Mina'ya Raylı sistem

Kutsal topraklardaki hac farizalarından Arafat Vakfesi için çalışmalar hızlandırıldı. Arafat'ta hacı adaylarını Mina'ya taşıyacak raylı sistemin bütün istasyonları tamamlanırken, sistemin bu yıl hizmete sokulmasına çalışılıyor.

Mina'ya Raylı sistem Dünya

Kutsal topraklardaki hac farizalarından Arafat Vakfesi için Suudi hükümeti çalışmalarını hızlandırdı. Arafat'ta hacı adaylarını Mina'ya taşıyacak raylı sistemin bütün istasyonları tamamlanırken, sistemin bu yıl hizmete sokulmasına çalışılıyor.

Türk hacıları, Vakfe için Arafat Ovası'na çıkacak olan 5 milyon hacı adayının izdihamı sebebiyle ziyareti çok zor olan Cebel i Rahme Tepesi'ne önceden çıkıyor.

Otobüs sürücüleri doğru yerde indirmedikleri için bazı hacı adayları Cebel i Rahme'ye sarp olan kayalıklardan tırmanırken, bazı kafileler de merdivenli güzergahı kullanarak rahatlıkla tepeye ulaşıyor.

Arafat'ta bulunan hacıları Mina'ya indirmek için inşaatına başlanan raylı sistemde de son safhaya gelindi. Çin firmasının inşa ettiği elektrikli tren ile arife günü 300 ila 500 bin hacı Müzdelife ve Mina'ya otobüs yerine metroyla getirilecekler.

Vagonların bayrama kadar testleri tamamlanırsa viyadük, köprü ve istasyon inşaatları bitirilen raylı sistemin bu yıl çalışması sağlanacak.

Arafat ve Mina'da klimalı çadırların elden geçirilmesine başlanırken, altyapı da yenileniyor. GSM şirketleri, yeni istasyonlar kurarak şebekeyi güçlendirilirken, bazı bölgelere de TIR'lara yüklenen mobil istasyonlar yerleştirildi. 5 milyon hacı adayının Arafat'ta cep telefonları ile rahatça konuşmalarına imkan sağlanıyor.

Arafat'ta yeni yollar açılırken, bazı ana güzergahlar daha da genişletilerek yeni kaldırım taşları döşeniyor. Ayrıca hastanelerin eksiklikleri de giderilerek Arafat'ta altyapı güçlendiriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Bürosu, Mekke i Mükerreme'de bulunan Türk gazetecileri Arafat Ovası'na çıkararak çalışmaları yerinde incelemelerini sağladı.

Türk hacılar ise Cebel i Rahme'ye tırmandıklarında dünyadaki en büyük arzularının gerçekleştiğini ifade etti. İlerleyen yaşlarına ve sarp yamaçlardan güçlükle tepeye çıkmalarına rağmen Türk hacı adayları durumlarından şikayet etmiyor. Hayattaki en büyük muratlarının gerçekleştiğini belirten hacı adayları, bütün dostları ve memleketlerindeyken kendilerine, 'Cebel i Rahme'ye gidince beni de hatırla' diye tenbihatta bulunan dostlarının isimlerini zikrederek onlara dua ediyor.

Öte yandan Türk hacı adayları, Cebel i Rahme Tepesi'ni istila eden seyyar satıcılar ve Somalili dilenci çocukların bölgede tutulmalarından şikayetçi oldu.

Bu yıl hac öncesinde salı günü meydana gelen sağanak yağış ise hacılara Peygamber Efendi'mizin, "Arafat Ovası orman olmadıkça kıyamet kopmaz" sözünü hatırlattı. Ağaç sayısının artması ile yeşermeye başlayan ve sonbahar yağmurlarıyla da beslenen Arafat Ovası, hadis-i şerife uygun olarak her geçen yıl artarak yeşilleniyor.

Haccın üç farzından biri olan Arafat Vakfesi ise bayramdan bir gün önce yapılıyor. Türk hacılar, telviye günü, yani arife gününden bir gün önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kiraladığı otobüslerle ihramlı olarak Arafat'a getiriliyor. Sabaha kadar çadırlarda namaz ve dualarını yapan hacılar, arife günü vakfe duasının ardından öğle ile ikindi namazlarını kılıp güneşin batımından sonra Müzdelife'ye hareket ediyor.

Müzdelife'den nohut büyüklüğünde 70 tane taş toplayan hacılar, ertesi gün Mina'da Cemerat
denilen şeytan taşlama noktasında taşları atıyor.

Suudi yetkililer, üç katlı olan şeytan taşlama noktasında dördüncü katın inşaatını hızla sürdürüyor. Böylece hacılar, önümüzdeki yıldan itibaren dört katta da taşlama yapabilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 256
Bu Ay : 8315
Toplam : 8315

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom