Malatya Akıllı Sayaca Geçiyor

Malatya Belediyesi, içme suyunda yüzde 30 indirim imkanı sağlayan akıllı sayaç uygulamasını başlattı.

Malatya Akıllı Sayaca Geçiyor Malatya Ekonomi

Malatya Belediyesi tarafından, içme suyunda yüzde 30 indirim imkanı sağlayan yeni bir uygulamanın başlatıldığı bildirildi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, belediyede düzenlediği basın toplantısında Malatya Belediyesi tarafından Akıllı Su Sayacı Uygulamasının başlatıldığını belirterek, uygulama hakkında bilgiler verdi.

İçme suyu fiyatlarının birçok ile göre Malatya'da ucuz olduğunu, ancak buna rağmen özellikle yüksek miktarda su tüketen işletmeler için su bedelinin önemli bir meblağ oluşturduğunu belirten Başkan Çakır, Akıllı Su Sayaçlarının işçi maliyetlerinde önemli tasarruflar sağladığını ve bu tasarrufların da yüzde 30 indirim olarak vatandaşlara yansıtıldığını söyledi.

Uzun süreden beri incelenen ve birçok pilot bölgede denenen Akıllı Su Sayaçlarının önemli avantaj ve kolaylıklarının tespit edildiğini kaydeden Başkan Çakır, "Bu avantaj ve kolaylıklarından dolayı Malatya'mızda Akıllı Su Sayacı uygulamasına geçilmesine karar verilmiştir. Ancak bu uygulamaya geçilmesi zorunlu değildir. Yani isteyen vatandaşlarımız Akıllı Sayaç Uygulamasına geçebilirken, isteyen vatandaşlarımız da mevcut mekanik saatle aboneliklerine devam edebileceklerdir.

Akıllı Su Sayaçları vatandaşlarımıza büyük avantaj sağlıyor. Bu avantajı tek cümleyle özetleyecek olursak, bu sistem vatandaşlarımıza yüzde 30 su indirimi olarak yansıtılacaktır" dedi.
Uygulama ile ilgili bilgiler de veren Başkan Çakır, Akıllı Su Sayacı Uygulamasına geçmek isteyen vatandaşların Malatya Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü'ne dilekçeyle başvurması gerektiğini, sayaç ücretinin 175 TL ve 5 taksit halinde alınacağını, depozito ücreti alınmayacağını, özel sektör tarafından bu sayaçların getirilmesi halinde, vatandaşların dışarıdan da bu sayaçları alıp, uygulamadan faydalanabileceklerini söyledi.

Başkan Çakır ayrıca, su saatlerine takılan bir cihaz sayesinde, sayacın dışarıdan, hatta caddeden okunabileceği bir sistem üzerinde de deneme çalışmaları yaptıklarını kaydetti.
Çakır daha sonra şunları söyledi:

"Abonelerin su kullanım miktarlarını ve kullanım bedelinin akıllı kartlara yüklenmesi esasına dayanan bir sistemdir. Belirlenecek olan kredi yükleme merkezlerinden abonelere verilecek olan akıllı kartlara kredi yüklenerek yine abonelerin akıllı su sayaçlarına bu kredileri yükleyerek su kullanmaları sağlanacaktır. Kredi bitiminde su sayacı vanasını kapatacaktır. Abone kartını tekrar sayaca taktığında, karttaki yedek kredi sayaca yüklenerek vana açılacaktır. Bu durumda abonenin yedek kredi miktarı kadar su kullanmasına izin verilerek susuz kalmaması sağlanacak ve abone, yeni kredi satın alması için ikaz edilecektir. "

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ilçe ve beldelere verilen içme suyu ile kaçak ve kayıpların takip edilebilmesi amacıyla da Bostanbaşı, Hatunsuyu, Dilek, Topsöğüt, Yakınca, Hanımın Çiftliği, Battalgazi, Yeşilyurt ve Orduzu'da 2 olmak üzere toplam 9 ilçe ve belde belediyesine 10 Adet Debimetre takıldığını söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 471
Bu Ay : 3115
Toplam : 3115

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom