Editörün Seçtikleri

Editörün Seçtikleri

editorun-sectikleri

Malatya Fıkraları

Malatya'ya ait veya Malatya'ya mal edilmiş bazı fıkralar:

VAY VAY, LEY LEY, LO LO
Laz ile Malatyalı bir gün yolda birlikte yürürken Laz Malatyalıya soruyor: Ula uşağum ha biz niye ikimiz yoruluyoruz. Malatyalı der ne yapalım? Laz der bi sen benim sırtıma bin, bi ben türkü söyleyerek gidelim. Bide sen benim sırtıma bin türkü söyleyerek gidelim. Malatyalı tamam demiş. Laz binmiş. Başlamış “habi yandan usagi giderum yani yani demis. Neyse türkü bitmiş, sıra gelmiş Malatyalıya. Malatyalı bi başlamış vay vay vay 1 saat olmus, ley ley ley 2 saat olmuş. Laz sormuş ula uşagum bu nasıl türküdür, 2 saattir sırtımdasın? Malatyalı yanıtlar: sen daha nettin bunun bide lo lo lo su var demiş.

DİKEN
Yeşilyurtlu, yeni diktirdiği yemeni ile ilçede biraz dolaştıktan sonra kasabaya yönelen kişi ilçenin son mahallesini de geçince, eskimesin diye, yemeniyi koltuğunun altına almış yalınayak yürümeye başlamış. Bu şekilde yol alırken uzunca bir diken tabanına batmış, ayağının üzerinden çıkmış. Adamın canı çok yanmış, derin bir oh! çekmiş. "İyi ki" demiş, "yeni diktirdiğim yemeni ayağımda değildi.

LAZIMLIK
Yeşilyurt'a bağlı bir kasabalı şehirden çinko lazımlık alır. Eve geldikten az sonra Malatya'dan kadınlı-erkekli hayli misafir gelir. Karısına, misafirlere üzüm getirmesini söyler. Kadın mutfağa girince yeni alınan lazımlığa pırıl pırıl tahannebi üzümünü doldurur, misafirlerin önüne bırakır canları çektiği halde lazımlığın içindeki üzüme kimsenin eli uzanmaz. Karısının yaptığı hatayı anlayan ev sahibi misafirlere dönerek; "buyurun, yeyin," der "Allah aşkına, lazımlığa çocuğu daha oturtmadık."

YAĞI KALIYOR
Davar hırsızının biri çaldığı davarı keser. Etini fakire, fukaraya dağıtırmış. Onu yakından tanıyan birisi bir gün sormuş: "Yahu" demiş,"çaldığın davarın etini ona buna yediriyorsun. Sana neyi kalıyor?" Davar hırsızı istifini bozmadan karşılık vermiş: "içyağı."

MORFİNSİZ ÇEK
Dişi ağrıyan bir Yeşilyurt'lu Malatya'ya diş hekimine gider, dişini çektireceğini söyler. Hekim dişe morfin yaptıktan sonra, 15 dakika beklemesini bildirir. Dişçi yanından ayrılınca Yeşilyurt'lu oradan çıkıp gider. Başa bir diş hekimine uğrar, morfinli ve morfinsiz diş çekim fiyatlarını sorar. Morfinli diş çekiminin 10 lira, morfinsiz çekiminin 5 lira olduğunu öğrenince, "benimkini morfinsiz çekin" der. Diş çekilir ama adam "gık" demez.
O günün akşamında diş hekimleri kendi aralarında konuşurlarken birisi, "yahu, bugün yanıma biri geldi. Diş çektirecekti. Morfin yaptım. Ortadan kayboldu" der. Başka bir diş hekimi, "bana da biri uğradı, dişini morfinsiz çektireceğini söyledi. Doğrusu hiç sesini çıkarmadı. Ne kadar dayanıklıymış" deyince Yeşilyurtlunun ince zekâsı ortaya çıkar.

ULA DUVAR GELDİ KAÇ!
Yeşilyurtlu bir benne(duvar ustası) dağ köylerinden birinde yuvarlak taşlardan bir evin duvarını yapıyormuş. Yerdeki işçiye her seferinde "çamur", "taş", "çamur", "taş" diye sesleniyor, isteği hemen yerine getiriliyormuş. Usta bir aralık duvarın ayağının altından ağır ağır kaydığını fark edince, ula duvar geldi kaç! diye kendini aşağıya atmış.

HIRSIMDAN
Yeşilyurt'a bağlı köylerden birinde bir gencin babası ölmüş. Ölüyü toprağa verdikten sonra eve gelenler delikanlının ağaç çemçe ile ayranlı çorba içtiğini görmüşler. İçlerinden birisi, böyle bir günde bu acının arasında nasıl olup da çorba içtiğini sorunca, delikanlı gayet sakin, keyfimden değil ya, canımın sıkıntısından, hırsımdan içiyorum diye karşılık vermiş.

DAHA ÖDEMEDİ Mİ?
Çalışmadan geçinmeyi marifet sayan birisinin namuslu birinden para sızdırmak için yalancı şahitliği ile tanınmış birinin yanına uğramış. "Filanda alacağım vardı bir türlü alamıyorum. Mahkemeye vereceğim ama şahidim yok" deyince öteki, "vay namussuz demiş, "benim yanımda aldığı parayı daha ödemedi mi?" Böylece hemen anlaşıvermişler.

BEN DAHA DANA KADAR OLMADIM
Malatya köylerinin birinde evin birine bir misafir gelmiş. Sofra çıkarmak adettendir misafire. Evin reisi hanımına bir kaş-göz işareti etmiş. Kadın hazırdan bir şeyler yapıp, sofrayı getirmiş. Yemeğe başlamışlar. Ev sahibi 5-6 kaşık yemiş, üzerine de bir tas özeme ayran içmiş, “Ohh... doydum, öküz gader oldum” demiş. Misafir, adamın niyetini anlamış, hiç oralı olmamış. Adam “Ohh... vallaha.... öküz gader oldum, doydum” demişse de, misafir devam etmiş. Bir tarafdan da “vallaa ağa ben daha dana gader olamadım” diyerek kaşığını yemeğe sallamış.

MALATYA İNEĞİ
Oflular bir gün Malatya’dan bir inek alıyorlar. Bakıyolar ki inek çok iyi süt veriyor. Diyorlar ula uşaklar biz bu ineği çiftleştirelim. Devamlı Malatyalıdan inek mi alacağız. İneği getiriyorlar boğanın yanına. Boğa atlıyor, inek sağa kaçıyor, boğa sağdan atlıyor, inek sola kaçıyor. Velhasıl bir türlü olmuyor. O ara hoca geliyor. Ula Oflular ne yapaysunuz burda toplanmışsınız? Diyorlar hocam ineği tosuna çekemiyoruz. Hoca bakıyor: Ula Oflular yoksa bu ineği Malatya’dan mı aldunuz. He hocam nerden anladun. Eee bende karıyı ordan almuştum da...

LAZLAR VE MALATYALILAR
Bir köyde birlikte yaşayan Lazlarla Malatyalılar arasında büyük bir anlaşmazlık sonucu iş savaşa kadar dayanmıştı. Sürekli çatışmalar oluyor ama en çok kaybı da Lazlar veriyordu. Lazların şefi yardımcısından bunun nedenini araştırmasını istemişti. Birkaç günlük araştırmadan sonra yardımcı geri döndü:
- Şefim, Malatyalılar bizim kahveye geliyor, "İdrisler kalksın" diyorlar, İdrisler kalkıyor. Onlarda bizim İdrisleri tarıyor. Ertesi gün geliyor, "Dursunlar kalksın" diyorlar, Dursunlar kalkıyor, onlarda Dursunlar'ı vurup gidiyorlar. Bu böyle sürüyor.
Bunları duyan şef derin derin düşünmeye başladı. En sonunda:
- Buldum, en iyisi bundan sonra İdrisler kalksın deyince Dursunlar, Dursunlar kalksın deyince İdrisler kalksın. Kandıralım onları...

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Son Yazıları Tüm Yazıları

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 17
Bu Ay : 15065
Toplam : 15065

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom