Prof. Dr.  Mehmet Kubat

Prof. Dr. Mehmet Kubat

mehmetkubat@gmail.com

İSLÂM ÂLEMİNİN HAL-İ PÜR MELÂLİ VE İKİ ONURLU DURUŞ

İSLÂM ÂLEMİNİN HAL-İ PÜR MELÂLİ VE İKİ ONURLU DURUŞ

Son birkaç asırdır bütün dinî-ahlâkî değer yargılarını bir kenara iten, medeniyet değerlerini ve gücünü de iyice yitiren Müslümanlar, egemen güçlerin kuklası ve oyuncağı olmaya mecbur kaldılar. Emperyalistler, İslâm dünyasını sömürmeye yönelik faaliyetlerini sürdürürken, Müslümanlar için her tür zulmü, haksızlığı, insan hakları ihlallerini meşru gördüler. İki milyara varan nüfuslarına rağmen Müslümanlar hiçe sayıldı, her alanda itilip kakıldı, aşağılandı ve en zengin yer üstü ve yer altı kaynaklarına rağmen geri bırakıldılar…

Günümüzde de bu tablo neredeyse hiç değişmeden aynen devam ediyor…

Bugün İslâm dünyası olarak bilinen coğrafyada sorunsuz tek bir alan dahi yok gibi: Bu dünyanın hemen her yerinde kelimenin tam anlamıyla bir insanlık dramı yaşanıyor, hemen her ortamda sefalet kol geziyor!... Gün geçmiyor ki bu coğrafyada onlarca, hatta yüzlerce insan hunharca katledilmiş olmasın!... Dünyanın her yerinde, diğer din veya inanç mensupları değil, sadece Müslümanlar acımasızca öldürülüyorlar!..

Başta Suriye ve Mısır olmak üzere, Irak, Afganistan, Çeçenistan, Arakan, Doğu Türkistan gibi Müslümanların yaşadığı bölgelerde hemen her gün iç acıtan manzaralar yaşanıyor. Bugün artık İslâm dünyasının hemen her yerinde kan, gözyaşı, ıstırap, şiddet, çatışma, insan hakları ihlalleri, katliamlar, kısacası insanın içini sızlatan manzaralar kanıksanmış durumda, bütün olumsuzluklar artık olağan karşılanıyor.

Suriye’de yaşanan iç savaşta öldürülenlerin sayısı 150 bini çoktan geçmiş durumda... ABD’nin Irak’ı işgalinden bu yana öldürülen masumların sayısı 1 milyondan daha fazla… Yalnızca son bir senede Irak’ta 16 bini aşkın insan katledildi. Üstelik bu katliamların çoğu cami içinde, gerçekleşti… Çoğunlukla Müslümanlar birbirlerini hunharca katletti… Ölen de Müslüman, öldüren de… Mısır’da seçimle iş başına gelen hükümet, Müslümanlar için demokrasi, insan hakları, eşitlik ve özgürlükleri fazla gören ikiyüzlü batı dünyasının ve çoğunlukla sınırları sömürgeciler tarafından cetvelle çizilen İslâm ülkelerinin başlarında bulunan kukla kralların teşvik ve desteğiyle bir darbe sonucu yıkıldı.

Müslümanların karşı karşıya bulunduğu bu olumsuz tablo, Efendimiz (s.a.v.)’in çağlar ötesinden bildirdiği şu nebevî ihbarı hatırlatıyor bizlere:

Hz. Peygamber (s.a.v.) Yakında milletler yemek yiyen kimselerin başkalarını sofralarına davet ettikleri gibi size karşı (savaşmak için) birbirlerini davet edecekler” deyince, birisi, “Bu, o gün bizim azlığımızdan dolayı mı olacak?” sorusunu yöneltince Allah Rasûlü (s.a.v.), “Hayır, aksine siz o gün çok kalabalık fakat selin önündeki çör-çöp gibi zayıf ve etkisiz olacaksınız. Allah, düşmanlarınızın gönlünden sizden korkma hissini çıkarıp alacak; sizin gönlünüzde ise vehn artacak.” “Vehn nedir?” diye sorulunca, Efendimiz (s.a.v.), Vehn, dünyayı çok fazla sevmek, ölümü ise çok kötü görmektir” buyurdu.” (Ebu Dâvâd, Melahim, 5).

İslâm dünyasında yaşanan bu olumsuz tablonun Yüce İslâm diniyle, onun Peygamberi (s.a.v.)’yle, Kur’an ve Sünnet’in evrensel ilkeleriyle ilişkisinin kurulamayacağı çok açık bir gerçek ama Müslümanlarla doğrudan ilgili olduğu da o kadar âyân beyân ortada… Çünkü Kitab-ı Kerîm’in öğretisi çok açık: “Allah insanlara asla zulmetmez; bilakis onlar kendi kendilerine zulmederler.” (Âl-i İmrân, 3/117; Yûnus, 10/44; Hûd, 11/101; Zuhruf, 43/76).

Gelin hep birlikte 21. yüzyılda krallıklarla yönetilen İslâm ülkelerinin başındaki “Müslüman krallar”ın mal varlığına bir göz atalım:

Söz gelimi Forbes Dergisi’nin her yıl yayınladığı dünyanın en zenginleri listesinde hemen her sene ilk sıralarda yer alan “Müslüman krallar”ın bilinen resmî (İsviçre ve diğer batı ülkelerinin bankalarındaki gizli paraları hariç) servetleri şöyle sıralanıyor:

2006 yılı verilerine göre Brunei Sultanı Hacı Hasan el-Bulkiyeh: 38 milyar doların sahibi (Sultanın ayrıca 500’ü Rolls-Royce, tam 5 bin otomobili de var). 2012 yılı verilerine göre ise tablo şöyle sıralanıyor: Birleşik Arap Emirlikleri Kralı Şeyh Halîfe bin Zayid en-Nahyan: 23 milyar dolar, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulazîz: 21 milyar dolar, Dubai Emîri Şeyh Muhammed bin Râşid el-Mahtûm: 18.3 milyar dolar, Katar Şeyhi Hammâd bin Halîfe: 2 milyar dolar, Fas Kralı 5. Muhammed: 1.5 milyar dolar, Umman Sultanı Kabus bin Saîd el-Saîd: 1.1 milyar dolar…

Fakat dünyada bir parça ekmeğe muhtaç, gıdasızlık yüzünden açlıkla boğuşan, ölümle pençeleşen milyonlarca Müslüman var: Yalnız Mısır’da mezarlıklarda ve açlık sınırında yaşayanların sayısı 2 milyonu geçmiş durumda…

İşte size iki ayrı dünya…

Bir yanda, bir tek şahıs milyar dolarlara hükmediyorken, öte yanda, açlığın pençesinde kıvranan milyonlarca zavallı sahipsiz fakir Müslüman…

Körfez ülkelerinin “Müslüman despot kralları”, 16 milyar dolar nakdî yardım yaparak Mısır darbesine ve orada alenen işlenen zulümlere, haksızlıklara ve katliamlara destek verdiler. Bu tavırlarıyla körfezin “Müslüman despot kralları”, Mısır’ın İslâm âlemince kaybedilmesine ve Mısır halkının seçimle elde ettiği bütün kazanımların bir anda kaybetmesine yol açtılar.

Aynı şeklide “İran İslâm Cumhuriyeti” yetkilileri ile körfez ülkelerinin bazı “Müslüman despot kralları”, Suriye’de Baas rejimine verdikleri alenî destekle 150 binden fazla insanın merhametsizce katline, milyonlarca insanın yurtsuz ve evsiz bırakılmasına sebep oldular.

Böyle bir ortamda topluma öncü ve önderlik yapması gereken “İslâm âlimleri” ne yaptı dersiniz?

İşte bir örnek:

Bir dönem Mısır’ın Müftülük görevini yürüten ve başta Türkiye olmak üzere bütün İslâm âleminde en çok itibar gören âlimlerinden biri olan Ali Cuma, 3 Temmuz’da Mısır’da gerçekleştirilen darbenin ardından cuntacılara açık destek verdi; hatta bir Cuma günü Mısır’ın Nasr kentinde bulunan Ali Reşdan Camisi’nde verdiği hutbede cunta yönetiminin başkanı Abdulfettâh Sisi ve ordusunu uydurma bir hadisle överek Müslüman Kardeşler’i bâğî, meşrû (!) yönetime başkaldıran isyankârlar olarak ilan etti.

Velhâsıl İslâm dünyasında son olaylar karşısında yalnızca iki kesim insanlık haysiyet ve onuruna yakışan olumlu bir tavrı benimsedi: İhvân ve AK Parti Hükümeti.

Kurulduğu 1928’den beri hak, hukuk, doğruluk ve adâlet ilkelerinden ödün vermeyerek yoluna devam eden, bu erdemleri Mısır dışında İslâm coğrafyasının birçok bölgesine de taşıyan dinî ve içtimaî hareket İhvân-ı Müslimîn, kurucu ve önderleri Hasan el-Bennâ ve Seyyid Kutub’un mirasına sahip çıkarak haksız yere gerçekleştirilen darbeyi kabullenmedi ve silahsız eylem yöntemiyle direnme kararı aldı. Maruz kaldıkları katliamlara rağmen hala geri adım atmayan Müslüman Kardeşler, bu onurlu tavırlarıyla Müslüman halkları takdirini kazanırken, cunta yönetimini ve destekçilerini ise zor durumda bıraktı.

İktidara geldiği 2002 yılından beri Türkiye ve İslâm dünyasındaki Müslüman halkların sorunlarıyla yakından ilgilen; bu bağlamda 2003 yılındaki 1 Mart Tezkeresi’nde ABD’yi hiçe sayan duruşu, Filistin’deki seçimlerde en çok oyu alan Hamas’ın yanında duran tavrı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos Zirvesi’ndeki “One Minute” olayında İsrail’e meydan okuyan edasıyla rüştünü ispat eden ve en önemlisi de artık kendi kararlarını kendisi verir hale gelen AK Parti Hükümeti, son Suriye ve Mısır hâdiselerinde de en onurlu dik duruşu sergiledi.

Türk dış politikasını ‘mazlumların yanında, zâlimlerin karşısında’ düsturuna göre dizayn ederek uluslararası ilişkilere ahlâkî bakan yaklaşımı benimseyen ve ulusal çıkarları ile ters düşse de evrensel değerlerin savunusunu dış politikasının öncelikleri arasına sokan AK Parti hükümeti her tür takdiri hak ediyor.

Yalnız kalma pahasına da olsa evrensel değerleri savunmak, kuşkusuz erdemlerin en büyüğüdür!...

mehmetkubat@gmail.com

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 154
Bu Ay : 9034
Toplam : 9034

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom