Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Erciş depreminin ardından

 ERCİŞ DEPREMİNİN ARDINDAN

 
Erciş depremle yıkıldı. Aynı gün başbakan oraya gitti. Biz ekran başında gece yarılarına doğru uyuklarken başbakan neredeyse sabaha kadar olay yerini inceledi. Liderlik görevini yaptı. Hükümet müdahaleye hızla başladı. Bütün ihtiyaçlar hemencecik yerine getirildi mi? Hayır. Bu bizim için zaten imkânsızdır. Ama daha öncekilerin aksine olay yerine erken gidildi, işlemlere erken başlandı. Geçmişteki depremlerde olduğu gibi acemilik ve acizlik yaşanmadı. İlk anlardan itibaren hem sivil toplum kuruluşları hem de kamu kurumları adeta bir seferberlik başlattı. Arama kurtarma faaliyetleri ve ihtiyaç temini için.
 
Depremin ertesi günü Beşir Atalay Ankara’da yaptığı açıklamada; ihtiyaçların giderilmesi konusunda çok olumlu bir tablo çizdi. Çadıra bile neredeyse ihtiyaç kalmadığını söyledi. Olay yerindeki medya ve STK’lar bunun tersini bildiriyordu. Malzeme getiren kamyonlar yağmalandı. Yağma esnasında çadırı kapmak için kavgalar oldu. Araç görevlisi aracın içinde adeta mahsur kaldı. Anlaşılan bu konuda biz kardeşini kendine tercih etme sünnetini unuttuk. Tarihimizden de ders almadık. Deprem olduğunda ekmek kuyruğuna çok düzenli giren Japonlardan bari ders alalım.
 
Deprem vesilesi ile bütün toplum olarak mükemmel dayanışma örnekleri gördük. Türkü ile Kürdü ile elimizdekini paylaştığımızı gördük. Anneliğin ırkının olmadığını gördük. Anneliğin enkaz altında bebeğini korumak, tükürüğü ile olsa dahi onu besleyip kol kanat germek olduğunu gördük. Bu topraklarda ulusal değil ümmet kardeşliğinin ta derinden varolageldiğini gördük. Onlarca yıldır Türk veya Kürt milliyetçiliği-  ulusalcılığı ile yok edilmeye çalışılmasına inat! Bu gün Türk veya Kürt milliyetçiliği- ulusalcılığı ile kardeşlikten dem vuranlar derinden gelen bu kardeşliği bozmayın yeter.
 
Şükür bu depremi PKK’ya veya Kürtlere bir uyarı, bir ceza olarak gören ilkel seslere çok güzel cevap verildi. Bu depremi kendi tarafının haklılığına delil getirme arayışı ne garip bir durumdur? Bu depremi “PKK’nın yaptıklarına ilahi bir uyarıdır” yorumu ne kadar gariptir? Sanki bu memlekette ilahi yoldan sapma sadece Çukurca olayında oldu. Memleketin dört bir tarafı çok mu ilahi yoldadır?
 
Depremde de ilahi mesaj çıkarılır elbette. Çünkü bütün kâinatın rabbi Allah (c.c.)tır. İzni olmadan hiçbir şey olmaz. Deprem de sünnetullahın bir sonucudur. Depremde en güçlü eserlerimizle bile ne kadar güçsüz olduğumuzu gördük. Bu depremde, dünyaya ne kadar sıkı bağlanırsak bağlanalım sahibinin biz olmayacağımızı, kâinatın mutlak sahibinin Allah (c.c.) olduğunu gördük. Bu dünyada kalıcı olamayacağımızı gördük. Elimizdeki her şeyin bir anda yerle bir olduğunu, o ana dek bize barınak olan evimizin o an bize mezar olduğunu gördük. Dünyalıklara sadece dünyalık kadar önem vermemiz gerektiğini gördük. Bu depremde bütün tatları yok eden ölümün bize ne kadar yakın olduğunu bir kez daha gördük.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 659
Bu Ay : 6743
Toplam : 6743

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom