Feyzanur Palancıoğlu

Feyzanur Palancıoğlu

Toplumun Değer Yargıları:

Toplumun Değer Yargıları:

Gençlerin gelenek göreneklere bakış açısı, toplumda var olan değer yargılara olan tutumunu, konuşma adabını, saygısını.. Bütün bunların gençler üzerinde nasıl etki yarattığını biliyor muyuz?

Günümüzün gençleri yaşadıkları topluma ayak uydurmaktan çok kendi hayat tarzlarını topluma uydurmaya çalışıyor.

Peki nedir bizim bu değer yargılarımız?

Bayram ziyaretleri, hasta ziyaretleri, el öpmek, büyüklerin sözlerinin arasına girmemek, tabiri caizse oturmasını kalkmasını bilmek… bilindiği üzere bütün bunlar bizim değer yargılarımızdır.

Gençlerimizin bu değer yargılarını iyi öğrenip hayatlarına yansıtmaları gerekir. Ancak buna öncü olması gerekenler başta ana-babadan gördükleri eğitimle başlar. Burada işin büyük kısmı yine ailede bitiyor.

Yani bilinçli bir aile çocuğunu küçük yaşlarda bu eğitimi vererek topluma kazandırabilir. Örneğin küçük bir çocuğun el öpmesi, saygının ne demek olduğunu bilmesi, toplumda ne yapması gerektiğini bilmesi aslında en önemli eğitimdir.

Atalarımızın söylediği her bir sözde doğruluk vardır. ’Ağaç yaşken eğilir.’ Küçük bir çocuğa ne öğretirseniz, yetişkin bir birey olduğunda öğrendiği her hareketi yaşamında sürdürür. Ancak bugün gençlerimiz ne yazık ki el öpmekten bile aciz… halbuki el öpmek sadece bir sembol değil aynı zamanda bir saygı göstergesidir.

Yine aynı şekilde  evlerine gidilen gençlerin misafirlere hoş geldiniz demelerinden bile yüksündüklerini  görüyoruz. Ne büyük bir ayıp değil mi ? Ancak bunda sadece gencin suçu yok. Yaptığı hatadan dolayı onu uyarmayan ana-babada suç var.

Gençler müzik dinlemeyi misafirlerin yanında hasbihal etmeye tercih ediyorlar. Ve ortaya büyük bir iletişim bozukluğu çıkıyor. Gençler büyüklerin yanında sohbet etmekten sıkılıyor. Bir bakıma onlarda haklı aslında mütemadiyen aynı şeyleri konuşmak çocukları, gençleri sıkabilir. Bunun yerine ortak bir konu bularak bir araya gelindiğinde islamı, kültürümüzü, biraz okulu, biraz gençlerin sorunlarını, biraz fıkralar, eski anılar konuşularak muhabbet sağlanılabilir bu şekilde hem yaşlı bireyler hem ebeveynler hem gençler sıkılmaz ve sohbetlere doyum olunmaz.

Ancak bugün anne babalar çocuklarına hemen odalarına gitmelerini söyleyip onları o tür ortamlardan soyutluyorlar.

Yalnız kalan bir gençlik ve yine yalnız kalan bir toplum oluyor.

Her şehrin, her köyün, her toplumun ayrı ayrı gelenek görenekleri vardır. Bunu hiç kimse değiştiremez, öyleyse bizim yapmamız gereken bu değer yargılara sahip çıkmak, çocuklarımızı bu konuda eğitmek, ve bu şekilde yaşamımızı sürdürmek.

Malatya, İstanbul Antep, İzmir, Bursa hepsinin bile aynı ülkede olmamıza rağmen farklı farklı kültürleri var. 

Hal böyleyken toplum bize değil biz topluma uymak zorundayız… 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 800
Bu Ay : 8859
Toplam : 8859

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom