Abuzer Yalçın

Abuzer Yalçın

abuzer-yalcin

Sivil Dayanışma

Sivil Dayanışma

İstanbul Gezi parkında doğayı koruma ile başlayan, çıkışı masum gibi protesto eylemler, daha sonra alakasız ve organizeli grupların devreye girmesi ile amacından saparak farklı bir boyut kazandı. Doğaya, sokaklara, emeğe, esnafa ve en önemlisi bu ülkenin insanına hiç saygısı olmayan sonuçlar ortaya çıktı.

Bu anlamda sivil inisiyatifin önemi nedir, neler sivil inisiyatiftir gibi iki temel konuyu tekrar tartışmaya açtı.

Modernleşme, demokratikleşme ve daha katılımcı bir sürecin adımları atılırken halkın meşru tepkilerinin oluşması, sivil önceliklerin güçlenmesi hep arzu edilir.

 Sivil inisiyatif gelenekseldir, istişarelidir, dayanışmacıdır. En önemlisi binlerce yıllık ilişkiye, komşuluk ve diyaloga dayanır.Tarihine karşı sorumluluk sahibi, geleceğine karşı fedakardır. Toplumları farklılıklarına rağmen ayakta tutan unsurlar buralarda beslenir.

Bunun için tarihi ilişkiler ağı üzerine kurulu sivil toplum inisiyatiflerin güçlenmesi önemli bir denge olacaktır. Ülkenin milli mücadele yıllarında direnişin temelleri Anadolu’da halkına dayanışma ile şekillendi. Kadim halkların gidişata katılması sonucu önemli başarılar elde edildi.Bu anlamda halk  ne kadar örgütlü olarak yönetime katılırsa , o anlamda istikrarlı yönetimler de oluşur. Hatta yönetim değişiklikleri de daha istikrarlı gerçekleşir.

Hemen belirtelim ki halkımızın sivil gücünü kullanması, fırsat verildiğinde seçimden seçime ve masumca ortaya çıkar. Edeplidir, yakmaz, yıkmaz, tahribat yapmaz.

Diğer taraftan, uluslar arası operasyonların kullanacağı her türlü unsurların her zaman var olacağını, daima hazır bekletileceğini unutmamak gerekir. 28 Şubat sürecinde sokaklardaki taşkınlıkları,  halktan karşılığı olmayan, görünürde sivil toplum kuruluşları ile, kimi oda ve sendikaların desteğini de alarak Türkiye’nin 300 milyar doları almayı başardılar. Yani her biri 4.5 milyar dolara mal olan 66 tane Atatürk Barajımızı yıktılar.

 Biz Şimdi dünyanın ekonomi merkezlerinden olan İstanbul’a ulaşımı rahatlatarak, kalkınmaya destek için bir köprü yapmak istiyoruz.

 Kritik durumlarda birbirine zıt, hatta düşman olan anlayışların nasıl halkın aleyhinde, geleceklerini ellerinden almak için birleştiklerini artık daha rahat görebiliyoruz.

 Türkiye’yi 1923 ten 2023 yılına kadar Lozan anlaşmasının gizli anlaşmaları ile ipotek altına alan zihniyet ve sermayeyi temsil eden merkezler kazanımlarını asla bırakıp çekilmeyeceklerini anlamak gerekiyor. Türkiye,  halkı ile bütünleşerek güçlendikçe, kalkınma hamleleri yaptıkça, bu odaklar küçüleceklerini çok iyi biliyorlar.

 Bunun için Türkiye’de olduğu gibi tüm sömürü ülkelerde kullanabilecekleri başta her türlü uç ideolojilerden oluşan organisazyonları hep hazır bekletirler. Bunlarla istikrarsızlık yaparak isteklerini zayıflatılmış hükümetlere yaptırırlar. Bu yöntemle bugüne kadar hep başarılı oldular.

Türkiye başta olmak üzere işgale uğramış hiçbir İslam beldesinde asli halklar sivil toplum olarak bir türlü var olamadıkları gibi, iktidarda olamadılar. Diğer yandan çoğu kez darbelerle veya bir şekilde devşirilmiş, iktidarlar ve onların şekillendirdiği yapılar sivil toplum örgütleri diye dayatıldılar. Bunların nüfus oranları yüzdelik olarak zaten çok azdır. Seçimlerle iktidar olmaları imkânsızdır. Ayrıca bunların artık konumlarını kaybettiklerini de görüyoruz.

Türkiye’nin kadim halkları açısından 2023 yılına yaklaşmaya on yılı kaldı. Baharını 2000 li yıllarda başlattı tamamlamak üzere. Kalan eksikliklerini devralması için daha azimli, sabırlı ve kışkırtmalara gelmeden her zamankinden daha kararlı durması gerekiyor.

Ayrıca İstanbuldaki samimi göstericileri anlamak, kazanmak, ayırtetmek  gerekiyor.

abuzeryalcin@gmail.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 677
Bu Ay : 5871
Toplam : 5871

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom