Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SİYASET HER ŞEY MİDİR

SİYASET HER ŞEY MİDİR

Evet, insan hizmet yöntemleri üretir, geliştirir. Önemli olan, bu yöntemlerde birbirlerini çirkin oyunlarla yıpratmamaları, temiz bir kimlik, temiz bir zihin, uyanık bir açık görüşlülük, paylaşımcı ve istişareye dayalı bir fikir dünyası ile yollarını çizmeleri ve sürdürmeleridir. Birde kendilerini uçurmayacak, sadece proje üretecek, projeleri hakkıyla takip edecek, makul bir ekip ve ekip ruhu…

İşin teorisi bu ve benzeri şekillerde izah edilebilir.

Böyle oluyor mu, derseniz, gördüklerim bende hayal kırıklıkları oluşturuyor.

Bir bakıyorum, adayların etrafında toplanan veya ona destek verdiğini söyleyen birileri, desteklediği aday adayını –belki işin tabiatında böyle olması gerekir- zaten başkan olarak görüyor, bu önemli değil, bir de çıkıp “başkanım sen heykeli dikilecek adamsın” diyerek güya onu taltif ediyor. Bu ve bezeri laflarla, çevresinin kendisini nereye sürüklediğini gözden geçirmeyen bir aday adayı, yarın acaba aday olarak belirlenirse, bu tür çevresel etkiyle nasıl bir ruh haline bürünür, doğrusu içim kararıyor.

Farklı ve yürek burkan manzaralara şahit oluyorum. Düne kadar dost görünen kişiler, siyaset arenasına girince, siyasetin tabiatı bunu gerektiriyormuş gibi, önce birbirlerine hissettirmeden, sonra –alışıyorlar sanırım- açıkça diğerini ekarte etmenin yollarını arıyorlar.

“Filan iyidir ama duyduğum kadarıyla, geçmişinde şöyle bir durumu var.”

“O arkadaş mı, kendimden üstün görürüm ama o arkadaş, şuradan gelme, hatta hangi sebepten bilmem ama geçmişinde karakollara düşmüş diyorlar.”

Bu ve benzeri sözler ve belki daha incitici, çirkin ifadeler alınır, verilir.

Peki derim kendi kendime “siyaset her şey midir, böyle mi olmalı?”

Bazen, kardeşlik ve dostluk sorumluluğu olarak gördüğümden, kimi hatırlatmalar yaptığım olur, birileri kalkar, hemen “arkadaş, sen bu ifadelerinle, falanı desteklediğini deklere etmiş oluyorsun” der. Kimi desteklediğimi deklere etme noktasında sıkıntım yok ancak, bir düşünür ve yazar olarak, ortaya konuşmam ve tüm aday adaylarına gerekli olan şeyler söylemem gerekir diye düşünürüm. Neticede aynı toplumun insanıyız ve zaten oynanan çeşitli oyunlara, bir de ben katılmamalıyım. Oy vermeyi düşündüğüm parti kimi aday olarak belirlerse, o aşamadan sonra, yaşadığım şehre faydalı olmak için, üzerime düşeni yaparım. Ancak, birileri için durum böyle değil, bir şey yazıyorsan, mutlaka birine karşı ve birine tarafsın. Hepsinin faydasına sözler sarf edemezsin.

Bense “siyaset her şey değil” diyenlerdenim ve aday belli olursa, gerek düşünür ve yazar kimliğimle, gerekse mühendis kimliğimle, onun yönetimine faydalı olmaya çalışırım. Bir de tüm aday adaylarına, “haklarında hangisi hayırlı olacaksa” onu dilerim. Yıllardır düşünen, okuyan, araştıran ve yazan biriyim, kaç dönem ve kaç yönetim geçti, onların hepsinin yönetiminde, öneri ve eleştirilerim oldu. Kimseyi karalamadım, kimseye saldırmadım, bazılarının aşağılamak isteyen yazılarına cevaplar verdim. Bana bu doğru geliyor. Başka arkadaşlar, farklı düşünebilir elbette lakin ben böyle düşündüm ve uyguladım. İçinde yer aldığım sivil toplum örgütlerinde de, faydalı olacağımı düşündüğüm alanları seçtim. Hem siyasete oynayanlar arasında, hem sivil toplum örgütlerinde yer alanlar arasında, özellikle benim düşünür, yazar, şair yönümü görmezden gelen, hiçe sayan “bizim necip işte” muamelesi yapanlara şahit oldum. Özellikle arkamda birilerinin nasıl davrandığını dinledim. Bana gelince, ulaştığım ve ilerletmeye çalıştığım doğrular çerçevesinde yürümeyi sürdürdüm ve “herkes kendisine yakışanı yapar” diyerek yoluma devam ettim.

Önemli olan faydalı olmaktır. Önemli olan fayda yolunda bile insanları aşağılamamak, onları saf dışı etmek adına, oyunlara başvurmamaktır. Önemli olan kişinin kendisini önemli, ekarte etmek istediği kişiyi önemsiz görmemesidir. Her bir ferdin, bu topluma ve insanlığa faydalı olacak, az veya çok görüşü vardır. Ve bana göre, siyaset yoluyla hizmet üretmek isteyen biri, bilge bir tabiatla yola çıkıp, daha fazla insanın görüşlerinden beslenmeli, dün tatlı bir yarışa girdiği insanları da dinleyip, hizmet anlayışını geliştirmelidir. Ne yazık ki bunun aksine manzaralara şahit olarak, kimi insanların, dün birlikte yola çıktıkları insanları, kafalarındaki projeler adına, neyse onlar, harcayabildiklerine şahit oluyorum. Ve bana göre siyaset bu değil, buna siyaset demek siyasete hakarettir.

Hangi konumda olursak olalım, birileri bize “sen heykeli dikilecek adamsın” muamelesi yapıyorsa, yapmamız gereken öncelikli işlerden biri, bu anlayışa mağlup olmamaktır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 65
Bu Ay : 1594
Toplam : 1594

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom