Ğıffari Türkmen

Ğıffari Türkmen

giffari-turkmen

Terörün İnsana Saygısı

 TERÖRÜN İNSANA SAYGISI!

 
Bu gün 20/09/2011 saat 11:00 sularında Ankara Kızılay Kumrular Sokakta alış verişimizi yaptık, arabaya binip Maltepe’ye doğru ilerleyecektik. Çocuğa bir de su alalım diye alel acele karşıdaki markete uğradık. Elimdeki küçük poşeti markette teraziye doğru götürürken şiddetli bir patlama sesi işittim. Aynı zamanda sarsıldığımızı hissettim. Market personelinin biri sokaktan Maltepe tarafına bakıp “orda minibüsün tekerleği patladı”, bir diğeri “tuğlalar düştü” diyordu.
 
Bu bilmeden konuşulanlar, patlamanın şiddeti ile hiç uyumlu olmasa da ilk anda olayı anlamamı olumsuz etkiledi. Bilmeden konuşmalar en azından gerçeğe ulaşmada geciktiriyor insanı. Dışarı çıkıp baktığımda gideceğimiz yönde 50-60 metre ilerde alevler yükseliyordu. Herkes bir şey anlamadan o tarafa bakıyordu. Patlama gerçekten korkunçtu. Umutlar bir kaza olsun, kimsenin canı yanmamış olsun diyordu umutsuzca.
 
Dikkatlice olay yerine doğru ilerledim. Yoldaki araçlar durmuş, sağa- sola- geriye dönmeye çalışıyordu telaşla. Zaten sokak dar ve tek yönlüydü. İnsanlar kimi yaralıları kollarından- bacaklarından tutup taşıyordu. Henüz ambulans gelmemişti. Olay yerindeki arabalar bir bir yanmaya başlıyor ve patlıyordu. Ambulans ve itfaiye geldi, yaralılar ambulanslara taşındı, itfaiye müdahale etti. İnsanlar olay yerine akıyordu. Sağlık ekipleri de güvenlik güçleri de telaşlıydı.  Güvenlik güçleri tedbiren insanları olay yerinden uzaklaştırmada ilk anlarda yetersiz kaldı ve biraz gecikti.
 
Kumrular Sokağı Ankara’nın cıvıl cıvıl sokaklarından biridir. Bir an önce bu canlılığı yaşayan kimi insanlar şimdi ya sedyededir veya öldü. Hep uzak hissettiğimiz ölüm bize bu kadar yakındır. Dünyada yaşadığımız hayat ve o kadar emekle kazanıp elimizde sıkı tuttuklarımız aslında bu kadar kısa bir sürede bir daha asla elimizin ulaşamayacağı kadar bizden uzaktır. “Bütün tatları yok eden ölümü çokça hatırlayın.” (Hadis-i şerif)
 
İnsana saygı duymak Allahın insan olarak yarattığı herkes için geçerli olmalıdır. Bizim kriterlerimize uymayan kişiler için de geçerlidir. Bizim doğrularımıza uymayanlar için de geçerlidir. Bizim için yanlış yolda olan kişiler için de geçerlidir. Kendisi ile savaştığımız kişiler için de geçerlidir. Savaşın da bir hukuku yok mu dur? Savaşlar nolursa olsun karşıdakini öldürmek için mi yapılır?
 
Haklı olsak bile istediğimizi almak için her türlü eylemi yapma hakkımız olabilir mi? Hakkımızı almak için başkalarına haksızlık yapabilir miyiz? Muhatabımızı zorlamak için alakasız insanların insan haklarına, yaşama hakkına el uzatabilir miyiz? Hangi hakla bütün dünyanın masum kabul ettiği çocukların, masum insanların yaşama hakkına tecavüz edebiliriz? Bu çağda çoğu insan bütün ömrünü bir veya iki çocuğuna adıyor. Dünyada üzerine titrediği tek varlığını hemencecik nasıl ortadan kaldırabiliriz? Veya bunu kendimiz uğruna, çıkarlarımız uğruna, saltanatımız uğruna hangi hakla ölüme gönderebiliriz?
 
Hangi taraftan olursa olsun terör bütün bunları gözünü kırpmadan yapabiliyor. Hatta arkasından timsah gözyaşı döküyor. Terörün insana saygısı diye bir şeyden bahsedilemez. Çünkü insana saygı her kes için ama herkes için olmalıdır. Dünyadaki her şeyden önce insan. 
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 663
Bu Ay : 3147
Toplam : 3147

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom