Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

KAN KOKUSU ALMIŞ KÖPEK BALIKLARI KİM

 “KAN KOKUSU ALMIŞ KÖPEK BALIKLARI” KİM

Peygamberimize hakaret içeren bir filme Müslümanların gösterdiği tepkiler, bu tepkileri hinlikle değerlendirip, buradan bazı sonuçlar üretmek isteyen kesimlerle ilgili “değerlerimiz üzerinden provokasyon” başlığıyla bir yazı yazmıştım. Müslümanların “peygamber sevgisini” anlayamayacak tarafların zavallı anlayışlarına, ellerindeki imkânları Müslümanlara karşı kullanabileceklerine de dikkat çekmek istemiştim.

Yazıdan farklı anlamlar çıkaranlar arkadaşlar olmuş. Özellikle “kan kokusu almış köpek balıkları” ifadesini ele alarak; “Necip Cengil burada eylem yapan Müslümanları kast ediyor” diye de konuşmuşlar. Ne konuştuklarına, nasıl bir dil kullandıklarına girmeye gerek yok.

Yazıda Müslümanların haklı tepkilerinde dikkatli olmalarını isteyen değerlendirme içerisinde ele alınan cümle ve o kısmın tamamını tekrar ele alalım: “Değerlerimize saldırı karşısında duyarlı olmalıyız ama “bu filmde bir filmin olduğunu da” göz ardı etmemeliyiz. Tepkilerimizin ölçüsünü iyi ayarlamalıyız. Libya’daki bir sonucu doğurabileceğini düşünerek, tepkilerimiz “kan kokusu almış köpek balığı” saldırısına yol açmamalıdır. Zira sular bulanmakta ve İslâm topraklarının çevresinde, sinsi köpek balıkları dolaşmaktadır. Bunlar bizim duyarlı tepkilerimizi kendi hesaplarına nasıl kullanacaklarını hesaplamaktadırlar. Bizimde hesabımız buna göre olmalıdır.”

Birincisi bir ifade eğer tırnak içerisinde ele alınmışsa, ya o ifadenin bir başkasın ait olduğu belirtilir veya “bu ifadeye dikkat edin, ben burada bir şeyler vurgulamak istiyorum” denmektedir. Ayrıca bir cümleyle birlikte, onun öncesi ve sonrasını da iyi okumak gerekir. Bu açıklamayla birlikte “kan kokusu almış köpek balığı” ele alındığında hangi sonuç ortaya çıkar? Vahşi bir saldırıya hazırlık için etrafı koklayan saldırgan ruhlu canilerin varlığını anlatır. Bu böyledir, kadim dil geleneğimiz içinde, yaralanmış kendi cinsinin bile kanının kokusunu alan vahşi hayvanlar, hemen saldırıya geçip o cinslerini bile parçalar. Müslümanlar, canlarından aziz peygamberlerine karşı hakareti hazmedemeyip, eylemlerini ortaya koyarken, etrafta “kan kokusu arayan köpek balıkları” gezmekte ve bu eylemden, “kendilerini besleyecek” bir sonuç üretmek için fırsat kollamaktadır. Burada Müslümanların etrafında dolaşan “kan kokusu arayan köpek balıklarından” bahsedilmişken, bazı arkadaşların bu ifadeyi alıp başka türlü değerlendirmeleri garibime gitti. Bir Müslüman diğer bir Müslümana böyle sorunlu bir bakış açısı üretmemelidir. Hani “zannın çoğu günahtı ve kardeş eti yemek” gibiydi. Hani bir Müslüman diğerinin hakkında bir şey işittiğinde “bildiğiniz gibi değildir, kendisiyle konuşalım” derdi. Hani bir Müslümana “ilk duyduğunu etrafına iletmesi” yalan olarak yeterdi. Şimdi düz bir bakış açısıyla baktığınızda “namaza yaklaşmayın, sarhoş ve ne yaptığınızı bilemeyecek durumda olduğunuz zaman” ayetini sorunlu olarak anlayanlara ne diyeceğiz?

İkincisi, söz konusu cümlede sanat ve hikmet içeren bir bakış açısıyla, Müslümanlara ve onların değerlerine saldıran, kendi arsızlıklarını bastırmak isteyen çevrelere, yapılabilecek en ağır benzetme yapılmışken, ifade başka noktalara çekilmiştir. Tabi bunu yanlış yöne çekmek isteyenler Allah indinde ne duruma düştüklerini iyi düşünmeli, bana karşı da bir en azından “bir hak ihlali” yaptıklarını bilmelidirler. Yazıyı başka yöne çekip duranlar bana bir “helallik” borçlular. Ancak ben peşinen, ifadeyi yanlış anlayıp şahsıma karşı hak ihlali yapan kardeşlerime hakkımı helal ediyorum. Zira insan yanlış anlayabilir. Fakat buradan hareketle şu hatırlatmayı yapmak gerekir; lütfen bir konuşmada, yazıda ve davranışta, hikmeti, sanatı bir kez daha düşünün. Biliyorsunuz “bir toplumda hikmet kaldırılırsa” sonuç hüsrandır. Biz, Müslümanlar olarak, yıllardır bizi değerlerimize yabancılaştırmaya çalışanlara karşı, ilim talebimizi, hikmeti, kitaba ve peygamber ahlakına olan bağlılığımızı ihmal etmeyelim.

Üçüncüsü, şahsımdan hareketle belki de bir çevreye yönelik; “Bunlar zaten hiçbir eylemi tasvip etmezler, bunlar değerlerine karşı iyice yabancılaştı.” demek isteyenler olabilir. Bu da yanlış bir bakış açısı. Burada bir kez daha “kardeşlik dilini” hatırlatmak gerekir. Ben ilk defa yazan bir insan değilim. 1979 yılında yazıyla, hitabetle inancımı ve düşüncelerimi dile getirmeye karar verdim. Çoğu insanın köşesine çekildiği bir zaman diliminde bile, inancımı, düşüncelerimi, ulaştığım doğruları, kendi geliştirmeye çalıştığım üslubumla dile getirmeyi sürdürdüm. Haliyle böyle “kardeşliği ihlal eden bir bakış açısını” hak etmediğimi düşünüyorum. Hangi hakla “bu adam bu cümleyle eylem yapan Müslümanları kast etmiştir” sonucu çıkarılabilmiştir merak ediyorum.

İsterseniz daha net bir ifadeyle yazıyı bitireyim: Kan kokusu almış köpek balıkları, öteden beri insanlığı sömürmek için fırsat kollayan emperyalistlerdir. Bu filmi de 11 Eylül’e denk getirerek bir kez daha kendi emperyalist arzularına fırsat üretmek istemişlerdir.

 necip.cengil@hotmail.com
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 878
Bu Ay : 2407
Toplam : 2407

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom