Gaziantep'te dil Arapça oldu

Vizeler kalkınca Gaziantep'in alışveriş dili Arapça oldu. Suriye ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasıyla cuma ve cumartesi günleri alışveriş merkezinde yoğun bir Arap turisti olduğunu kaydetti.

Gaziantep'te dil Arapça oldu Bölge

Vizelerin kaldırılmasıyla Gaziantep'e gelen Arap turistlerin sayısında hızlı bir artış gerçekleşti. Şehirdeki alışveriş merkezlerinin camlarında ve yön levhalarında artık Arapça ifadeler kullanılıyor.

Gaziantep'in en büyük alışveriş merkezi olan Sanko Park Genel Müdürü Emre Şen, Suriye ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasıyla özellikle cuma ve cumartesi günleri alışveriş merkezinde yoğun bir Arap turisti olduğunu kaydetti. Alışveriş merkezi olarak Arap turistleri rahat ettirebilmek için alışveriş merkezindeki yönlendirme levhalarını Arapça, İngilizce ve Türkçe olarak 3 dilde revize ettiklerini vurgulayan Şen, "Arap turistlerin alışveriş merkezine girdikleri andan itibaren, Arapça 'Hoş geldiniz' anonsu ile kendilerini rahat hissetmelerini sağladık." dedi.

İlerleyen süreçte alışveriş merkezinde yer alan mağazaların broşürlerini de Arapça olarak bastırıp Arap turistlerin hizmetine sunduklarını kaydeden Şen, "Sanko Park çalışanlarına ücretsiz olarak kişisel gelişim ve satış pazarlama eğitimleri, ayrıca dil eğitimleri veriyoruz. Eğitimlerine halen devam etmekte olan Sanko Park Akademi şimdiye kadar verdiği eğitimlerle daha verimli ve bilgili elemanları ile alışveriş merkezinin kalitesini artırdı. Alışveriş merkezi içerisindeki mağazalar, gelen Arap turistlerden oldukça memnunlar. Sonuçta turistler buraya gezmek ve alışveriş yapmak için geliyorlar, bu da alışveriş merkezinde ciddi bir harcama artışına sebep oluyor. Mağazalar da bu yoğunluğun farkına vararak artık İngilizce veya Arapça bilen elemanlar çalıştırmaya özen gösteriyorlar." diye konuştu.

Şen, gelişmiş sanayi ekonomisine sahip olan Gaziantep'in son yıllarda turizm ekonomisinin getirileriyle iyi konuma geldiğini ifade etti. Şen, turizm gelirleri ile birlikte Gaziantep'in çehresinin değiştiğini ve bu yönde yatırımlar yapılmaya başlandığını sözlerine ekledi.

Vizelerin kalkmasının ardından, turizm şirketleri ve otellerin ciddi atılımlar yaptığına dikkat çeken Sistemli Alışveriş Merkezi İnsan Kaynakları Müdürü Adem Sarıkaya, sivil toplum kuruluşlarının yapacakları atakla Gaziantep firmalarının, gelen turistlerden daha fazla istifade edeceğine değindi. Sarıkaya, şöyle dedi:

"Gaziantep'e turist gelmesiyle her şey bitmiyor. Birçok alış veriş merkezi gelen turisti ağırlayabilecek kapasiteye sahip değil. Biz de bu anlamda yatırımlar yapmaya başladık. Gönüllü Arapça öğrenmek isteyen personelimize kurs ücretlerini karşılayarak kursa gönderiyoruz. Arapça afişler bastırıp Arapça tanıtım CD'lerini Suriye'de dağıtımını sağlıyoruz."

Prizma Basın Yayın Halkla İlişkiler Şirket Kurucusu Mehmet Temiz ise Gaziantep'e gelen Suriyeli turistlerin artması sonucu, firmaların reklam ve tanıtımlarını Arapça ve İngilizce yaptıklarını ifade etti. Firmaların Arapça billboard, raket, mega light reklam talepleri olduğunu ifade eden Temiz, "Biz de talepleri karşılamak için yeni bir yapılanmaya giriyoruz. Dil bilen personel alarak yaptığımız reklam çalışmalarında müşterilerimize daha kaliteli hizmet vermeye çalışıyoruz." diye konuştu.

HaBertaraf.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 786
Bu Ay : 5152
Toplam : 5152

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom