Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

FARKLILIKLAR VAZGEÇİLMEZLERİMİZDİR

FARKLILIKLAR VAZGEÇİLMEZLERİMİZDİR

“İşleriniz farklı farklıdır” denir kitabımızda…

Bizse hayata kitabi bakmakla övünürüz yani kitabilik karakterimizdir. Bu anlamda “en güzel surette yaratıldığımızı” ve sonra “aşağılaşabildiğimizi de” kitabımız haber veriyor.

Farklılıklarınızı çatışma vesilesi yapmayın, hakkınızdaki hükmü Allah verecek vurgusunu da kitabımızdan öğreniyoruz.

Peygamberimizde “sizin hayırlınız, insanlığa faydalı olandır” diyor.

İnsanlığa fayda sağlayacak işler peşinde olmamız, büyük düşünmemiz, küçük ve iğrendirici oyunlara karşı uyanık olmamız, tefrikadan kaçınmanın yanında, birbirimizi aldatmamamız, hem kitabımın, hem peygamberimizin bize öğrettikleridir.

Ülkemizde, üzerimize oynanan oyunların başarı elde ettiği dönemlere baktığımızda, bu oyunların farklılıklarımız üzerinden sahneye konduğunu görüyoruz. Demek ki, uzun zamandır “farklı oluşumuzun” bir realite ve tabii durum olduğunu öğreten kitabımıza karşı anlayışsız bir okuma sergilemişiz de oyunlar başarılı olmuş. Bir topluluğun kendini tarifinden hoşlanmayıp, isim öğretmeye çalıştığımız kadar “madem kendini öyle tarif ediyorsun, sen kendi tarifin, ben kendi tarifim içinde, tecrübe paylaşımı, bilgi paylaşımı yapalım” diyebilseydik, kimse farklılıklarımızı çatışma kaynağına dönüştüremezdi. Bugün uzun yılların tecrübesiyle daha rahatız ve farklılıklarımızı çatışmaya dönüştürmek isteyenlerin başarı yüzdesi bu nedenle düşüyor.

Almamız gereken daha çok mesafe var…

Bu arada kimi devletlerin, çıkar çıtalarını beslemek için oynadıkları oyunlara baktığımızda, onların da farklılıklarımızı kaşımaya çalıştıklarını görürüz. Lakin bilmemiz gereken, bir menfur olay yaşamışsak bu farklılıklarımızı çatışmaya dönüştürenlerin başarısı değil bizim başarısızlığımızdır. Eğer biz güçlü bir erdem, dostluk ve kardeşlik iletişimi içinde konuşmayı, bilgi ve tecrübe paylaşımını deneyip, buna yönelik güçlü birliktelikler oluştursaydık, üzerimizde denenen oyunlar başlamadan biterdi.

Ne yazık ki, oyun sahiplerine koz verecek hatalar yapıyoruz.

Türkiye insanı komplocu bir zihin beslemesi geçirdiği için olsa gerek, kimi vahşi olayların arkasında, ülke olarak elimizi güçlendirecek değil zayıflatacak söylemlere ve haberlere meylimiz oluşabiliyor. Bu yumuşak karnımız. Herhangi bir yabancı ajansın verdiği haberi, bölge insanının verdiği bilgilerden daha çok önemseyenlerimiz bu yüzden çıkıyor. Reyhanlı katliamı sonrası yaşanan bilgi kirliliğine baktığımızda da bu durumu görüyoruz. BBC kanalı bir Reyhanlılı insanımızdan daha çok inandırıcı gösterilmeye çalışılıyor.

Diğer taraftan, ülkedeki kimi muhalefet ağızları da bu yanlışı beslemeye çalışıyor. Bu arada internette dolaşan bir belgede Reyhanlıyı farklı okutmak ve hükümeti zora sokmak konusunda düzenlenen kimi eylem cümleleri var ve altında bir partinin genel başkanının imzası görülüyor. Belge doğruysa, sırf hükümete karşı olmak adına, farklılıkların nasıl kaşınabildiğini de bir kez daha öğrenmiş oluyoruz. Oysa doğru bir muhalefet hem hükümetin doğru iş yüzdesini arttırır, hem muhalefetin elini güçlendirir. Görebildiğimiz kadarıyla muhalefetin bazı kanatları, farklılıklarımızı kaşıyarak, hükümeti yıpratmayı bir eylem olarak seçmiş durumdalar ve bunu da başarı olarak tabanlarına taşımanın derdindeler. Hem kendilerine, hem ülkeye yazık ediyorlar.

Türkiye hakikaten güzel bir ülke, her köşesinde farklı bir güzellik kendini gösteriyor. Bu güzellikler gibi farklılıklar da güzelliklerimizdir ve vazgeçilmezlerimizdir. Ötekini kendimize benzetmekle değil birlikte gelişmekle başarılı oluruz.

Fersiz değil feraset dolu bakışlarla olayları görebilme ve değerlendirme dileklerimle…

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 235
Bu Ay : 4033
Toplam : 4033

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom