Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

Cuma devrimi

Birinci Cihan harbi ile oluşan düzenin sonuna gelindiği anlaşılıyor. Bu düzen o zamanın güçlü aktörleri İngiliz ve Fransız emperyalizminin çıkarlarına uygun tanzim edilmişti. Sonraki zamanlarda ABD yeni süper güç olarak sahneye çıkınca, ötekiler kısmen kendi alanlarına çekildiler. Bu arada, bölgede elbette alttan alta fesatlıklarını da sürdürmeye devam ediyorlardı.

Bütün Afrika, Asya ve Ortadoğu halklarına, özellikle de Müslümanlara karşı ABD ve İngiltere ittifak ilişkilerini sürdürmeye devam ettiler. Çıkarlarının tümünü kaybetmektense hiç olmazsa bu ülkelerde varlıklarını sürdürmeliydiler. Bunun en son örneğini Irak’ta gördük. Özellikle İsrail’i koruma amacına dönük olarak ilişkilerini bozmamaya, belli çıkarlar etrafında ortak çalışmaya mecburdular. Bu sarmal Türkiye’yi de içine aldı. Ancak Türkiye, geç de olsa, müthiş bir irkilişle oyunun farkına vardı ve şimdi özgür, bağımsız, demokrat bir yapıyı tahkim etmek için, içeride ve dışarıda var gücüyle çaba gösteriyor.

Çabalarının sonucunu da almıyor değil. Hatta bütün İslâm coğrafyasında domino etkisiyle görülen isyan hareketleri, Türkiye’nin kendi gerçekliğine dönmesiyle doğrudan ilgilidir. Bu coğrafyaların insanları Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde doğrulmasından büyük güç ve ilham aldılar. Türkiye Müslüman toplumlara her alanda örnek olmuşa benziyor. “One Minute” çıkışı, bir anlamda bastırılmış, kuşatılmış mazlum coğrafyaları hareketlendiren, kendilerine getiren bir işaret gibi oldu. Müslüman coğrafyalarının böyle bir işarete ama özellikle Türkiye’den gelen bir işarete şiddetle ihtiyaçları vardı. Çünkü aramızda dolaysız tarihi bağlarımız, kültürel birlikteliğimiz vardır. Daha düne kadar bu ülkelerle aynı kaderi, aynı coğrafyayı paylaştık. Yapay ayrımlara, sınırlara rağmen başta duygusal ortaklığımız sürdü, sürmeye de devam edecektir.

Ortadoğu’da büyük kalkışmalar var. Kalkışmalar deprem etkisi ile iktidarları, diktatörlükleri sallıyor. Bu dalganın, bu rüzgârın karşısında durmak çok zor artık. Olanları anlamak için derin stratejik analizlere gerek yoktur. Olanlar en azından yüz yıllık baskı ve sömürü düzenlerinin zulmü altında acı ve ıstırap yaşamış halkın, ertelenmiş, bastırılmış hınçlarının, hasretlerinin, ideallerinin, özlemlerinin patlamasıdır. Olanlar tarihin kendi yatağına doğru akmasından, yüzyıllık kuşatmanın yarılmasından ibarettir. Kıvılcım yangına dönüşmüştür. Bu yangını durdurmanın imkânı yoktur.

Kimileri olanları emperyalizmin yeni oyunu olarak yorumluyorlar. Bu yaklaşımların tutarlı bir tarafı gözükmüyor. Bu tarz yaklaşımlar yıllar yılı bir sonuç elde edemeyen çabaların ruhlarda oluşturduğu güvensizliği yansıtmaktadır. Zaten diktatörler, güçlerini biraz da insanlarda uyandırdıkları çaresizlik hissinden alırlar. Çaresizlik, neredeyse ruhsal bir hastalığa dönüşmüştür. Bölge halkları ve özellikle Müslümanlar, hayatın bütün zorluklarını yaşasalar bile kendilerini çaresiz hissedemezler. Hissetmemeliler. Çünkü iman ve cihat, dinimizin asıl unsurlarıdır. İnanmak bitmez tükenmez umut sahibi olmak demektir. İnanmak zalim sultanlara karşı direnişi ibadet bilmektir. Şimdi inancın ve ibadet bilincinin, cihad ile yeniden siyasal, sosyal bir içerik kazandığı günler yaşıyoruz.

Devir değişiyor. Dünya değişiyor. Yenidünya imanın ve ibadet bilinci ile yapılan direnişin özgürlüğünü bize armağan edecektir. Dün Tunus’ta, Lübnan’da, bugün Mısır’da belki yarın Yemen’de insanlar hak ettikleri özgür, onurlu bir dünyanın, düzenin kapılarını ardına kadar aralayacaktır. O kapı aralanmıyorsa, kırılıp geçilecektir. Bugün Cuma. Özellikle Mısır’da çok büyük gösteriler bekleniyor. Umuyor ve dua ediyorum ki oradaki devrimin de adı “Cuma Devrimi” olsun. Mısırlı kardeşlerimiz çok çektiler. Allah direnişlerini mübarek etsin.

İşte tam bu noktada liderlere büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Bizim “demir tavında dövülür” diye güzel bir sözümüz vardır. Devrimin öncü kadroları olaylar soğumadan sıcağı sıcağına daha aktif, daha atak rol üstlenmelidirler. “Halk bu devrimi yapsın. Durup bekleyip görelim. Eğer uygun bir ortam olursa başa geçeriz” gibi bir anlayış bütün hareketlerin ve emeklerin zayi olmasına sebep olabilir. Tunus’da Raşit Gannuşi’nin hâlâ ülkeye dönmeyişi üzerine böyle düşünmek durumunda kalıyorum. Hayır, gelecek ve halkınla birlikte her türlü riski göze alacaksın ki, devrimi hak etmiş olasınız. Liderlik cesaret ve feraset ister. Liderlik böyle zor zamanlarda kefenini boynuna alma cesareti ve samimiyetini göstermede belli olur.

Siz ölümü göze alamazsanız yaşamı da hak edemezsiniz. İran devrimini düşünün. Hadiselerin en cezbereli, en ateşli anında Humeyni sürgünde bulunduğu Fransa’dan İran’a gelmişti. Lenin’de öyle yapmıştı. Böyle yapılırsa hareket, bitmek bilmeyen coşkusu ile birlikte derlenip, toparlanır. Sağlam bir temel kazanmış olur. Belli bir amaca, disipline yönelir. Değilse kendi halkınızı kaderiyle baş başa bırakmış olursunuz. Mısır için de benzer şeyler söylenebilir. Direniş yoğunlaştıkça zulüm de keskinleşebilir, acımasızlaşabilir. Unutulmasın ki, o anlar diktatörlerin son kozlarını oynadığı anlardır. Son bir umutla can havliyle saldırganlaştıkları anlardır. Ve elbette en sonrasız anlarıdır, en zayıf anlarıdır o anlar. Devrim bir dakika fazla dayanmak ile gelebilir. Savaş ve sabırdır devrimi getirecek olan.

Bir de liderler meselelere dar bir pencereden bakmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, ülkede Hıristiyan’ından Müslüman’ına veya ideolojik olarak her kesime ait insan grupları var. Mümkün olduğunca bir hedefte birleşmeli, demokratik zeminde, özgürlük ortak paydasında halklar birleşmelidir. Bunda samimi de olunmalıdır. Değilse ayrılık unsurları emperyalistler için en önemli kışkırtma gerekçeleri olur.

Bu süreçte Türkiye hiç olmazsa çok yalın, anlaşılır bir dille bu halkların mutluluğunu istediğine dair beyanat vermelidir. Tam konuşmanız gereken zamanda susarsanız, stratejik derinliğiniz sığlaşabilir.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 16
Bugün : 233
Bu Ay : 6317
Toplam : 6317

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom