Necip Cengil

Necip Cengil

necip.cengil@hotmail.com

Güvenli Okul Projesi

Haftalardır, Makine Mühendisleri Odası olarak da katkıda bulunduğumuz “Okul Güvenlik Standartlarının değerlendirilmesi projesi” komisyonunun çalışmalarını yazmayı düşünüyordum. Valilik oluruyla Malatya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü çalışmaları arasında yer alan bu faaliyet ile onlarca okula gidildi. Okul girişleri, ana sınıfları, bahçe ve otopark alanları, lavabo ve diğer sıhhi alanlar, kalorifer ve elektrik sistemleri, asansörler, sivil savunma alanına giren çalışmalar, yangın sistemi ve yangın tatbikatları, güvenlik, veli karşılama, hepsi hakkında bilgi alındı. Eksikler dile getirildi.
 
Milli Eğitim İl Müdürlükleri tarafından eğitim açısından denetlenen okulların, fiziki şartlar açısından yeterince dikkate alınmadığını veya kimi okul yerlerinin seçiminde hata yapıldığını, okula müsait olmayan yerlere okul yapıldığını gözlemledim. Bu tür müsait olmayan okul yerlerinin ivedilikle değişmesi gerekiyor diye düşündüm. Bu görüşümü de birlikte çalışma yaptığım komisyon arkadaşlarıma sesli olarak dile getirdim. Mutabık kalındı.
 
Komisyon; Malatya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, Koruma Şube Müdürlüğü, Belediye İtfaiye Müdürlüğü, Sivil Savunma, Tarım İl Müdürlüğü, İl Saglık Müdürlüğü, Makina Mühendisleri Odası, İl Milli Egitim Müdürlüğü katılımıyla oluşuyordu. Her Salı sabah saat 09’da başlayan çalışmada, günlük beş ila sekiz arasında değişen okullara gidildi. Yapılan bu çalışmanın sonunda okullara yıldız verilecek. Verilen yıldız Valilik kararıyla okullara asılacak. Verilecek bu yıldızlar okulun eğitimine değil fiziki ve sosyal olarak güvenlilik derecesini gösterecek.
 
Bu yazımda katılımda bulunduğumuz çalışmaların hepsini yazamam elbette, öncelikle belirtmem gerekir ki; bu çalışma elzem, olması gereken ve ayrıca dikkate alınması gereken bir çalışma. Bu çalışmayı başlatan Malatya Emniyeti Çocuk Şubesi Müdürlüğünü kutluyorum. Kendileriyle konuşmadım ama bu çalışma örnek alınacak bir proje olarak, gerekli sosyolojik inceleme ve raporunu da birlikte getirmelidir. Bu sosyolojik inceleme, eğitimcilerin okul yöneticiliği yapmasından tutun, okul yerlerinin seçimine, okulların yer aldığı mahallelerdeki sakinlerin görüşüne, komisyon üyelerinin ciddiyetle takip ettiği çalışmalardan vardıkları sonuçlara kadar kapsamlı bir rapor olmalıdır diye düşünüyorum.
 
Gezdiğimiz kimi okullar, bina açısında sakıncalı geldi. Arsa sorunu görünmemesine rağmen, kutu gibi bir okul yapılmış, projesi eğitim standartları açısından sorunlu ve belki başka amaçlarla yapıldığı halde sonradan okula çevrilen yerler bile var, belki böyle olduğu için standartlara uymuyor. Bunu bir projeci gözüyle değerlendirerek söylüyorum. Mesela kimi okulların ısı merkezleri sorunlu, üstelik yer darlığına binaen ısı merkezlerinin depo olarak kullanıldığı yerler gördük. Kimi yerlerde elektrik pano odasında tiner ve benzeri uçucu, parlayıcı malzemenin azda olsa bulundurulduğunu, elektrik pano odasının depo gibi değerlendirildiğini görünce komisyon üyeleri olarak; hem depo gibi kullanılan ısı merkezleri, hem depo gibi kullanılan pano odaları için düzeltilmesine dair görüşlerimizi dile getirdik. Ne kadar dikkate alınır ve buna göre eksikler tamamlanır, yanlışlar giderilir mi bilemem ama komisyon üyeleri, hem takdirlerini dile getirmekte, hem noksanları not etmekte tarafsız bir gözlem yaptılar.
 
Dikkatimi çeken söylemler arasında “imkânlar” ifadesi vardı. Evet, imkânsızlıklar elbette bir gerçek ama neticede eğitim kurumlarının, bina içi ve çevre emniyeti açısından standartları gözetlemesi gerekir. Onca insan her hafta bir gününü herhangi bir karşılık beklemeden bu işe ayırmışsa, bu çocuklarımızın “daha güvenli bir okulda” okumalarına katkıda bulunmak içindir. Dilerim yazılan eksikleri, özellikle Milli Eğitim İl Müdürlüğü dikkate alır, gerekirse yeniden görüş ister veya komisyon üyelerinden yardım talep eder, belki bir brifing verme durumu olabilir. Yasal olarak ne kadar mümkün bilemiyorum ama okul projelerinin hazırlanması, yapının takip edilmesi, bittiği söylenen okulların teslim alınmasında yeni bir düzenleme yapılabilir. Mesela Mühendislik ve Mimarlık Odaları, çeşitli kurumlardaki tecrübeli teknik elemanlardan oluşan bir ekip ve Bayındırlık Müdürlüğü elemanları bir koordinasyon içinde okul binalarını, her yönüyle inceledikten sonra teslim alabilirler. Bu elbette “güvenli okul” kapsamında değerlendirilmesi gereken bir öneridir, maddi karşılık beklemeden yapılabileceğini de umuyorum.
 
Malatya Emniyeti Çocuk Şubesi Müdürlüğü tarafından uygulamaya konan ve bizim de komisyon olarak görev yaptığımız bu “Okul Güvenlik Standartlarının değerlendirilmesi projesinin” daha da geliştirilebileceğine, örnek alınıp başka illerde de uygulamaya konabileceğine inanıyorum. Yalnız özellikle okullara verilen yıldızların, bina ve çevre güvenliği açısından verildiğini de özellikle not düşmek gerekir diye düşünüyorum. Aksi halde okullara teveccüh açısından çeşitli sorunları da beraberinde getirebilir. Yazımı bitirirken proje sahibi Malatya Emniyeti Çocuk Şubesi Müdürlüğünü bir kez daha tebrik ediyor, faydalı projelerinin devamını diliyorum.
 
Bu konunun gazete ve diğer yayın organları tarafından dikkatle ele alınması, proje sahipleriyle söyleşilerin yapılmasının iyi olacağını da notlarıma eklemiş olayım.
necip.cengil@hotmail.com
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 420
Bu Ay : 4120
Toplam : 4120

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom