Necmettin Evci

Necmettin Evci

necmevci@yahoo.com.tr

CHP kendini hiçleştiriyor

Kılıçdaroğl geçenlerde “Başbakan’ın kimyasını bozacağım” diye bir söz söyledi. Ona da bu tarz düzeysiz ifadeler yakışırdı zaten. Muhalefetin görevi başbakanın kimyasını bozmak olmamalı. Doğru bildiği bir çözüm önerisi varsa yönetime katkı vermesidir. Bu yetenek ve birikimden yoksun oldukları artık herkesçe anlaşıldı. Başbakan’ın kimyasını bozar mı bilemem, ama kendisinin kimyasının bozuk olduğu kesin. Bozuk ve çevreye çürümüşlüğün ağır kokusu yayılıyor. Seviye(si) alçalıyor. Türk siyaseti, yalanı, iftirayı sorumsuzca siyasi enstrümana dönüştürülmek isteyen, “Benim adım Kemal” demekle milleti kendine güldüren bu başkanın CHP’siyle, talihsiz bir dönem geçiriyor. Asıl talihsizliği CHP ve CHP’liler yaşıyor.

Paylarına düştüğü kadarıyla siyaset seviye kaybediyor. “Paylarına düştüğü kadarıyla” deyişimin sebebi, milletin düşüklüğe bütünüyle fırsat vermeyeceğindendir.

Türk siyaseti hiçbir dönemde bu kadar savrukluğa, sorumsuzluğa, tutarsızlığa, ilkesizliğe şahit olmadı. Siyasetin, çatışmaları kışkırtan sert mesajların ve laf ebeliklerinin boğuntusunda köreldiği 12 Eylül öncesinde bile, bu kadar ciddiyetten uzak, bu kadar kaygan, cıvık, şımarık ve asaletten yoksun bir tarz denenmedi. Maşallah Kılıçdaroğlu ile içine girilen CHP’nin son döneminde, bütün bunlara şahit oluyoruz. Hani, bazılarına göre yanlış da olsa, ortada belli bir ideolojik çerçeve, belli bir duruş veya program olsa böyle söylemeyeceğim. Size göre yanlış olan başkalarına göre doğrudur. Sizin doğrunuz da başka düşünme biçimlerine göre yanlıştır. O nedenle yanlışlığına hükmetseniz bile başkalarının doğrusuna saygı duyarsınız. Ne ki, ortada böyle bir durum yok.

CHP eskiden beri belli bir ideolojik bakışın ve duruşun partisiydi. Kendine göre bir laiklik ve çağdaşlık anlayışı vardı. Ancak şimdi bunların hiç birisi kalmadı. Kalmadı dediysem bu hassasiyetler etrafında oluşmuş ne diyalektik, ne ilkesel bütünlük var. CHP yetkin olmayan, acemi, sorumsuz, ne dediğini bilmeyen, şovmen ve görevli insanların eline düştü. CHP’nin aklı da, yolu da, kadroları da, içi de dışı da çok karışık. Bu gidişle artık müsamaha ölçütlerimi geniş tutmayacağım. Düne kadar o geniş müsamaha ile seçimde % 25 oy alabilirler diye düşünüyordum. Bunda elbette malum medyanın da şişirmesinin payı vardı. Ancak şimdi artık hiçbir şişirme CHP’yi büyütmeye yetmeyecek diye düşünüyorum.

CHP darmaduman olmuş, her kafadan bir ses çıkıyor. Tam bir curcuna partisi. Kimin ne dediği, ne yaptığı, nasıl bir amaç güttüğü belli değil. Bırakınız bir politik program ortaya koymayı, kendi aralarında bir bütünlük bile ortaya koyamıyorlar. Kılıçdaroğlu, zaten her sözünden çark eden, hiçbir sözünün arkasında duramayan başkan olarak, alay konusu oluyor. İnanın bu beni bile üzüyor. Kaldı ki, CHP’ye günahımı bile vermek istemem. Ama demek ki, iş ciddiye binince CHP’nin bile savrulup, dağılmasına insanın gönlü elvermiyor. Niçin biliyor musunuz? Bunu Baykal’dan sonra daha iyi anladım. İnsan hasmının veya muhalefetinin sayesinde ciddi ve üretken oluyor biraz da. Muhalefet sizi daha geniş, daha derinlikli düşünmeye zorluyor, zorlamalıdır. İyi ama hangi muhalefet? Kılıçdaroğlu’nun öncülüğündeki bu muhalefet mi? Güldürmeyin adamı. Komedi filmlerinin bile bir mantığı, eksistansiyalist anlamda saçmalığın bile bir anlamı vardır. Bu adamların anlama ve hakikate karşı hiçbir sorumlulukları yok. Eleştirmek için karşılık vermeye bile gerek yok.

Basit şeytanlıklarla uydurdukları yalan bir gün sonra kendiliğinden patlıyor veya eriyor. Güneş karşısındaki kar gibi eriyorlar. Daha dün Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı’na bir çamur attılar. Niçin “çamur attılar” diyorum? CHP mahkeme kararı ile üstelik iki kez tekzip yayınlama cezası aldı. Düşünebiliyor musunuz, kendi internet sitelerinde “Kayseri Büyükşehir Belediyesine yönelik söylediğimiz rüşvet iddiaları, hiçbir mesnede sahip değildir, asılsızdır, yalandır, iftiradır” diye özetlenecek bir metni kuzu kuzu yayınlamak durumunda kaldılar.

Oldu mu şimdi? Peki, yazık değil mi size? Yazık değil mi CHP’ye CHP’lilere? Bu yaptığınız ve mahkeme kararıyla tescillenen yalan yanlış propagandanız sebebi ile hiç mi kalbinizde bir burkulma, bir incinme duymuyorsunuz? Yoksa “yalan malan, o sırada kimin aklını çeldi isek bu bize kârdır” mı diyorsunuz? Sorun çok ciddi ve yapısal. Artık şu kanaate vardım: Yalan adamların ruhlarında yuva yapmış. Yalan benliklerinin asıl unsuru olmuş, onsuz duramıyorlar. Yalan söylemedikleri zaman ruhları daralıyor. Galiba böyle tuhaf bir psikolojik mekanizmaya sahip olsalar gerek. Başka türlü izah edemiyorum. ‘Negatif kimlik’ ve ‘Negatif benlik’ kavramları ile izah edeceğim ama o kavramlar da yetersiz kalıyor. Hiçbir doğruluk ve dürüstlük kaygısı olmayan, yalandan yüzü pembeleşmeyen, bir de dönüp başkasını suçlayan, hatasını anlamaz, kendi arkadaşlarına bile özür dilemeyi bilmez bu tiplere ne denir bilemiyorum. Boş, savruk, ciddiyetsiz bir tavır maalesef siyaseti “paylarına düştüğü” kadar kirletmiştir. Bu kılavuzla düzeleceğe de benzemiyor. Kılavuzu Kılıçdaroğlu olanın!.. Gerisi mi? Başı dertten kurtulmaz.

Adamı padişah yapmışlar, önce kendi babasını idam etmiş! Bunlarınki o hesap. Demek ki insanları layık olmadıkları ve hak etmedikleri bir yere getirirseniz işte böyle facialar ortaya çıkar. Facia insanların ruhlarına benliklerine sıçrar. Kişiliği çürütür. Sözü kokutur. Anlam hiçleşir. Siyaset itibar kaybeder. Sadece Kılıçdaroğlu’mu Süheyl Batum’dan Gürsel Tekin’e kadar herkes farklı telden çalıyor. Herkes farklı bir makam tutturmuş, kendi şovlarını yapıyorlar. Ciddiyetsizlik had safhada. Partide herkesin iyi kötü bir iktidar alanı, bir hesabı var. Galiba muktedir olmayan, birilerinin elinde oyuncak olan, sözü dinlenmeyen ilk kişi Kılıçdaroğlu.
CHP Türk siyaseti için bitmiştir.
Böyle bir CHP’ye ihtiyaç kalmamıştır.

Benim anlayamadığım, bunca vahamete karşılık, dürüst solcu ve sosyal demokratların olanlara seyirci kalmaları. Eğer böyle giderse memlekette sol adına bir ses de kalmayacak. Sol’un namusunu kurtaracak, dürüst, demokrat, programlı bir çıkış mutlaka olmalıdır.

Kılıçdaroğlu’nun düşüncesiz, programsız, savruk siyaseti, CHP’nin Ak Parti iktidarına karşı olanların buluşma merkezi olacağını, hiç olmazsa bu ayakla bir süre daha bu yoldan ekmek yiyeceklerini sanmak üzerine kurulu ise yanılıyorlar.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 775
Bu Ay : 5141
Toplam : 5141

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom