Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

BAYRAMINIZ BAYRAM OLA

BAYRAMINIZ BAYRAM OLA

Necip CENGİL/ Yıl 1999 Malatya

Bayramlar ibadetin nasıl bir sevgi deryası getirdiğine birer delildir. Namazı farz kılan Allah bayramı da insanoğluna lütfetmiştir. Kurbanı sosyal hayatın bir düzenleyicisi kılmıştır. Çoğu insanın yalnızca Kurban bayramlarında doyasıya et yediğini düşünürseniz, bu bayramla mağdurların nasıl bir sevince ulaştıklarını anlayabilirsiniz.

İşte ibadetle başlayacak bir başka sevinç günü... Duayı unutan nice insanların duayı hatırlayacakları günler... Duaya muhtaçların umutlarının tazelendiği sabahlar... ‘Bana şeker göndermeyin/ Sevincimi istiyorum’ diye boyun büken sevgi hasretlileri... Başlarından füzeler uçuşan, toplar, gülleler arasında sabahlayan sabiler... Böyle de olsa her bir müslümanın ibadetle karşılayacağı günler gelmiş oluyor. Bu gün her bir fert eminim ki şunları söylüyor: Yarın bayram!

Evet; sevinin çocuklar bayram bugün... Sevinci en çok siz hak ediyorsunuz. Dün bizler büyüklerimizin yakalayamadıkları sevinçleri yaşadık; bugün siz bizlerin yakalayamadığı sevinçleri yaşayacaksınız... Aman ha yarın büyüdüğünüzde elde edemeyeceğiniz sevinç naralarını israf etmeyin... Doya doya kullanın. Şimdiden yüreğinizi sevinçlerle doldurun ki, yarın bir yerlere yetkili olduğunuzda hep sevgi dolu kararlar veresiniz. Sevgiyi, yalnızca gülmek ve kahkaha atmaktan ibaret sanan bu günün bazı büyükleri gibi olmamak için, bu günden tezi yok sevincin ancak sevmekle anlamlanabileceğini öğrenin ve eğer anlarlarsa, bazı büyüklerinize de anlatın.

Şimdiden sokağınızda yaşayan her insanın bir hayat ve düşünce hakkı olduğunu öğrenin; öğrenin de, bu günün bazı büyükleri gibi, hangi yola başvursak da, bizim gibi düşünmeyenleri toplumdan silebilsek, şeklindeki ilkel hayallere kapılmayın. Yarın büyüdüğünüzde, sizi sarabilecek tüm nefret ve zulüm kasırgalarına karşı, size güç verecek yeterince sevgi ve sevinç depolayın yüreğinize. Unutmayın şu anda bazı büyüklerinizde duygu fukaralığı görüyorsanız, bilin ki; onlar duygularını ve sevinçlerini ilkel pazarlarda satılığa çıkarmış ve kimse kendilerinin koruyamadığı sevgiyi almayınca, onlar yüreklerinde oluşturdukları bir çöplüğe gömmüşlerdir sevgilerini. Siz sakın ola ki, o bazı büyüklerinize benzemeyesiniz.

Biliyorum garibinize giden çok hadiselere şahit oluyorsunuz... Allah’ın bir armağanı olan bayramı kutlayan bazı büyüklerinizin, yine Allah’ın bazı emirlerine adeta savaş açmalarını anlayamıyorsunuz... Her gün ekranlarda gördüğünüz başörtülü ablalarınızın feryatları karşısında sizin yüreğiniz eriyor ama bazı büyükleriniz, belki de zamanında  yüreklerine sevgi dolduramadıkları için, onların feryatlarını sanki zevkle seyrediyorlar. Ama siz sevgiyi öyle yaşayın ki, nefreti sevginin önüne alan büyüklerinize ‘öğretmen’ olun.

Gülmek sevmek değildir çocuklar; bunu da bazı büyüklerinize öğretin. Nice donuk yüzlü insanlar vardır ki, yürekleri sevgi doludur; nice kahkaha atan kişiler vardır ki, adeta yüreklerindeki pasın metalik sesini duyarsınız. Gülmek belki hoşlanmakla ilgili; insanların bir kısmı, unutmayın ki, zulmetmekten hoşlanır olmuşlardır. Yani zalimler de güler ama sevgi sokağına geldiklerinde güçlerini o sokağı yakmak için kullanırlar.

Unutmayın çocuklar sevginin olmadığı yerde merhamet, merhametin olmadığı yerde ilahi rahmet olmaz... Ve böyle yerlerde huzurdan eser bulamazsınız... Oralarda; komşusunun tarlasını yaktığı için sevinen bedevi insanlar görürsünüz... Oralarda insan öldürmekten zevkle bahseden, bedevilikten kurtulamamış kişiler çıkar karşınıza... Oralarda zulmetmeyi güçlü olmak şeklinde ilan eden kişilere şahit olursunuz... Ve elbette böyle insanlar bayramları sevgi ve sevindirmek için tefekkür olarak algılamazlar. Merhamet uzaklaşır kendilerinden... Siz siz olun, böyle sevgi ve merhamet yoksulu kişileri örnek almayın...

İnsanları kendi hayallerine göre gruplara ayırıp, bazıları için tuzaklar kuranların da bayram kutladıklarını göreceksiniz. Elbette, kimseye engel getiremezsiniz; belki de duaya en fazla onlar muhtaç. Zira üç günlük dünya saltanatları için ahretlerine yazık ediyorlar. Dua edin de; onlarda sevgiye yüreklerinde yer ayırmaya başlasınlar, merhametlilerin merhametlisinin huzuruna kin ve nefretin çirkinleştirdiği bir yüzle çıkmasınlar... Kir bulaşmamış yürekleriniz ve haksızlıkla tanışmamış ellerinizi açın ve tüm insanlar için dua edin...

Bayramınız bayram ola... Ve sevinin çocuklar bayram bugün... İnadına sevinin... Sevinin çünkü dünyaya sevgi egemen olacak ve dünyayı sevgi kurtaracak... Allah’a emanet olun!

Yıl 1999 Malatya Günden Gazetesi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 517
Bu Ay : 2046
Toplam : 2046

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom