Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

SEVGİLİ DOSTUM

 SEVGİLİ DOSTUM 

Uzun zaman oldu, postacının kapıyı tıklatmasını beklediğini düşünerek bu mektubu yazıyorum.

Geçen gün bir arkadaşım, yüzüme bakıp, ne söyleyeceğimi merak ettiğini hissettirerek; “ortalık karışık” demişti. Bu sözleri söylediğinde, yine askerlerin haberleri evlere ateş düşürmüştü, Suriye’de cinayet serisi devam ediyordu, Arakan’ın perişanlığı ve öldürülüşü konuşuluyor ve dünya gündemine düşüyordu.

Evet, sınırlarımız ve ötesinde “insanlık sınırının çiğnendiği” hadiselere şahit oluyoruz. Bu arada yaşadıklarımız, bana birinci dünya savaşına giden ve o savaşla devam eden günleri hatırlatıyor, bunu belirtmiş olayım. Şimdi söylemesem unuturum, gençlik kapıyı terk ederken, birçok şeyi üstümüze atarak gidiyor.

İmparatorluk sonrası dünyada sınırlar değişmez diye düşünürken, şu sıralar coğrafya değişmese ile sınırlar yeniden belirlenecek gibi geliyor. Dilerim tarih insanlığa insanlığı hediye ederek, şu karmaşayı bitirir ve gelişmelerin neticesi bütün insanlık için hayırlara vesile olur. Bütün insanlığın hayrına diyorum zira işimiz insanlıkla, insanlıktan çıkmış ama kendisini şu ya da bu şekilde tanımlayanlarla işimiz yok.

Sahi ne olacak demişti arkadaşım.

Elbette gaybı bilemeyiz. Kimi özerk bölgeler oluşabilir. Ülkemiz komşularından birileriyle konfederasyon açılımı yapabilir. İsrail Arap baharından işkillenir ve “Büyük İsrail sevdasını” hissettirebilir. Arap ülkelerinde radikal değişimler devam edebilir. İran kendi ulusal birliği için olmazsa olmaz gördüğü Şiilik üzerinden, kendisini dünya Müslümanlarının gözünden düşürecek yeni hamleler yapabilir. İranın kendi içinde farklı sesler çıkabilir, yeni “Şeriatiler” ve ortak İslâm aklına giden yolda şii ve sünni kalıpların ördüğü yanlışlara son verilebilir. Şii- Sünni kavgasının fitilini ateşlemek için sürekli hesap yapanların bu kez istediği olabilir. Belki bu süreç bizi Ortadoğu özelinde bir İslâm ortak pazarına götürebilir ve diktatör ellerin ördüğü suni sınırlar ortadan kalkabilir. Mesela buradan arabana atlar, ailenle umre yapıp ardından İslâm tarihi zenginliğini temaşa edebilirsin. Her biri bir aile coğrafyasına dönen Arap coğrafyası ortak bir iradenin yönlendirmesine kapı açabilir. Kimi örgütlerin kimler tarafından kurulduğu ve hala kimler tarafından desteklendiği ortaya çıkabilir ve bu gelişme “kutsala giydirilen türedi elbisenin” İslâm coğrafyasını nasıl esir aldığını, onların foyasını ortaya çıkarabilir. İslâm’ı geleneğin içinde boğan ve geleneği aştığını düşünerek boğan kişilerin albenisini bozulabilir.

Ve daha birçok şey sıralayabiliriz.

Bırakalım bunları, tarih ne gösterirse göstersin, kolay ve zor şartların akışı içinde bizim yerimiz hep belli olmalı. Biz hep insanlığın faydasına, kendimize özgülüğümüzü ve özgünlüğümüzü korumalıyız. El alemin oyunları elbette olacak, onlarla kafa bozacağımıza, sağlam duruşumuzla “bozulan oyunları” seyredecek bir sağlam iman duruşumuz olmalı. Bize teslim edilen kurumlarla birlikte bir kirlenme yarışını görebilmeli ve zaman kaybetmeden, kendi özgünlüğümüze dönmeli ve insanlık için umut olacak tek kapının Müslümanların kapısı olduğunu görmeli ve bunu diri tutmalıyız.

Sevgili dostum, üçkuruş sermaye, hiçbir anlamı olmayan makamlarla böbürlenen ve kardeşlik iklimini kirletenler tarihi güzelliklere imza atamaz. Bu nedenle, bize sermayenin, makamların, bilginin, gücün kirletemediği insanlar lazım. Bize “adına yemin edilebilecek birler” lazım. Bu hakikati unutmadan dünyayı okumayı sürdürmeliyiz. Kendisi adaletle sorunlu olanlar dünyaya adalet getiremez, kendisi sermaye ile kirlenen dünyaya temiz bir ekonomi kazandıramaz. Bu anlamda iktisadi sivil toplum bir zihniyet yenilenmesi yapabilir.

İstersen burada keseyim…

Sevgili dostum, fazla yormadan seni ve senin yaklaşımlarını da merak ettiğimi hatırlatarak mektubuma son veriyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 467
Bu Ay : 3111
Toplam : 3111

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom