Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

HAYAT BÖYLE BİR ŞEY

HAYAT BÖYLE BİR ŞEY

Hayat böyle bir şey; hay olanın verdiği canı, canlılığı, bize yurt kılınan yeryüzünün imarı için canlı tutmak…

O canlılık yansıyınca yaşama, sanki canlılığın enerji kaynağı farklı yerlerden besleniyormuş gibi, değişik karakterler çıkar karşınıza, siz o karakterlerden birisiniz ve yaklaşımınız, anlayışınız, iş tutuşunuz çeşitlenir. Yaratan sizi “sizin işleriniz çeşitlenir” der ve sizi “tevhide” davet eder yani çeşitli işleri ulvi amaca hizmete yönlendirecek ahlakiliği beslemeye çağırır.

Var mısınız, o yürüyüşte yerinizi alır, cennetinizi besler misiniz diye sorar. Varsanız, dünyayı hep birlikte, tüm kötü karakterlere rağmen bir “darusselam” tırmanışında beslersiniz. Dünya ne kadar “darusselam” olur bilemem ama canlılığınızı bu yönde birleştirirsiniz. İçinize musallat olan, her daim sizi aşağılamak isteyen, bütün şeytani düşünceleri kendinizden uzaklaştırır, toprağın ateşe yenilmesini önleyebilirsiniz.

Önce birbirinizi “insan” olarak görün.

Aşağılanmaması gereken ve emaneti yüklenen, zorlu yürüyüşe çıkan saygın kişi…

Allah’ın muhatap aldığı, sorumluluk yüklediği, günah işleyebilen ve günahının farkına varıp onu düzelten insan; Âdem ve Havva’nın şahsında ortak hayata kapı açan, birbirini destekleyen, her yanlışlarından sonra arınacak bir “Arafat” edinen, birlikte koşan…

Birbirini kirletmek için değil temizlemek için yarışan… Birbirini kirletmek için yarışan şeytanlaşır, günah işlese de dönüp kendini ve ötekini temizlemeye çalışan insan kalır.

Hayat, insan kalmanın adıdır. Diğeri İblisattır.

Hayat için yarışmak ancak insan kalmakla mümkün… Bütün kıskançlıklar, karalamalar, ötekini rakip görüp onun enerjisini boşa çıkarıp, onsuz hayatı yakalama girişimleri iblisattandır. İblisat bazen öldürür, bazen tutsak edip, bazen yalnızlaştırıp uzaklaştırır. Her halükârda hayat için önemli olan bir insanı, insanları etkisiz kılar. Böylece iblisatı hayat görenler görüntüye çıkar. Çaresi, bunları yapanların, insanlıklarını hatırlayıp, iblisatı kovmalarıdır. Yaratıcının, peygamberine söylettiği “günahına tövbe eden, hiç günah işlememiş gibidir” ifadesi müthiş bir kapıdır. İblisattan hayata dönmek için çaresizlik yoktur.

Günah işleme seçeneğini kullanan biri, iblisatın aldatması altında olduğunu anlar, döner ve yeniden saygın yolculuğuna başlar. Önemli olan, sürekli iblisatta kalmamaktır.

Ey halkım, halk edilmek gibi bir kapıdan geçtik, hay olanın verdiği canı taşıyoruz. Üstelik hep birbirimizdeniz; bütün kadınlar ve erkekler aynı yaratılış kapısından geçti, farklı donanımlarla, hay olanın verdiği canlılığı kullanacak, eş olarak bütün gizlilikleri, yalnızca birbirlerine açılacak, birbirlerinin farkına varacaklar, hayata birlikte can taşıyacaklar. Onlar, kendileri gibi gizlilikleri kendilerine mahsus, birbirlerine gösterilenlerin gizliliklerini araştırmayacak, böylece iblisata kapı açmayacaklar. Ortak gizlilikleri birbirine has kılınan eşler, bu gizliliklerini ötekilerine de açmayacaklar, açarlarsa, bu davranış hayatın canı olan insanlığımızı bitirir, bizi iblisata kaydırır.

Aile, şirket, şehir ve ülke birbirlerini kirletip, iblisata kayan ve insan taraflarını yontup biçimsizleştirenlere teslim edilmemeli, ta ki; insan kalma yarışını başlatana, bu yarışta yerlerini alana kadar!

Ey halkım; hayat bir “insan kalma” yarışıdır, insan kalma yarışını her an daha fazla kişinin beslemesi gerekir, aksi halde iblisat her yanı kaplar.

Yalanı tac edinmiş, çıkarı baş edinmiş, insana değer vermeyi grup çıkarına indirgemiş, parti çıkarına indirgemiş, bilmem ne çıkarına indirgemiş bir anlayışı hayat haline getirmemek gerekir.

Hayat böyle bir şey; insan yaratıldık, insan kalmak için canla başla çalışmamız, birbirimizi bu minval üzere beslememiz gerekir. Yeryüzünün neresinde olursak olalım, başarmamız gereken bu…

Siyaseti de bu bakışla düşünelim, herhangi bir yöneticiliği de, sivil toplum denilen kuruluşların idareciliğini de…  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 740
Bu Ay : 8799
Toplam : 8799

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom