Sanat Taşları Üretilmeye Başlandı

Malatya İl Özel İdaresi, sanat taşları da üretmeye başladı.

Sanat Taşları Üretilmeye Başlandı Malatya Kültür-Sanat

Kamu ham maddelerinin üretim izni ile Arguvan ilçesi Çobandere Mezrası Aşağıkonak mevkiinde sanat taşları üretimine başlayan İl Özel İdaresi'nin üretimi ile tarihi mekanların restorasyonunda kullanılabilen bu taşlar, aynı zamanda sokak sağlıklaştırmada, Nemrut yolu köy içi geçişleri yerinde ve yeni yapılan kültür sitesi sokağının zemininde de kullanılacak.
İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Yatırım ve İnşaat Hizmetleri Müdürü Süleyman Şahin, yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi:

''Bu taşlar küp ve plaka şekli ile üretilmektedir. Taşın özelliği yapılan tahliller sonucunda, ilimize özgü karakteristik özellik taşıyan diyabaz olarak belirlenmiştir. Bu konunu uzmanları tarafından çok nitelikli yerlerde kullanıla bileceği şekli ile adlandırılmıştır.

Burada bulunan taş işleme makinelerinin tam randımanlı bir şekilde çalışması ile yöre halkına ve İlimize ekonomik yönden bir istihdam sağlayacaktır. Bu taşların kullanıldığı yerde uzun ömürlü olması, güzel bir görünün oluşturması ve dışa bağlı olmadan ilimiz sınırları içinden ihtiyaç karşılanabilecektir.

Taş ocağından çıkan ve işlen iş olan bu taşlar başta İl özel idaresinin ihtiyacının karşılaması yanında, kaymakamlıkların, belediyelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecektir.''

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 512
Bu Ay : 4212
Toplam : 4212

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom