Taylar artık para etmiyor

Malatya Sultansuyu'nun ünlü arap atları özel çiftlikler artınca eskisi gibi rağbet görmemeye başladı. Yıllar önce İşletmeye trilyonlar kazandıran yarış atları para etmememeye başladı. 37 Arap tayı sadece 500 bin liraya satılıyor.

Taylar artık para etmiyor Malatya Ekonomi

Malatya'da yetiştirilen ünlü Arap yarış tayları artık para etmemeye başladı. Yıllar önce işletmeye trilyonlar kazandıran yarış atlarının, özel çiftliklerin artmasıyla fiyatları oldukça düştü.

Akçadağ ilçesinde yıllar önce Osmanlı İmparatorluğu'nun at ihtiyacının karşılanması için kurulan ancak sonradan ise ünlü Arap yarış atlarının yetiştirilmesine başlandığı Sultansuyu Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen kadro fazlası 37 Arap yarış atının 20 Temmuz'da Bursa'nın Karacabey ilçesi tarım işletmesinde düzenlenecek açık arttırma ile satışa sunulacağı bildirildi.

Daha önceleri Temmuz ayında Malatya'da, Ekim ayında ise İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda satışa sunulan Sultansuyu Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen Arap yarış atlarının satış yerinin ilk kez Karacabey olarak belirlenmesinin amacının, At satışından daha fazla gelir elde etmek olduğu ifade edildi.

Sultansuyu Tarım İşletmesi yetkilileri, Arap yarış atlarının satışından 500 bin TL civarında gelir elde etmeyi beklediklerini ifade edip, "Daha önceki yıllarda Arap Yarış At'larının satışından işletme büyük gelir elde etmiş. Ancak daha sonra özel çiftliklerin artmasıyla fiyatları oldukça düştü" ifadelerini kullandılar.

Bal, süt, şeker ve yumurta gibi besin değeri yüksek yemlerle beslenen Arap yarış At'ların geçtiğimiz yıllarda yılda 5 milyon TL'ye yakın gelir elde eden Sultansuyu Tarım İşletmesi'nde atçılıktan bu yıl 2 milyon TL gelir elde edilmesinin beklendiği aktarıldı. Kadro fazlası 37 Arap yarış atının 20 Temmuz'da Bursa'nın Karacabey ilçesi tarım işletmesindeki satışından 500 bin TL civarında, Ekim ayında ise İstanbul'daki satıştan da 1-1,5 milyon TL gelir beklendiği, böylece 2010 yılında at satışlarından 2 milyon TL tahmini gelir beklendiği öğrenildi.

Yarış Atı yetiştiriciliği gelirinin düşmesine özel çiftliklerin artmasının büyük etken olduğu vurgulandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 747
Bu Ay : 5113
Toplam : 5113

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom