Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Eğitim Durumumuz ve Fatih Projesi

Eğitim Durumumuz ve Fatih Projesi

Pazartesi günü okullar açılacak. Fatih projesi gereği sınıflara tahtalar taşınıyor. Tablet bilgisayarlar henüz gelmedi, pilot uygulama dışında eğitim personeline bir eğitim verilmedi.

Doğrusu bazı kişiler gibi benim de bu proje hakkında baştan beri endişelerim vardı ve maalesef devam ediyor. Baştan beri proje sürecinin sağlıklı ve yerinde atılan adımlarla yürütülmediğini düşünüyorum. Projenin şov boyutu ve siyaset arenasındaki tartışması eğitim yönünü gölgede bıraktı. Proje eğitim sahasındaki kişilerle yeterince tartışılmadı. Projenin maliyeti milyar dolarlarla gerçekleşiyor.

Eğitim mekanik değil canlı bir olaydır. İnşaat veya makine yapımına benzemez. Kötü bir ulaşım yolunu tümden iptal eder, farklı bir yerden yeni bir yol açabilirsiniz. Fakat eğitimde bu yöntem çoğu kere başarı getirmez. Eğitimde devrim değil tekâmül asıl olmalıdır. Var olanı çok iyi görüp daha ileri bir aşamaya taşımak esas olmalıdır. Eğitim felsefecisi Saffet Bilhan sözlü olarak şunu ifade etmişti: Eğitim satranca benzer, basit bir piyonu oynatırken bile oyunun tamamını çok iyi gözetlemelisiniz. Aksi halde sistemi tümden bozarsınız.

Yapılacak bir proje için önce ciddi bir ihtiyaç analizi yapılmalıdır. İhtiyaçlar öncelik sırasına konmalıdır. Eğitimde başarısızlık temel sorunumuzdur. Bunun ölçütü ise SBS- LYS- YGS sınavlarıdır. Bu sorunun eğitici kadrosu, öğrenci ve veli, eğitim araç ve gereçleri, eğitim programları ve eğitimi etkileyen çevresel faktörler gibi boyutları vardır. Fatih projesi eğitim araçları ile ilgilidir.

Eğitim araç-gereçleri ile ilgili bir ihtiyaç analizi yapılırsa fatih projesinin şimdiki dönemde henüz sırası gelmemiş bir proje olduğu görülür. Tabiri caizse bizim için şimdilik lükstür. Buna verilecek büyük paralarla eğitimin öncelikli başka sorunları çözülebilirdi. Böyle bir projenin uygulanacağı süreç hazırlanabilirdi. Bunun için:

1-      Okullarda bütün sınıflarda projeksiyon sistemi kurulmalıdır.

2-      Öğretmene projeksiyon sisteminde kullanacağı yeterli materyal verilmelidir. Öğrenciler sınava hazırlanabilmek için tümden dersane kaynakları kullanmaktadır. Milli eğitimin kitapları bu ihtiyacı karşılamıyor. Öğretmen zorlasa bile öğrenci milli eğitimin kaynaklarını kullanmıyor. Çünkü bir dersanenin verdiği kaynağın yanında milli eğitimin verdiklerinin işe yaramadığını öğrenci görmektedir. Bu aslında Milli Eğitim Bakanlığı’nın Talim Terbiye Kurulu’nun görevidir. Veli bu hizmeti para ile satın almaktadır.

3-      Şu haliyle Türkiye’de eğitim parasız değil aslında çok pahalıdır. Çocuğunun yüksek öğrenime devam edebilmesi için veliler dersanelere binlerce lira ödemektedirler. Bunun bir sebebi de milli eğitimin yetersizliğidir. Dersaneler emirle açılmadı. Sınav sisteminin doğurduğu bir ihtiyaç üzere gelişti. Bu ihtiyaç halledilirse dersane emirle değil kendiliğinden biter. Üniversite kapısındaki yığılma sorunu çözülmelidir. Bu yığılma milli eğitimin derslerdeki başarısızlığının sonucu değildir.

4-      Okulların sürekli oluşan ihtiyaçları için idareciler zor durumda bırakılmamalıdır. Yeterli ödenek verilmelidir. Çoğu kere yapılan teftişlerde idareciler durum gereği bir şeyler isteyemiyorlar fakat okulun zorunlu ihtiyaçları için yıl boyunca öğretmenlerle birlikte velilerden para istemektedirler. Eğitimcinin öğrenci ve veli ile asla para işi olmamalıdır. Aksi halde eğitimin ince tellerinden biri kopmuş olur.

5-      Öğrencinin derse önem vermesi sağlanmalıdır. Okula defter- kitap getirmeyen öğrenci tablet bilgisayarı da dersi öğrenmek için getirmeyecektir. Ya bilgisayarını tez elden üç kuruşa satacak veya dersle alakası olmayan işler yapmak için getirecektir. Bununla öğrenci bilgisayar kullanmasın demiyorum. Öğrencinin derse önem vermesi, ona dikkat etmesi için kafa yorup proje geliştirelim. Çünkü bu ciddi bir sorundur. YGS- LYS sınavlarında binlerce öğrencinin sıfır puan almasının en büyük sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

6-      Eğitim personeline önem verilmedir.

Fatih projesine verilecek paranın bir kısmı bu ihtiyaçlara harcanırsa eğitimde şimdiki sorunlarımız azalacaktır. Bir süreliğine rahatlayacaktır. Daha sonra ise şimdi istenmekte olan yapılandırıcı yönteme dayalı eğitim sistemi oturtulmalıdır.

                Bu konularda yabancı ülkelerdeki uygulamalardan hep bahsedilir. Hatta o kadar şiddetle bahsedilir ki kendi gerçeğimiz yeterince göz önüne alınmaz. “Başka ülkelerde oluyor da bizde neden olmasın?” sorusu ile kendi gerçeğimizi yeterince değerlendirmiyoruz. Hedefimiz buradaki öğrencilerimizi bulundukları durumdan daha iyi bir duruma getirmektir. Başka bir ülkedeki bir projeyi uygulamak değildir. Uygulanacak projenin bizim sosyal- ekonomik- kültürel ve eğitim ortamlarımıza uygunluğuna çok dikkat edilmelidir. Aksi halde tarlaya yeşermeyecek tohum ekmiş olabiliriz. Eğitimde deneme yoluyla gitmek, yanlış yapmak lüksümüz yoktur. Çünkü söz konusu olan insanın geleceğidir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 212
Bu Ay : 7358
Toplam : 7358

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom