Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Yarına dair

 Yarına dair… 

(bu yazı 2002 yılına ait, önemli bulduğum için hatırlatmak istedim) 

Belki yarın farklı bir dil geliştireceğiz... Hep birlikte, kendi sosyal yapımıza, kültürel açılımımıza, siyasi duruşumuza, inanç tutkumuza dair ortak bir dil olacak bu... Kimseyi kırmadan, kimseye saldırmadan kendimizi izah etmemizi sağlayacak bir üslup olacak bu...

Beki yarın, doğunun neredeyse kaderi diyebileceğimiz “lider sultasına” değil, insanın ihtiyaçlarına göre bir anlayış geliştireceğiz...

Belki yarın, nerede yaşadığımızı yeni yeni anlayacağız... Kendi dağımızı-ovamızı-yaylamızı-denizimizi... yabancılaşan bir ruh haliyle değil, her şeyiyle bize ait bir yöntemle anlatacağız.

Belki yarın, insanlarımızı hakir görerek gitmek istediğimiz yolun, bizi bir uçuruma sürüklediğini anlayacak ve “insanı” kucaklayan bir anlayışa ulaşacağız.

Belki yarın, aslında kim olduğumuzu ve şu bedenimize olmayacak bir elbise dikmeye çalıştığımızı ancak anlayacağız.

Belki yarın, dünümüzü inkâr mantığının bizi “hiçleştirdiğini” kavrayacak, farkında olmadan tamiri çok zor potlar kırdığımızı fark edeceğiz.

Belki yarın, peşine düştüğümüz nice kişilerin, yol-iz bilmediğini, yüksekten atarak önümüze düştüklerini ve kendilerini “vazgeçilmez” kılmak için durmadan oyunlar geliştirdiklerini keşfedecek, geç düşen jetonla telefon açıp bizi bekleyenlerin çekip gittiklerini anlayıp yıkılacağız.

Belki yarın, birçok şeyi yeniden keşfedeceğiz. Bu geciken mucitliğimize gülenlere, bunlar neden gülüyor diye bakıp kalacağız. Atı alanların Üsküdar’ı çoktan geçtiğini, topladığımız nallardan anlayacağız.

Belki yarın gelen nesil, görmek şanssızlığına nail olamadığı bu günlerimizi kâğıt üzerinde okurken, ayak oyunlarına, gereksizliklere tebessümle yaklaşacak ve “Aman Allah’ım!” diye iç geçirecek.

Belki yarınki nesil, “kim bunlar?” diye bir yarışma düzenleyerek, bu günümüzü allak bullak eden kişizadelere göndermeler yapacak ve bizzat şahit olduklarımızı topa tutacaklar.

Belki yarın, dünyaya derin bir kültürle gözlerini açanlar ve farklı olanlarla yan yana yaşayabilenler, “neden böyle yapmışlar?” diye bir yarışma düzenleyip, bulmacadaki en komik cümleyi bulmaya çalışacaklar. Ve belki de, yarın en komik Temel fıkralarının yerini, “en komik yıllar” fıkraları alacak...

Kim bilir belki yarın, hizmet aşkıyla yanan insanların, çeşitli gerekçelerle harcandıkları yılları, döne döne okuyup, “neden harcandılar?” diye bir yarışma düzenleyerek, en çok adam harcama metotlarını bulmaya çalışan bir nesil gelecek...

Belki yarın diye bir şey olmayacak... Dünü olmayanların yarını olmaz, düne kıymet vermeyenlerin yarın diye bir zamanları bulunmaz... gerçeğini bizzat görme bahtsızlığına yakalanacağız...

Belki yarın, hiç ummadığımız yarınları yaşayacağız... Güzelliklere düşman kesilenler, belki de taş kesilecekler... Ben varım başkası olamaz diyenler, belki de kendi yokluklarını görecekler...

Belki yarın, bugün pişman olmasını bilmeyenlerin pişmanlıklarının fayda vermeyeceği günler olacak... Yani kimse, ne bugününe bakıp yarınına küsmeli, ne de kimse bugününe bakıp yarını için zafer naraları atmalı.

Kıyamet vaki olana kadar çok yarınlar görecek dünya. Fakat bu yarınlarda bazı insanlar hayırla yâd edilirken, kimilerine lanet edilecek. Yani yarınları düşünürken, bu sonucu gözden ırak tutmamak gerek.

Hep böyle olmuyor elbette. Yerkürenin eksenini oynatıp ağırlığı kendilerine doğru kaydırmak isteyenlerin, hesapçı uygulamaları insanlığı sarsıyor. Ve en önemlisi, yerkürenin eksenini oynatmak isteyenlerin karşısına dikilecek, hesabı iyilik olanların kişisel dünyalarının ekseni kayıyor. Hayırda yarış, yerini “şerri seyre dalmaya” terk ediyor.

Belki çok az insan “Bana hikmeti öğret ve beni Salihlerden kıl” diye dua ediyor. Belki çok az insan “Birr” olanın hayatı sarması için kafa yoruyor. Kuruşları saydığımız kadar, duruşlarımızı gözden geçirmiyoruz.

Şu anda, dünyanın eksenini kaydırmak isteyenlerin oyunlarını seyrediyoruz. Bir sonraki adımlarının ne olacağı üzerinde konuşuyoruz diyelim. Belki de yalnızca şaşkın bir bakış atıyoruz haberlere. Haliyle; Büyük Ortadoğu Projesi, İsrail’in işlediği cinayetler, Amerika’nın Ortadoğu’ya getirmeyi arzuladığı yeni düzenin, öncelikle, mazlumlara sahip çıkacak kişi, kurum ve örgütlenmelerin tasfiye veya deşifre edilmesini içerdiğini ve bunun dünyanın değişik bölgelerinde yıllardır yapıldığını anlamakta zorlanıyor ve kafamızı daha fazla karıştırmamak için televizyonda zapping yapmayı tercih ediyoruz.

O halde yarınları şekillendirmede payımız ne olacak?
 
necip.cengil@hotmail.com
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 821
Bu Ay : 4619
Toplam : 4619

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom