Feyzanur Palancıoğlu

Feyzanur Palancıoğlu

Ahlak gelişimi

          Ahlak gelişimi   

    Ahlak,  bireyin çocuklukta alması gereken bir eğitimdir. Aksi taktirde sonradan edinilen ahlak bireyin üzerinde etkili olmaz.

Çocukken alınan en önemli eğitim de ahlaktır. Çocuk yetiştirmede başta dürüstlük olmak üzere, iyimserlik, terbiye gibi ahlakta önemli bir etkendir. Zira ahlaksız bir gençlikte her türlü kötülüğü bulmak mümkündür.

Dinimizce de ahlak islamın önem verdiği ve benimsediği  bir durumdur. Peygamber efendimiz (S.A.V) ‘’Sizin imanca en güzeliniz ahlakça en güzel olanınızdır ‘’ buyurmuştur. Yine büyüklerimizin; kötü ahlaklı insan, parçalanmış testiye benzer ne yamanır  ne de eskisi gibi çamur olur demişlerdir.

Evet çok doğru gerçekten de bir insanın ahlakı yoksa karakteri de zamanla yok olur. Çocuklarımızın temeline ahlak gelişimini aşılamak gerekir. Ancak böyle bir nesil temiz bir nesil olur. Terbiye, namus, haysiyet, karakter, iyimserlik, dürüstlük… aslında bunların temelinde ahlak vardır. Ahlakı olmayan insanoğlunda bu kavramları görmek zordur.

Bu sebeple çocuk yetiştirmede eğitimde, öğretimde her zaman ahlak bilincini öğretip hayata geçirilmesini sağlamak gerekir…

Aynı şekilde okullarda da ahlak ile ilgili çocuklar eğitilmelidir. Çünkü insanlığın zamanı daha doğrusu çocukların zamanının büyük bir kısmı okulda geçmektedir.

Bence öğretmenler kültür derslerinden daha çok bu tür ahlak gelişimi gibi insanların değer yargılarına önem verip bu konuda çocukları eğitmelidirler. Ancak bu şekilde etkili bir sonuca varılabilir.

Unutmayalım ki ahlakı olmayan bir bireyinde ahlaklı bir çocuğu olmaz ve nesil böylelikle bozulmaya yüz tutar…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 221
Bu Ay : 7367
Toplam : 7367

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom