Nemrut'ta Tarihi Defile

17. Uluslararası Kahta Kommagene Festivali kapsamında, İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından 2206 rakımda defile düzenlendi. Öğretim Üyesi Gülgin Tekin öncülüğünde, 136 öğrenci ile tepme keçe kıyafet giydi.

Nemrut'ta Tarihi Defile Bölge

Tanrılar tahtı Nemrut Dağı'nın zirvesinde 17. Uluslararası Kahta Kommagene Festivali kapsamında tepme keçe defilesi düzenlendi.

Festival kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından düzenlenen defile büyüledi. 2 bin 206 metre yükseklikte düzenlenen ve manken olarak üniversite öğrencilerin sahne aldığı defileyi izleyenler, hayran kaldı.

Kaybolmakta olan bu tarihi mirasa sahip çıkmak ve turizm değerlerine dikkat çekmek adına el sanatlarımızdan olan tepme keçeyi Kommagene'nin tarihi temasıyla yeniden şekillendiren İstanbul Aydın Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü bir ilke imza atarak Nemrut Dağı'nda bir defile düzenledi.
Tarihin atölyelerde yeniden doğduğu tepme keçe defilesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan, İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Gündüz, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı ve Kahta Kaymakam Refiki Hüseyin Atilla ve çok sayıda davetli katıldı.

Baltık ülkelerinde keçe konusunda araştırmalar yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Gülgin Tekin öncülüğünde, 136 öğrenci saf yün ve elyafı ıslatıp zeytinyağı sabunuyla yoğurarak elde ettikleri kumaşları dikiş kullanmadan birbirine ekleyerek kostümler elde edildi.

Aralarında Kahta Kommagene Krallığının önemli tarihini yansıtan Karakuş Tümülüsü, Arsemia, Sunak, Kommagene Kral ve Kraliçesi temalarıyla birlikte güneşin doğuşu, batışı ve Kommagene Krallığı doğaçlaması olmak üzere yedi ana temadan oluşan tasarımlar Nemrut Dağı'nda düzenlenen bir defileyle sergilendi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 133
Bu Ay : 6217
Toplam : 6217

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom