Niyazi Mısri Sempozyumu Tamamlandı

Niyazi Mısri'yi anma amacıyla 'Kulun Niyazı Niyazi Mısri' isimli Uluslararası Sempozyumu'nun İstanbul ayağı tamamlandı. Sempozyumun ikinci ayağı 15-17 Ekim tarihinde Malatya'da düzenlenecek.

Niyazi Mısri Sempozyumu Tamamlandı Malatya Kültür-Sanat

Malatya Belediyesi tarafından verilen bilgilere göre, İstanbul Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen Sempozyum'un bugünkü bölümü 3 oturum şeklinde gerçekleştirildi. Programın birinci oturum başkanlığını Doç. Dr. Semih Ceyhan yaptı. 2010 yılında vefat eden merhum Kerim Kara hatırasına yapılan bu oturumda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden Prof. Dr. Nezahat Öztekin, Ahmet Yesevi'den Niyazi Mısri'ye, merhum Dr. Kerim Kara adına Niyazi
Mısri'de Ehl-i Beyt Sevgisi, İstanbul İlahiyat Fakültesi, Tasavvuf Anabilim Dalı'ndan Ar.Gör. Ercan Alkan, Niyazi Mısri'nin Esma-i Hüsna Yorumu konulu tebliğlerini sundu.

Doç. Dr. Emine Işık'ın başkanlığını yaptığı II. Oturumda ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mustafa Aşkar, Osmanlılar Döneminde Kadızadeli-Sufi Mücadelesi ve Niyazi Mısri konulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçısı Dr. Timuçin Çevikoğlu tarafından Niyazi Mısri'nin sözleriyle bestelenmiş eserlerin sunumu, Uludağ Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Bilal Kemikli tarafından ise Kandili Uyandırmak: Mısri'nin Üstadı Sinan-ı Ümmi konulu tebliğlerini sundular.

Mustafa Tatçı'nın başkanlığını yaptığı son oturumda ise Gazi Üniversitesi'nden Doç.Dr. Güray Kırpık tarafından Başbakanlık Arşivi'ndeki Niyazi Mısri tekkesi ve türbesi hakkındaki belgelerle ilgili bir değerlendirme yapıldı. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi'nden Doç.Dr. Semih Ceyhan ise Vahdetname: Niyazi Mısri ve Vahdeet-i Vücud, İstanbul Üniversitesi'nden Doç.Dr. Ekrem Demirli tarafından Seyr-ü Süluk'un Dinamik Yapısı: Asla Burhan Ararken Aslın Burhan Olması, TÜRKKAD İstanbul Şubesi Başkanı Cemalnur Sargut tarafından Niyazi Mısri'nin Hz. Adem ile temsil olunan insani hakikatin idraki konulu tebliğler sunuldu.

Sepozyuma katılanlara günün anısına teşekkür plaketi verildi.

15-17 EKİM TARİHLERİNDE MALATYA'DA DEVAM EDECEK

Bu arada, Malatya Belediyesi ve TÜRKKAD tarafından ortaklaşa düzenlenen ve İnönü Üniversitesi'nin katkı sunduğu Kulun Niyazı Niyazi Mısri isimli uluslararası Niyazi Mısri Sempozyu'munun ikinci ayağı 15-17 Ekim 2010 tarihlerinde Malatya'da devam edecek. Belediye Konferans Salonu ile İnönü Üniversitesi'nde düzenlenecek olan sempozyuma çok sayıda araştırmacı, yazar ve akademisyenin katılacağı bildirildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 1032
Bu Ay : 2614
Toplam : 2614

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom