Prof. Dr.  Mehmet Kubat

Prof. Dr. Mehmet Kubat

mehmetkubat@gmail.com

Selâm Size…

Selâm Size…
 

Bir yazar için en zor şey, belki de “ilk yazı”yı yazmak olmalı. Benim için de öyle… Kuşkusuz bu ilk yazı denemem değil, ama her ilk eylem, her yeni başlangıç, yeni bir şevk ve heyecan demek olduğu için, ben de bu ilk yazımda aynı şevk ve heyecanı duyduğumu ifade etmeliyim.

Bir selâmlama yazısı olarak tasarladığım bu ilk denememe Rahmân ve Rahîm olan Yüce Allah’ın ismiyle başlıyor, sizleri fâni olmayan, zevalsiz, her tür ârıza ve hâdiseden sâlim bulunan, her çeşit tehlikeden koruyup selâmete çıkaran ve besmeleden sonra bütün kapıları açan Rabbimin “es-Selâm” ismiyle selâmlıyorum.

Söz selâmdan açılmışken, biraz bu sözcüğün anlam alanından bahsetmek istiyorum: Kelime olarak emniyet, huzur, selâmet, esenlik, sağlık, afiyet, barış, rahatlık, iyi netice, kurtuluş demek olan selâm, bir kimseye yapılacak en güzel duadır aslında. Karşımızdakine selâm verdiğimizde, gerçekte “Ben Müslümanım, benden sana asla zarar gelmez; dolaysıyla selamettesin” demiş oluruz.

Kur’an, dünyada, “Onlar, boş söz işittikleri zaman, ondan yüz çevirirler ve "Bizim işlerimiz bize, sizin işleriniz size. Size selâm olsun. Biz kendini bilmezleri istemeyiz" derler” (Kasas, 28/55) ve “O çok merhametli Yüce Allah'ın (has) kulları onlardır ki, yeryüzünde tevazu ile yürürler ve câhil kimseler kendilerine laf attığı zaman (yalnızca) "selâm" der ve (geçerler)” (Furkân, 25/63) demenin, erdemli insanların vasfı olduğuna kuvvetle vurgu yapmış ve bizden Sen onlara aldırma ve "size selâm olsun" de” (Zuhruf, 43/89) emriyle câhilleri ciddiye almamamız istenmiştir.

Kur’an, âhirette ise, “Duydukları söz, yalnız "selâm" dır” (Vâkıa, 56/26) “Rablerinden korkanlar da bölük bölük cennete sevk edilmektedir. Nihayet oraya vardıkları zaman kapıları açılır ve bekçileri onlara, "selâm sizlere, ne hoşsunuz! Ebedî olarak içinde kalmak üzere haydi girin oraya!" derler” (Zümer, 39/73) demenin yine erdemli insanların vasfı olduğunu haber vermiştir.

O halde şöyle diyebiliriz:

“Bütün âlemler içinde Nuh'a selâm olsun...” (Sâffât, 37/79).

“Selâm olsun İbrahim'e...” (Sâffât, 37/109).

“Selâm olsun, Musa ile Hârûn'a…” (Sâffât, 37/120).

“Selâm olsun İlyâsîn'e…” (Sâffât, 37/130).

“Gönderilen bütün peygamberlere selâm olsun.” (Sâffât, 37/181).

Duamız şudur:

“Allahım, sen yücelerden yücesin; dileğimiz "selâm", duamızın sonu ise "Âlemlerin Rabbi Allah'a hamdolsun" diye şükretmektir…” (Yûnus, 10/10).

Hamd olsun Allah'a, selâm olsun seçkin kıldığı kullarına…” (Neml, 27/59).

●◊●●◊●●◊●●◊●●◊●

NOT: Ne tür yazılar yazacağımı merak edenler olabilir. Hemen kısaca neler yazmayı tasarladığımı söyleyeyim: Yazmak istediğim çok şey var aslında, ama doğrusu nereden, hangisinden başlayacağıma henüz tam olarak karar verebilmiş değilim. Fakat şu kadarını söyleyebilirim ki, ilahiyatçı kimliğimden ötürü, okuyucularımla daha çok İslâmî içerikli, Hz. Peygamber ve sahabe döneminden ibret olacak, ders verici kesitler paylaşmak istiyorum. Şahsen dinî-dünyevî ayırımına karşı çıktığım ve dinî olanı dünyevî olandan ayırmadığım için, dinî/İslâmî yazıların yanında ayrıca siyasî/politik ve aktüel yazılar yazmayı tasarladığımı da söylemeliyim, vesselâm… 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 807
Bu Ay : 6001
Toplam : 6001

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom