Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Siyasete hakkaniyetle bakmak

 SİYASETE HAKKANİYETLE BAKMAK 

Bugünkü siyasi iktidar döneminde yapılanlara baktığımda “yılların birikiminin iktidarın şahsında dışa vurumu” diyorum. Yapılamayanlara göz gezdirdiğimde yine “yılların birikiminin iktidara rağmen ortak akıl üretememesi “ diyorum.

Bu tespite şunları da ekliyorum: Kirlenmekten bahsediyorsak bir bütün olarak kendimize bakmalıyız. “Atanmış seçilmişlerden” şikâyetçiysek “nasılsanız öyle idare olunursunuz” gerçeğini de görmeliyiz. Ayrıca iktidarı topa tutup, muhalefeti aklamak veya mesela BDP gibi oluşumları özgürlüklerin toplamı gibi göstermeye çalışanlara da insaf diyorum. Bir de “günahlarını yükleyeceğin bir iktidar oluşturacağına, iyiliklerde destek, yanlışlarda eleştirel olacağın bir “iş ortağı” seç diye geçiyor içimde. Maalesef öyle olmuyor; insanlarımızın bir kısmı, yalnızca günahlarına ortak edeceği bir iktidar arıyor.

İktidar partisine bazı eleştirilerimizi sunuyoruz ya, bazı insanlar “ gördün mü bu da yazmış, bunlar tümden hastalıklı bir hükümet” diyerek beni kendisine destekçi kılıyor. Bazıları “bizim Necip yazmış” diye geçiştiriyor. Bazılarıysa “biz birbirimizi düzeltmezsek, başkaları ummadığımız şeyler yapar, yapıcı bir eleştiri gerekli” diye değerlendiriyor. Kimiyse “Necip de filan gibi düşünüyor” diyerek kendince bilgiç bir tespit yapıyor. Filan dediği kişiyle yazdığım konuları mütalaa ettiğimi zannediyor. Oysa ben “olayları okuyarak” yazıyorum. Kardeşlik duyarlılığı içinde fark ettiğim yanlışları iletmek için yazıyorum. Doğruya katkım olsun diye yazıyorum.

Siyasette ve yazıda ve hayatın her anında hakkaniyet sahibi olmak gerekir. Birine vurmak, ötekini göğe çıkarmak için yazılmaz. Birinin önünü kesmek, ötekine yol açmak için siyaset yapılmaz. Ve bir insanın akılda kalan tek cümlesinden hareketle “falan şöyle dedi” denmez.

Partilere düşen “bu adamlar ne demek istiyor” diyerek “açılan pencerelere” dikkatlice yönelmektir.

Eleştiri yapıyoruz ve eleştiri olsun diye de yapmıyoruz; ortak kaygılara dikkat çekmek ve ortak yanlışlar yapmamak için eleştiriyoruz. Yalnızca eleştirmiyor öneri de getiriyoruz. Yaptığımız bu iş karşılığında kimseden bir şey de istemiyoruz. Birileri gibi ihale kapmanın peşinde değiliz ki, yağ yakalım veya ötekini karalayıp gözden düşürelim. Gerek maddi, gerek sosyal ihaleler açısından bu durumun düşünülmesi gerekir. Sosyal ihale “köşe kapmayı” maddi ihale “küpü doldurmayı” ifade eder. İkisi içinde bir girişimimiz yok. Helal iktisadın yollarını bulmayı ve sürdürmeyi ihmal etmeyelim diye uğraşıyoruz.

Bir yazarın yazısını değerlendirirken de hakkaniyet gerekir.

Tabi bizde bir iş moda olmaya görsün, o modanın suyunu çıkarmak için ne gerekiyorsa yapılır. İktidarı eleştirmek veya öneri götürmekte böyle görülmeli. Siz memleket faydasına işler yapılsın diye “pozitif bir eleştiri dili oluşturmaya” çalışırken, bir başkası, bazen sizi de kendisine referans aldığını söyleyerek, öyle şarkı sözleri mırıldanır ki, şaşıp kalırsınız.

Yazmak istediğimiz şarkı kendi notalarıyla değil, başka notalarla seslendiriliyorsa, bu hem yazarken meramını ifade eksikliğinden, hem sizin yaptığınız besteyi kendi zevklerine uydurmak isteyenlerin zihinsel arka planı sebebiyle olabilir.

Biz helal üzüm yemek istiyoruz, bağcıyı dövmek değil…

Siyaseti kirletilmiş haliyle değil saf, duru haliyle görmek istiyoruz.

Hakkaniyet ölçüsünde şaşmak istemiyoruz.

Elbette beşer şaşabilir, nefis insana aslında söylemek istemediği şeyler söyletebilir, bu noktada da her insan, gerek yazan-eleştiren, gerek siyaset yolunda hizmet arayan “şaşırtan sebepleri” tefekkür ederek bulmalı ve şaşkınlığını, sapmaya çevirmeyecek bir duyarlılık kazanmalıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 157
Bu Ay : 3601
Toplam : 3601

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom