Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Adaylar ve Bahar Beklentisi

Adaylar ve Bahar Beklentisi

Bilindiği gibi Nisan yağmurlarıyla ünlüdür; yine nisan yağmurlarında ıslanıyoruz ve yine halkın iradesi denen şeyi nisan yağmurları altında bekliyoruz.

Haftalardır yoğun bir koşuşturma vardı. Her aday adayı “Ankara dostlarından” bahsediyordu. Bu arada temayül yoklamaları, halk araştırmaları, mülakatlar bir “demokrasi baharı” beklentisi doğurmuştu. Adaylar açıklandı ve ne temayül yoklamalarının, ne halk araştırmalarının, ne mülakatların dikkate alınmadığını gösterdi.

Süreci yöneten isimler, fazla bir değişikliği göze almadan, alışıldık bürokratik ve klasik siyasi gözle meseleyi değerlendirdiler ve işi kendilerince hallettiler. Kaldı ki, rüzgârın etkisi vardı ve bu etkinin gölgesiyle seçime giriliyordu. Fazla değişiklik süreçte yeni yönetici adaylar demekti. Bu; yönetmeye, belirlemeye alışmış olanlar için bir riskti.

Adaylık tahminleri yapılırken, parti tabanlarının dillerinin söyledikleriyle, partilerde süreci yönetenlerin dilinin aynı olmadığı bir kez daha görüldü. Mesela Malatya’da AK Parti tabanı eski il başkanı Mustafa ŞAHİN için birinci veya ikinci sırada yer alır diyor ve bir takım adayları bu başlangıcın sonrasına sıralıyordu. Görüldü ki, Mustafa ŞAHİN tahmini hariç hiçbir tahmin tutmadı. Parti tabanı genelinde kullanılmayan dil adayların belirlenmesine etki etti. Bunun demokraside nereye konacağı tartışıla dursun, aslında demokrasinin bu “şirinliklerine” gittikçe alışıyoruz. Partilere egemen olan her dil kendi şirinliklerini geliştiriyor.

Bir önceki belediye seçimlerinde aday olarak son anda sayın Cemal AKIN’ın ismi açıklanmış ve halk arasında Korkut ÖZAL faktörü konuşulmuştu. Doğrumuydu yanlış mıydı bilemem ama demek ki, şu demokrasi denen şeyde de “faktörler” önemliydi. Haliyle her aday adayının böyle bir faktörü ciddiyetle ele alması gerekiyordu. Cemal AKIN isim olarak yine genel kanaate göre sürpriz yaptı ve bir kez daha malum faktör konuşuluyor. Bir diğer sürpriz Mücahit FINDIKLI ismi; daha önce kendisiyle uzun yıllar TSO meclisinde bulundum. Şahsi değerlendirmeler yapabilirim ama mesele o değil, mesele parti tabanının listede çokta yer vermediği bir isim olduğu konuşuluyorken, tekrar ve hem de ilk sırada yer almasıdır. Demek ki parti önemli değişiklikler konusunda yeterli “risk alma faktörünü” göze alamıyor.

Bu arada Sayın Başbakanın “ustalık dönemi listesi” açıklaması yaptığı söylendi. Eğer ustalık dönemi listesi böyle şekilleniyorsa vay halimize… Her neyse, seçmenin de partileri değerlendirirken artık bir ustalık dönemi dili geliştirmesi gerekir. Ustalık dili geliştiremeyen seçmen, hep son an çalımlarıyla şamar oğlanı şaşkınlığı yaşayarak ömür dolduracaktır.

Geliştirilecek ustalık dönemi dili öyle sanıyorum ki Haziran seçimlerinin sonrasını bekleyecek ve öyle sanıyorum ki, asıl değerlendirmeler, eleştiri dili ve “dost acı söyler” söylemi Haziran seçimlerinden sonra gündeme gelecektir. Seçmenin ustalık dilinin ilk evresi, özellikle malum süreci salimen sonuca ulaştırmak üzerine kurulacak. Şu Haziran seçimleri vartasını atlatalım ve ondan sonra “dost acı söyleri” şekillendirelim görüşü seçmenin ilk ustalık dönemi girişimi olacak. Aday belirleme biçimi seçmen için Haziran seçimi riskiyle birlikte ele alınacağı için, seçmen tüm yediği gollere rağmen Haziran seçimlerini sağ-salim atlatmayı düşünecektir. Kaldı ki seçmen adaylara değil Başbakana oy vereceğini zaten söylüyor.

Neticede açıklanan adaylar beklenen ve istenen değişim dalgasını karşılama noktasında yetersiz. Genel kanaat bu yönde ve AK Partideki ağır ağabeyler pekte rahatlarını bozmak istememişler. Aday belirleme sürecinde seçmen tabanı arasında konuşulan beklenti listesi oluşmadı. Ankara’yı az çok bilenler, bu iş sorumlu genel başkan yardımcılarının çalışmalarının sonucu diyorlar.

Bu bir karar ve elbette sonuçları olacak. AK Parti cephesi açılımlar ve malum süreçle yakalanan rüzgârın seçimde güçlü olarak çıkma noktasında yeterli olacağını düşünüyor olacak ki böyle bir karar vermiş oldu. Kaldı ki bütün partiler açısından değerlendirmeler bundan sonra şekillenecek. Bakalım AK Parti ne tür eleştiri ve değerlendirmelerle karşılaşacak.

Benim kanaatim Haziran seçimleri sonrasında seçmen tabanı da kendi ustalık dönemi dilini geliştirip ona göre konuşacak ve nefesi iktidar partisinin ensesinde olacak.

Neticede şunu hatırlatmak isterim; aday olarak seçime girenler, tüm değerlendirmelerin ötesinde nefsi emare siyasetini değil kendisini sorgulayan siyaset dilini geliştirmeli ve seçmenin de bundan sonra daha diri bir ustalık dili geliştireceğini unutmamalı. Bu ifadelerle birlikte kararın hem adaylara, hem ilimize, hem ülkemize hayır getirmesini, hayra tebdil olmasını diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 630
Bu Ay : 6610
Toplam : 6610

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom