Türkiye'nin ilk Enstitüsü Olacak

Prof. Yılmaz; Dünyada 5 tane büyük Karaciğer Nakli Enstitüsü var. Biz de onlardan birisi olacağız. Biz şu anda enstitü olmadan bile onların birçoğunu kalite ve sayısal anlamda geçmiş vaziyetteyiz.

Türkiye'nin ilk Enstitüsü Olacak Malatya Yaşam-Sağlık

Dünyada sayılı karaciğer nakil merkezlerinden birisi olma hedefiyle ilerleyen Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, kurulacak Karaciğer Nakil Enstitüsü ile artık dünyada bu alanda bir prestij noktası olacak.

Her hafta Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen karaciğer hastalarının karaciğer naklİ olmak için şifa aradığı Turgut Özal Tıp Merkezi'ne 10 gün önce Şanlıurfa'dan koma halinde getirilen ve son anda müdahale edilerek yoğun bakıma alınan 5 yaşındaki Ceylan, yapılan müdahale ile yeniden hayata 'merhaba' dedi.

KOMADA ÇIRPINIYORDU, ŞİMDİ MİNİK ELLERİ İLE SEVGİ GÖSTERİSİNDE BULUNUYOR

Koma halinde iken yoğun bakımda çırpınıp duran küçük Ceylan'a karaciğer nakli babasından alınan karaciğer ile yapıldı. Nakil öncesinde konuşan baba Fethi Yaprak, "Ben Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde oturuyorum. Kızım 20 gün önce aniden rahatsızlandı. Karaciğerimi vereceğim. 8 tane çocuğum var, hepsi benim ciğerim, hepsini çok seviyorum. Ceylan en küçüğü olduğu için daha tatlı" derken, 10 gün sonra iyileşen kızının başında ise, "Allah'a çok şükür hocalarımıza güvendik. İlk getirişimizde çok kötüydü. Şu anda çok güzel ve gerçekten mutluyuz" diye konuştu.


Yoğun bakımda ameliyat öncesinde Ceylan'ın durumunu anlatan Dr. Sevgi Aşçıoğlu, "Ceylan bize karaciğerinde bozuklukla gelmişti. Şuuru kapalı, anormal hareketler yapıyor. Karaciğer artık bu vücudu taşıyamadığı için yapabileceğimiz tek şey bu hastayı organ nakline vermek. Mevcut karaciğeri ile bu hasta yaşayamaz. Durumu acilleşti" ifadelerini kaydetmişti.

KAYBEDİLEN BİR ÇOCUK TEKRAR HAYATA DÖNDÜ

Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Ekibi Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, "Ceylan bize akut karaciğer koması ile başvurdu, sebebi belli değildi. Yılda 15-20 çocuk, bu tarz hastalıklarla ilgili olarak bize başvuruyor. Bunların tedavisi de mutlaka karaciğer nakli yapılmasıdır. Bu çocukların Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlere gidip bu karaciğer nakli yapma şansı ve bu imkanı yakalama olanağı çok zayıf. Kaybedilen bir çocuğumuzu karaciğer nakli ile tekrar hayata döndürdük. Bu son derece önemli bir şey. Turgut Özal Tıp Merkezi'nin misyonu da bu. Ceylan 10 gün önce bizde ameliyat oldu ve şu anda her hangi bir sağlık problemi yoktur" şeklinde konuştu.

MALATYA KARACİĞER NAKİLLERİ İLE ANILACAK

Turgut Özal Tıp Merkezi'nin karaciğer nakilleri konusundaki hedefleri hakkında da konuşan Prof. Dr. Yılmaz, "Turgut Özal Tıp Merkezi karaciğer nakli konusunda çok önemli bir noktaya geldi. Bugün tartışmasız olarak Türkiye'de en ön sırada yer alıyor. Yaptığımız karaciğer nakillerinin kalitesi ortada. Dünyada sayılı karaciğer nakil merkezleri arasına giren Turgut Özal Tıp Merkezi'nin bu konuda daha güzel işler yapacağına inanıyorum. Bunlar adım adım geçiliyor. Bugün Malatya dünyada karaciğer nakilleri ile anılan bir şehir haline geldi. İyi bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. Hedefimiz dünyadaki en iyi merkez olmaktır. Dünyada şu anda sayılı bir kaç merkezden birisiyiz. Sayısal olarak ikinci sıradayız. 2008 yılındaki 153 olan karaciğer nakil rekorumuzu bu yıl aşacağız, öyle görünüyor. Önümüzdeki hafta 100. karaciğer nakilimizi yapacağız" dedi.

TÜRKİYE'NİN İLK KARACİĞER NAKLİ ENSTİTÜSÜ MALATYA'DA KURULUYOR

Karaciğer Nakil Enstitüsü kurulması hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Yılmaz, "Daha önce de dillendirdiğimiz gibi enstitüleşme çok önemli. Yani bir şekilde karaciğer nakil fakültesi düşünün. Bu tip kurumsallaşma çalışmaları gerçekleştirildiğinde organ bağışı oranları aratacaktır. Bir şekilde buraya karaciğer nakil enstitüsü kurulması lazım. İnönü Üniversitesi Senatosu, Karaciğer Nakli Enstitüsü kurulmasını kabul ederek YÖK'e bildirdi. YÖK'te bazı sıkıntılarla karşılaştık. O sıkıntıları da kısa sürede aşacağız. Dünyada 5 tane büyük Karaciğer Nakli Enstitüsü var. Biz de onlardan birisi olacağız. Biz şu anda enstitü olmadan bile onların birçoğunu kalite ve sayısal anlamda geçmiş vaziyetteyiz" diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 639
Bu Ay : 1262
Toplam : 1262

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom