Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Rüyaların Dili

 
Rüyayla amel edilmez ve peygamberler hariç rüya haliyle öteki insanları bağlayan sonuçlar çıkmaz. Öyleyse rüyaların dilini sorgulamak bireyseldir. Acaba rüyam bana ne anlatıyor diye merak etmek insani bir reflekstir.

Kimi zaman ilginç, kimi zaman insanı derinden etkileyen rüyalar görürüz. Etkisinde kalır, soruştururuz. Kimimiz işi onunla amel etmeye vardırır ve rüya ile amel edilmez gerçeği karşısında susar veya itiraz ederiz. Doğrusu rüyalarda kendi için Salih olan ve olmayan diye ayrıma tabi tutulur. Mesele insanın gördüğü rüya Salih mi değil mi, nasıl anlaşılacak meselesi olarak düşünülmelidir.

Geçen sabaha doğru bir rüya gördüm. Büyük bir çanta dolusu para alıyorum, trene biniyorum. Bir takım karanlık kişiler peşime düşüyor. Bana bir şey yapamıyorlar ama valizi almış oluyorlar. Sonra ben peşlerine düşüyorum. Ellerinden alıyorum. Bakıyorum, valiz veya para çantası dediğim şey rulo halinde bir şekle dönüşmüş. Açıyorum, ortaya bir seccade çıkıyor, içinde Kur’an ve diğer bazı kitaplarım, yazdığım defterler var. O sırada uyanıyorum, biraz sonra ezan okunuyor.

Her birimiz geçim için bir şeyler yaparız, Allah helalinden versin. Peygamberimizin (s.a.v) şöyle dua etmeyi öğütlediği rivayet edilir: “Rabbim sen dilersen beni lütfünle zenginleştirirsin, bana helalinden bolca ver, harama düşmeyeyim, lütfünle ver, beni kimseye muhtaç etme!” Bu bizim için bir işaret noktası diye düşünürüm. Çalışır, koşturur ama bu duayı mutlaka yapmak gerektiğine inanırım.

Son dönemde özellikle kimi insanların, yaptığım işe yönelik oynamak istedikleri oyunlarla karşılaştım. Projelerini bizden kaçırmak için çok uğraşan oldu. Sanırım o gece uyumak içinde yatağa girdiğimde, biraz o insanlara kızarak uzandım. Bu düşüncelerle uyumuşum, sonrası işte o rüya…

Çevremizde rüya tabir edenler vardır, rüyaların dili konusunda tecrübeli insanlar… Demem o ki; bu rüyadan ne anlamalıyım? Bu rüya bana ne anlatmak istedi. Yaptığım işle ilgili olarak, bana zorluk çıkarmak isteyenler bu rüyadan ne anlamalı?
Diyelim ki, bu bir mesaj olsun, mesaj neye yönelik?

Necip bey de rüyalarla amel etmeyi düşünüyor denmesini istemem ancak ben bu rüyadan bir şeyler de anlamak istiyorum, merak bu ya, rüyam ne anlatıyor, merak etmiş olayım…

Bir de şöyle düşünüyorum; ellerindeki kimi güçleri ötekinin elini bağlamak, yolunu kesmek için gayret edenler acaba rüya görecek kadar, bu konuları önemsemezler mi? Soru yanlış mı oldu bilmiyorum. Bence sahip olduğumuz en ufak güç, aldığımız en sıradan yetki rüyalarımıza girecek kadar bizi tedirgin etmeli ve üzerinde düşünmeliyiz. Acaba aldığım işin hakkını verebilir miyim veya bu yetkiyi taşıyabilir miyim diye kendisini sorgulayan bir nefis ortaya çıkmalı. Bu ben olurum, başkası olur, fark etmez.

Ben rüyaların bir dili var diye düşünüyorum ama bu dili çözebilir miyiz, isabet ettirebilir miyiz o konuda şüphelerim var. Yine rüyaların dili konusunda ortaya koyacağımız gayret, rüyaların dışında da uyanık bir ruh haline bizi ulaştırır, yürürken ve koştururken hassasiyet göstermeyenler de, rüyalara zaten önem vermezler rüyalardan mesaj almakta zorlanırlar diye düşünüyorum.

Biraz karışık bir yazı mı oldu veya gereksiz, buna da okuyanlar karar versin… Ve her okuyan kendi rüyalarının dili üzerinde dursun, bakalım neler çıkacak?

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 454
Bu Ay : 4252
Toplam : 4252

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom