2000 Yıl Daha Nasıl Korunacak

Türk Bilim Adamları, Nemrut Dağındaki heykellerin 2000 yıl daha doğal haline nasıl bırakılacağını araştırıyor.

2000 Yıl Daha Nasıl Korunacak Malatya Kültür-Sanat

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2007 yılında imzalanan 'Kommagene -Nemrut Koruma ve Geliştirme Programı' kapsamında, Nemrut Dağı'nda başlatılan bilimsel çalışmalar bu yılsonunda rapora bağlanacak.
Daha önce yabancı bilim adamları tarafından onarılmaya çalışılan heykeller, yaşanan başarısızlığın ardından 3 yıldır Türk bilim adamları tarafından onarılıyor. Bu ay içerisinde Türk bilim adamlarından oluşan yaklaşık 30 kişilik bir ekip, son aşamasına gelinen çalışmalarına devam etmek için Adıyaman'a gelecek. Unesco tarafından dünyanın 8. harikası olarak gösterilen 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağının zirvesinde bulunan heykelleri koruma altına alabilmek için bakterili koruma yöntemi dahil çeşitli
yöntemler deneyen bilim adamları, bu yılın sonunda yapılan çalışmaları bir rapor şekline getirecek.
3 yıldır yapılan çalışmaların iyi sonuç verdiğini dile getiren Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, sonucun az mı yoksa çok mu iyi olduğuna çalışmalara katılan bilim adamlarının karar vereceğini söyledi.
Nemrut Dağındaki heykellerin 2000 yıldır doğal haline bırakıldığını belirten Ekinci, doğru yöntem seçildiği takdirde heykeller 2000 yıl daha doğal haline bırakılabilir dedi.
Onarım çalışmalarında eserleri heder etmek istemedikleri için hassas çalıştıklarını ifade eden Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci:"Nemrut Dağının zirvesinde bulunan heykellerin onarımı bugüne kadar yapılmamış bir yöntem ile yapılmaya çalışılıyor. Diğer tarihi eserlere uygulanan onarım ve koruma yöntemleri bu heykellere uymuyor. Bu heykeller için bilim adamlarımız farklı bir yöntem geliştirdi. Bu ay içerisinde bilim adamlarımız Adıyaman'a gelecek ve çalışmalarına devam edecekler" dedi.
Öte yandan Nemrut Dağı eteklerinde yapılması planlanan hizmet evi ve kent merkezinde bulunan tarihi tuz hanındaki çalışmalar hakkında bilgiler de veren Ekinci, ödeneklerin çıktığını belirtirken, şunları söyledi:
"Hizmet evinin ihalesi yapıldı. İhaleyi kazanan firma da belli oldu fakat başka bir firma ihaleye itiraz etti. Sonuç olarak Kamu İhale Kurumundan gelecek sonucu bekliyoruz. Sonucunda bir aya yakın bir tarihte bize bildirileceğini düşünüyorum. Tuz hanıyla ilgili de kamulaştırma yapılır yapılmaz kazmayı vuracağız. Ödenek hazır, İl Özel İdare'den kamulaştırma bekliyoruz."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 391
Bu Ay : 4091
Toplam : 4091

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom