Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SU YATAĞINI BULUR

SU YATAĞINI BULUR

Kulaklar sonuna kadar açık, dinliyor. Gözler takip ediyor. Duyumların biri gidip, biri geliyor. Yarına dair kuşkular, korkular konuşuluyor.

Elbette konuşulmalı. Söylem, beraberinde önleme dair projeler getirmeli. Özellikle gençler söylemlerine dikkat etmeli. Özellikle bu aralar, tefekkürü konuşmaya tercih etmeli. Tecrübe sahiplerinin tecrübelerine kulak vermeli.

Ülke veya insan hayatında, konuşulanlar ve önlemlerin yanında “su yatağını bulur” ifadesi de önemli. Bize düşen önlem, dikkat, tefekkür, tarihten ders almak, sonrası;  su yatağını bulur.

Sonbahar ayları, okulların açılışıyla önem kazanıyor. Oyunlar gençlerin üzerinden devreye konacak tedirginliği var. Gerek dış odaklar, gerek onlara teşne olacak iç dünyamızın safları veya isteklileri düşünüldüğünde, mesele geçmişin tecrübesine vurulduğunda, alınan istihbarat bilgileriyle birlikte ele alınınca “rabbim sen insanlığı, zihin korsanlarından koru” diyorum. Konuşması zikir, suskunluğu tefekkür olan bir nesil diliyorum.

Olayların seyrine bakılınca, dünyada çok şeyler olacak, seri gelişmeler ve değişimler yaşanacak gibi geliyor. Akdeniz kızışacak, okyanus kızışacak, kandan beslenenlerin iştahı dinmeyecek ama sonuçta kan tutacak birilerini, hayat bir kez daha barış kelimesinin etrafında şekillenecek. Yapmamız gereken, savaş dönemlerinde güçlü ve kararlı olduğumuz kadar, barış dönemlerinde de güçlü, kararlı ve belirleyici olabilmek. Şimdiden, barışta etkili olabilmenin yatırımı gereklidir.

Değişen bir dünya var. Sınırlar ve nüfuslar üzerinde yoğunlaşan bir kapışma var. Bunun yanında adaletsizlik var, özgürlüklere müdahale var, zenginliği paylaşmamak için direnenler ve yoksulların uyanışı var. Ölen ahlak ve ölen ahlakla birlikte ciddi bir değişim ve dönüşüm ihtiyacı var. Kimlik bunalımı, bu bunalımla birlikte iktidar nimetleri üzerinde sarhoş olanlar var. Kendi kafasındaki bozuklukları din veya ideoloji haline getirip, insanlığa kan kusturanlar var. Kadın ve erkek dendiğin, önce insan yerine cinselliği öne çıkaran ve büyüten bir anlayış var. Kölelik kaldırıldı diyen ama köleliği başka türlü yaşatmak isteyenler var.

Bir değişim zorunlu, birçok şey yaşanacak.

Bizim mücadelemiz, asırlar öncesinde dile getirilen yol azığıyla dünya gündemine gelmeli.

Köleleştirmeyeceksin, sömürmeyeceksin, aşağılamayacaksın, faizle diğer insanların kanını emmeyeceksin, haksızlık yapmayacak, haksız yere cana kıymayacaksın, insanlığın ortak hayat alanlarını koruyacaksın, temiz olacak ve temizliğe dikkat edeceksin, kadını cinselliğe mahkûm etmeyecek, hayatın öznelerinden biri görüp, onunla birlikte ahlakı dirilteceksin.

Küçük hesaplarda boğulup, büyük düşünmeyi ötelemeyeceksin.

Sözlerine dikkat edeceksin, ne getirir, ne götürür bakacaksın.

Muhatabını önemseyeceksin. Savaşta da adaleti koruyacaksın. İnsanlığın ortak zenginliğini, sosyal devlet anlayışı içinde eşit ve adil bir iktisat anlayışıyla ortak faydaya dönüştüreceksin.

İnsanı dinleyecek, peşin hüküm vermeyecek, peşinen suçlamayacaksın.

Sivrileşmeyecek, vasat olacaksın.

Oyun sahiplerinin varlığını göz ardı etmeyecek, her karşılaştığını, insanlık davasının yalansız, riyasız, komplolardan beri kişisi olarak görmeyecek, buna göre bir dil geliştireceksin.

Ve dahası…

Bunlar için mücadele edeceksin.

Sonra su yatağını bulur.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 48
Bu Ay : 7685
Toplam : 7685

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom