Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

HUKUK VE AKRABALIK BAĞLARI

HUKUK VE AKRABALIK BAĞLARI

 

Evdesiniz, zil sesi, kapıyı açıyorsunuz; abiniz, kardeşiniz, amcanız veya dayınız gelmiş, sevinçle içeri buyur ediyorsunuz, sarılıyorsunuz,  o artık misafiriniz. Kaç gün kalacak, ne zaman gidecek sormazsınız, usul bu, geleneklerimiz ve akrabalık bağlarımız bunu gerektirir.

Efendim bu birinci dereceden yakınlığınız olan akrabalık bağları için böyle olduğu gibi, köyünüzden kalkıp gelmiş köylünüz içinde böyledir.

Abiniz bir davadan yargılanıyor. Sonra beraat ediyor. Bu arada size bir suçlama geliyor: “Yargılandığı dönemde abisini evinde misafir ettiği için,  yardım ve yataklık suçu sabit görülüp, bu suçla yargılanmasına…” Tabi ki önemsemezsiniz, zira abinizi misafir etmişsiniz. Bir başka yakınınız da olabilir. Akrabalık bağları özellikle korunması gereken bağlardır. Kimse sizi akrabalık bağlarınıza verdiğiniz önemden dolayı suçlayamaz, aksine akrabalık bağlarınıza hürmet etmediğiniz zaman aşağılanırsınız. Siz de böyle düşündüğünüz için abinizi misafir etmişsiniz.

Vay sen misin abini misafir eden… Bunu pahalıya ödersiz demiş birileri, gülüp geçmişsiniz. Eğer bir şey suç olacaksa, abime kapımı açmamam suçtur, diye düşünüyorsunuz.

Aylar ve yıllar geçiyor, abiniz yargılandığı davadan beraat etmiş, size bir karar tebliğ ediliyor; “yardım ve yataklık suçundan …yıl mahkûmiyetinize karar verilmiştir, itiraz yollarınız kapanmıştır.”

Böyle bir olay vaki mi, evet! Nurettin Kayan, abisi Ramazan Kayan’ı evinde misafir ettiği için, yardım ve yataklık suçlamasıyla yargılanmış, abisi isnat edilen suçtan beraat etmişken, kendisi mahkûm edilmiştir.

Bu davanın ve sonucunun anlamı şu olsa gerek: “Kardeşim akrabalık bağlarına bile, bize sormadan sahip çıkamazsınız!”

Bunu kim söylüyor, hukuk adına söz söyleme ve karar verme yetkisi olan birileri…

İsterseniz şöyle yapalım; kapı ziliniz çalıyor, açıyorsunuz, memleketten bir misafiriniz gelmiş, babanız, amcanız, abiniz, dayınız… Bir dakika diyorsunuz, ilgili yeri arıyorsunuz,  “efendim kapıda bir misafirim var, kendisi babam olur, misafir edeceği ama üzerine atılı bir suçu var mı, yok mu, yargılanıyor mu öğrenmek istiyorum. Eğer suçlandığı ve yargılandığı bir konu varsa, yardım yataklık ile suçlanabilirim, eve almayayım!”

Karşıdaki görevli, sizin duymayacağınız bir sesle, size her türlü küfrü yapar mı, yapar. En hafif şekliyle “Allah senin gibi evladın belasını versin” der mi, der. “Yahu ne evlatlar var, babasını kapıda bekletiyor, beni arayıp, sabıkası var mı, yargılandığı bir suç var mı, diye soruyor” diye söylenir mi, söylenir. İyi de böyle bir yargılanmanın ve mahkûmiyetin sonu bu olmaz mı? Ve hukuk adına akrabalık bağları koparılmış olmaz mı?

Yıl 2013 ve ülkemizde, akrabalık bağını önemseyen bir şahıs, bu ahlaki duruşundan dolayı ceza alıyor.

Yarın bir manşet; Türkiye’de yerel bir mahkeme akrabalık bağlarına riayet eden şahsa şu kadar yıl ceza verdi ve Yargıtay yerel mahkemenin verdiği bu “akrabalık bağlarına önem vermeye ceza” kararını onadı, der mi, der.

Derse yalan mı olur?

Bu bir hukuki skandaldır.

Bu durum, ülke insanı olarak, hepimizin başını öne eğecek bir sonuçtur. Akrabalık bağları özellikle korunması gereken bağlardır ve bu bağlar ihlal edilirse toplumsal çöküş yaşanır. Bu toplumsal çöküş ülke olarak yarınımızı tehlikeye atar. Yaşadığı tüm ekonomik krizlerden, akrabalık bağlarının güçlü oluşu nedeniyle, sosyal patlamalar yaşamadan atlatmış bir ülke olarak, akrabalık bağları zayıflarsa telafisi zor sorunlar yaşayabiliriz.

Müsebbibi kim olur?

Ülkeyi halkın verdiği yetkiyle yönetmek için seçilmiş insanlar bu hukuk skandalını bir an önce çözmekle yükümlüdür.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 833
Bu Ay : 2362
Toplam : 2362

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom