Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

ARTIK YETER

ARTIK YETER

“Gezi eylemcilerinin” direnişe devam açıklaması, “bu yetmez, tüm ülkeye yayacağız” demeleri, ” asıl niyetleri başka” diyenlerin sözlerini doğrulamaktadır. “Niyet çevre değil, ülkenin yönetilemez hale gelmesi için yol aramaktır,” diyenler haklı çıkmaktadır. Ayrıca, özellikle başbakanın üslubunu öne çıkararak, olayı yorumlayanlar, bundan sonra “mesele üslup değil”  diyeceklerdir. Gezi eylemcileri, içlerindeki, birtakım “romantik devrimcilere” kanarak kendilerini marjinalleştirmiştir.

Artık yeter, diyenlere kulak vermeleri gerekir. Yetmez deniyorsa, niyetlerinin üzüm yemek olmadığı ortaya çıkmış olur. Bundan sonra halk üzerinde hiçbir inandırıcılıkları kalmayacaktır.

Gün geçtikçe, gezi eylemlerinin perde arkası aralandıkça, parkta durdukları her gün, halkın kızgınlığına, beddualarına yol açacaktır. Ekonomik kayba uğrayan esnaf, kayıplarını tahsil için dava açtıklarında, başka kimse değil, orda direten eylemciler kendilerini, halkın başvurusuyla yargılanma konumunda bulacaklardır.

Bu saatten sonra, bu bir direniş değil inat olarak algılanacak, gezi elemcileri inadın bir murat olmadığını anladıklarında gecikmiş olacaklar ve kitlelerin desteğini değil öfkesini çekeceklerdir. Bu saatten sonra, gezi eylemcileri “bindiği dalı kesen” hükmünde, kendi kuyularını kazar duruma düşeceklerdir.

Gezi eylemcilerine anne desteği haberlerini okuduk. Sormak gerekiyor; kaçı anneydi, kaçının çocuğu ordaydı ve kendi çocuklarının o parkta günlerce sabahlamalarına müsaade ederler miydi? Başkasının çocuğu üzerinden vatan kurtarmak edebiyatı, ülkemizin alışık olduğu, tekrarını izleyip durduğu bir yaşanmış gerçektir. Dilerseniz, o fotoğraf karesindeki “anneleri” ve onların “çocuklarını” ilgilendiren bir gezi anketi yapılsın ve hep birlikte görelim, benim şüphelerim giderilirse ne ala giderilmezse, o çocukların günlerdir çektikleri işkencelerin hesabını kim verecek?

Siz bütün iyi niyetleri, elinizin tersiyle iter, halkın “yarın ne olacak” endişesiyle sabahlamasına yol açar, ülkenin yarınlarına zarar verecek bir inatla devam ederseniz, kitleler size destek vermeyecek, sevmeyecek, sizin bu inadınıza karşı farklı bir direnç oluşacaktır. Bu direnç, sizi destekleyen değil “artık yeter” diyen bir direnç olacak, bu direnç sağduyudan uzaklaşılırsa, ülkede istenmeyen olaylara yol açacaktır. Yoksa amacınız, bu istenmeyen olayların çıkmasını tetiklemek midir? Bu tetikleme olursa, zinde güçler, ağa babalar, iyi saatte olsunlar bize yardım eder, romantik bir devrim gerçekleştiririz diye mi bekliyorsunuz. O romantik devrimlerin tarihine bakın ve orada katledilen milyonların ruhaniyetine saygı gösterin. Ayrıca her geçen gün gelişen, bir arada barış içinde yaşama anlayışına darbe vuracak gelişmelerin müsebbibi olmayın. Böyle yapmaz ve istenmeyen gelişmelere sebep olacak zincirin ilk halkası olarak tarih boyunca lanetlenirsiniz.

İtiraz edebilmek elbette önemlidir ancak itirazın hikmetini yok edecek inatlar iyi değildir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 542
Bu Ay : 7688
Toplam : 7688

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom