir seçim sürecine girerken “bunlar bir şey yapmamış, zaten bunlar kim yapmak kim, siz asıl beni görün” anlayışından ziyade, yapılanları takdir eden, daha iyilerini de yaparız diyen, birbirini küçümsemeyle yol almaya çalışmayan bir siyasi vizyonu da hak ediyor. Hep olumsuz bakmayan, makamlardaki insanları sürekli şehre ihanet içindeymiş göstermeyen bir dile de ihtiyacımız var. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 932
Bu Ay : 2500
Toplam : 2500

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom