Şevket Başıbüyük

Şevket Başıbüyük

sbasibuyuk@hotmail.com

Fendoğlu ile Özal aynı gün öldürüldü

 Fendoğlu ile Özal aynı gün öldürüldü

Fendoğlu ile Özal aynı gün öldü (öldürüldü) ne hikmetse…

Hemşerimiz, 8. Cumhurbaşkanımız merhum Turgut Özal, 18'üncü yıldönümü nedeniyle Türkiye’nin her yerinde, çeşitli etkinliklerle anlıyor.

Mevlitlerle, dualarla ve Kur’an-ı Kerim’de hatimler indirilerek anılan merhum Turgut Özal’a olan bu coşku sizin de dikkatinizi çekti mi? Bana göre bunun nedeni, Özal’ın Türkiye'de sivil kökenli bir Cumhurbaşkanı oluşuydu…

Malumunuz, Malatya coğrafyası; kozmopolit bir coğrafyadır. Ermenisi, Alevisi, Sünnisi, Kürdi ve Türk’ü ile bir mozaiktir.  

Lakin birbirine karşı -bu güne kadar- hep saygılı, sevgi ve dostane duygularla yaşamışlardır. Ne var ki; birileri Malatya halkının bu birlikteliğini çekemedi ve ideolojik tohumlar serpti. 1978 yılında Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'na gönderilen ve hunharca ölümüne sebep olan bombalı paket de bu çekememezliğin ya da bu birlikteliği bozma planlarıydı ama tutmadı.

Tutmadı çünkü Malatya’da şer güçlerin yeri yoktur ve olmayacaktır…

Cumhuriyetin ilânından 1980’e kadar Malatya’da CHP ağırlıklıydı. 1946’dan 1960’a kadar Malatya’nın milletvekillerinin tümünü CHP kazanıyordu. 1961’den 1980’e kadar yapılan milletvekili seçimlerinde Malatya’nın 6 milletvekilinin 4’ünü CHP, geri kalan ikisini de sağ partiler alıyordu.

Malatya’da Belediye Başkanlığını, 1920’den 1977’ye kadar CHP adayları kazanıyordu. Ancak 11 Aralık 1977’de yapılan Belediye Başkanlığı seçimlerini bağımsız aday Hamit Fendoğlu kazandı.

Fendoğlu, 1977’de yapılan seçimlerde MSP, MHP ve Malatya halkın desteğiyle bağımsız olarak Belediye Başkanlığını kazandı.  

1978’de Türkiye’de politik ortam oldukça karışıktı, sol ve sağ gruplar birbirleriyle kıyasıya çatışma içindeydi. Halk tedirgin, bazı iç ve dış mihraklar tahrik ediciydi. Siyasal iktidar (CHP) yetersizdi. İşlevini kaybetmiş durumdaydı. Halk yöneticisini arıyordu. Sonunda halk, kendilerinden biri gibi olan, Fendoğlu’yu başkan seçerek yılların CHP kalesi olan Malatya kaderini değiştirdi…

Öyle inanıyorum ki, Malatyalılar, Malatya’ya ismini hayatının bedeliyle ödeyen Fendoğlu ve Özal’ı unutmayacak ve unutturmayacaktır.

Malatya Belediyesi, kültürel etkinlikleri çerçevesinde, 18 Nisan 2011 Pazartesi günü saat: 14.00 de Belediye Konferans Salonu’nda bir konferansla Merhum Turgut Özal’ı anacaktır.

 

17 Nisan 1993 tarihinde vefat eden Turgut Özal’la, 1977’de yapılan seçimlerde bağımsız olarak Malatya Belediye Başkanlığını kazanan Hamit Fendoğlu’nun vefatı aynı güne denk gelir nedense…

Fendoğlu, 17 Nisan 1978’de öldürülüyor, Özal, 17 Nisan 1993 tarihinde öldürülüyor (pardon ölüyor)

Malatya’mızın bu iki ölümsüz kahramanlarına da bu vesileyle Allah’tan rahmet diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 311
Bu Ay : 3755
Toplam : 3755

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom