Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Seçim sonuçlarını okumak

 SEÇİM SONUÇLARINI OKUMAK

Seçimler sona erdi, hayırlı olsun.

Türkiye açısından kafamdaki rakam yüzde elli değildi ama yüzde elli oldu. Ve AK Parti oylarını beş milyon civarında arttırdı. Başbakan aday belirlerken bana göre önemli yanlışlar yaptı ama halk “biz vekillere değil başbakana oy vereceğiz” dedi. Sonuç da onu gösteriyor. Ve başbakan teşekkür konuşmasında global mesajlar vererek ülke sınırları içindeki ayak oyunlarına sıkışmayacağını ifade etti. Bence mesajlar hem içe, hem dışa dönük olarak akıllıcaydı. Başbakan bütün bölgelerde varlığını belli etti. Vekil çıkaramadığı illerde bile aldığı oy itibariyle Türkiye lideri ve dışa dönük mesajıyla ülke sınırlarını aşacak bir lider anlayışı içinde olduğunu göstermiş oldu.

Seçim sonuçlarını başbakanın balkon konuşmasıyla birlikte değerlendirmek gerekir. Bu konuşma, çetelerin içe sıkıştırıp halkıyla küsülü hale getirdiği devletin sıkışmışlığının sona erdiğini ortaya koyan bir konuşmaydı. Ve önemli olarak gördüğüm bir sonuç, ayrıntı görülmemeli; AK Parti bölgesel oy dağılımlarını iyi okumalıdır.

BDP de bütün bölgelerden oy aldı ve seçmenin verdiği iyi mesajı okuduğunda, özerklik gibi ifadelerin bir gereksizlik olduğunu, taşları, birlikte yaşamak üzerine dizmek gerektiğini anlayacaktır. Bu açıdan bakıldığında BDP seçim sonrası itibarıyla normalleşmeyi sürdürmelidir. Bütün Türkiye’yi kucaklayan, kuşatan konuşmalar yapmak, politikalar üretmek gerekliliğini görmelidir.

CHP Kılıçdaroğlu ile oy arttırdı ancak mevcut politikalarını, anlayışını sürdürdüğü müddetçe yalnızca “ana muhalefet” olarak kalacağını bilmeli ve halkla bir değerler buluşmasına yönelmelidir. Ayrıca CHP de bütün ülkeyi kuşatan politikalar üretemediğini iyi okumalı, buna yönelik çalışmalar yapmalıdır. Milletin değerlerini yansıtan kararları ikide bir anayasa mahkemesine götüren CHP yüzde yirmiyi zor yakalarken, bu yönde değişim sinyalleri verdiği için oy arttırmıştır, bu tespiti de doğru okumak gerekir.

MHP ülke meselelerinin çözümünde BDP ile birlikte çözümün bir parçası olduğunu görmelidir. Kasetlerin MHP’ye fazla oy kaybettirmediği de ortadadır. MHP’nin sıkıntısı da ülke açısından güven verici politikalar geliştirememe sorunudur. Ayrıca MHP ülkenin kucaklayıcı açılımlarla parçalanmayacağını, ülkenin kimseye satılmadığını, gençlerine bunu iyi anlatması gerektiğini de görmeli ve buna göre söylemlerini gözden geçirmelidir.

Oy oranları yüzde bir ve altında olan partiler açısından mücadele elbette sürecektir. Bu partiler de yalnızca iktidar partisine vurarak oy alınamayacağını anlamak zorunda; ülkenin yakaladığı süreci doğru yönlendirmeye ihtiyacı var ve her parti, iktidarın doğru yol almasına, yanlışa sürüklenmemesine katkı sunması gerekir. Buna sivil toplum örgütleri de dâhildir.

Seçimi önemsemeyen insanlar, bunu bir inanç ve itikat ayrımı olarak görenler de her seçimin bir parçası, bilinmeli ki; sandığa gitmemek ve sandığa gidenleri suçlamak sorun çözmüyor. Her haliyle, her insan, her zaman dünyadaki sorunların bir parçası ve çözümü de diğerleriyle birlikte aramak zorunda. Bunun yanında verdiği oyun her sorunu çözeceğini sananlar da aldanıyor. Dünyayı, dengeleri, sermayenin azmanlaşmasını ve azgınlaşmasını iyi okumalıyız. Seçim benim açımdan; “sorunları çözmek için yolda değildin, kaçtın ve konuştun” diyenlere “geldim, hadi insanlık için ne yapacaksak yapalım” cevabı yönüyle önemlidir. Zira sorun çıkaranlar, milletin seçimine önem vermeyenler, milletin değerleriyle oyun oynayanlar ve çıkar imparatorlukları peşinde koşanlardır. Seçimi hiçbir şey veya her şey görmek, dünyadaki sorunların müsebbipleri için hiçbir anlam ifade etmez. Ama sorunların çözümü için seçimi bir seçenek görenlere akıllı destekler vermek önemlidir.

Son not; çoklukla övünecek noktada durmamak ve niteliğe önem verici çalışmalar yapmak bundan sonra daha bir önemli…

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 1008
Bu Ay : 7092
Toplam : 7092

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom