Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

TAKSİMDE TAKSİM EDİLEN NE

TAKSİMDE TAKSİM EDİLEN NE

Her şey yolunda gitmiyor demek ki; yolunda gitmeyen, itiraz edilen, duyulması istenen konular var. Gezi parkı bu fotoğrafı çekti.

Gezi parkı sıradan bir protesto iken, ülke imajını, hükümetin imajını zora sokan bir noktaya gelebilmişse, hükümetin bazı olayları doğru okuyamadığını gösteriyor.

Haber diline bakıldığında, provoke edici, özellikle başbakana yönelen bir dil kullanılıyorsa, öteden beri kin dolanların yanında, çeşitli versiyonlarıyla “iktidar devşirmek isteyenlerin niyetlerini” görmek gerekiyor. Başbakanı zora sokmak isteyen bütün çevreleri görmek gerektiği gibi, başbakanın dil problemini de yabana atmamak gerekiyor. Kedine çeki düzen vermek, yeni bir tefekkür, herkesten önce başbakan ve diğer yöneticiler için gereklidir.

Seçimle iş başına gelmeyi başaramayanların, bu tür karanlık saatleri değerlendirecekleri açık ancak seçimle iktidara gelenlerin de “seçmen kim, kitleler mi, rantçılar mı” sorusunu iyi düşünmesi gerekiyor. Bugün yabana atılmayacak bir rantçı kesim iktidardan besleniyor, beslenmenin yollarını arıyor ve iktidara yamanmış, eli asla taşın altında olmamış kimi çevreler siyaseti yeniden dizayn etmek telaşındadır. Hükümet gözünü açmalıdır; hem kafa, hem akıl, hem de yürek gözünü…

Gezi parkı bu hale gelmemeliydi. Hükümet, başbakan imajına bu darbeyi vurdurmamalıydı. Eğer orada bilmediğimiz şeyler varsa, mesela özellikle başbakandan kurtulmak isteyen bir kesimin özel tasarımı gibi, bunun da açığa çıkması gerekiyor. Orada cirit atan yabancı servis elemanlarının da deşifre edilmesi önemli. Bütün bunlarla birlikte hükümet olayları iyi okumalı ve imajına darbe vurdurmamalıydı. Gezi parkı olayları bir imaj darbesi oluşturmuştur. Bu kimin becerisi ise hesap sorulmalıdır. Emniyet müdürü, vali, İstanbul’dan sorumlu kim varsa istirahata alınmalıdır.

İnsanlar arasında, para veya makam bendeyse, demek ki akılda bende diyenler var. Gezi parkı olayları bunun böyle olmadığını, bir kez daha anlatan bir gerçektir. İnsanlar arasında, kibirli duruşlarıyla halktan kopuk bir tasarımcılık yapmak isteyenler var, gezi parkı olayları bu kibrin nelere mal olabileceğinin işaretlerini de vermiştir.

Bazı kesimler, ülkede her ne iyi gelişme varsa, kendilerinden bilerek reklam yapıyor, bu kesimler gezi parkı olaylarındaki rollerini de açıklamalılar. İstersek ülkeyi karıştırabilir, başbakanın imajını yerle bir edebiliriz gibi tehlikeli bir adım attılar mı atmadılar mı, bunu da cevaplamalılar. Kimsenin gözü kör değil, kafa, akıl ve yürek gözleri açık nice insan var aramızda; her hastalıklı kesim “müminin ferasetinden korkun” ifadesini doğru okumalıdır. Ve yine her kesim “oyunu bozan bir üst oyunun” hep olacağını da dikkate almalıdır.

Gezi parkı olaylarında, elbette “Ergenekoncuların” veya başka “intikamcıların” parmağı vardır. Ancak hepsinden önemlisi, o parkı bunlara bulunmaz bir malzeme haline getirme becerisidir. Bu becerinin yanında, haber veriş tarzlarıyla ortalığı kana bulamak isteyen, basın ahlakını çiğneyenlerin günahlarını da görmek gerekir. Ayrıca başta Amerika olmak üzere, hiçbir ülkenin başka bir ülkeye “tam dost” olamayacağı da anlaşılmalıdır.

Taksimde bazı taksimler yapıldı. Her kesim bu taksimden kendi payını almanın telaşında. Telaş oyunun her boyutunu ortaya çıkaracaktır. Kimsenin eli armut toplamıyor. Ve hiç kimse, kendisini en güçlü, olmazsa olmaz, her şeye dizayn veren olarak görmemelidir. Maskeler düşecek, taksim ortaya çıkacaktır. Taksim ortaya çıktığında, imajı zedelenenin sadece hükümet ve başbakan olmadığı, olmayacağı görülecek, ülke ve insanlık adına önemli olduğu düşünülen nice kesimlerin imajı da yerle bir olacaktır. İmaj tuzakları kuranlar, bu tuzağa kendilerinin de düşebileceğini unutmamalıdır.

Bu arada sürekli kışkırtıcı bir dil kullanan, her çevreden insan, aklını başına almalı, anarşi dilini bir beceriymiş gibi göstermekten vazgeçmelidir.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 121
Bu Ay : 4487
Toplam : 4487

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom